Cibona dvoznamenkastom razlikom do vodstva 1-0 u finalu

U prvoj finalnoj utakmici prvenstva Hrvatske Cibona je obranila prednost domaćeg parketa i pred 5000 ljudi u Draženovom domu sa 84:68 slavili protiv Zadra.

[rezultat id=556]

Početak utakmice nije obećavao mnogo koševa na utakmici, ali Cibona ubrzo slaže svoje redove i tricom Jerrela Blassingamea u 7. minuti postavlja 14:7 i prisiljava trenera Zadra Antu Nazora na prvi time-out na utakmici. Minuta odmora više je pomogla domaćinima koji u posljednjoj minuti prve četvrtine ubačajem Andrije Žižića zaključuju seriju 7:0 za velikih +14 (25:11), a na prvi se odmor otišlo s 28:15.

Dvoznamenkastu prednost Cibosi su držali do sredine druge četvrtine, a tada Romeo Travis s dvije uzastopne trice prvo smanjuje na -10 (36:26), da bi Ante Delaš i Jusuf Nurkić serijom 6:0 u 17. minuti Zadrane približili na samo 38:34. Cibona tada ulazi u seriju 9:2 koju za novu dvoznamenkastu prednost zaključuje Žižić, a u preostalom vremenu do poluvremena na 47:37 je jednim pogođenim slobodnim bacanjem uspio smanjiti večeras izrazito neraspoloženi (šut 2/13) Goran Vrbanc. Zadrane je u igri prvenstveno držala nadmoć u skoku, imali su čak sedam skokova više od Cibone (21-14), a od toga čak deset napadačkih skokova.

Zadrani su se do sredine drugog poluvremena trudili smanjiti prednost, ali na manje od šest koševa zaostatka nisu uspijevali prići. U 26. minuti nakon trica Žižića i Darija Šarića gostujući trener Nazor zove novu minutu odmora, ali igrači iz Grada košarke do kraja treće četvrtine nisu uspjeli ublažiti zaostatak (65:51).

Posljednja četvrtina nije nam donijela rezultatsku napetost. Gosti su u samo jednom navratu razliku smanjili na jednu znamenku (72:63) i to pet minuta prije kraja ubačajem Bariše Krasića, a u posljednje dvije minute potpuno su se raspali dozvolivši košarkašima Cibone nekoliko laganih koševa čime su postavili konačnih 84:68.

Cibonu su do pobjede s po 20 poena vodili Blassingame (šest asistencija) i Žižić (8 skokova), a po 13 poena dodali su Davor Kus i D.J. Strawberry (šest skokova i asista). U Zadru je jedini dvoznamenkasti bio Travis s 21 poenom, a tome je dodao i 12 skokova.

Zadrani su imali čak 45 skokova, od toga čak 23 napadačka, dok su Cibosi uhvatili 11 lopti manje, ali su zato ostvarili šest dodavanja više od gostiju (19-13) i šutirali iz igre sjajnih 57 posto za razliku od zadarskih 40 posto uspješnosti.

Druga utakmica finala igra se u subotu u Zadru s početkom od 20 sati.