Cibona mlađekadetski prvak Hrvatske

Cibona je večeras u Vukovaru došla do titule mlađekadetskog prvaka Hrvatske, u odličnoj finalnoj utakmici zasluženo je pobijedila ekipu Kvarner 2010 koja je uz Cibose pokazala puno više od ostalih momčadi. Ovom pobjedom najmlađi Vukovi su donijeli treći, od moguća četiri, naslov prvaka Ciboni u ovoj sezoni.

Susret je obilježio dvoboj uvjerljivo dva najbolja pojedinca poluzavršnih i završnog turnira. Iako nije bilo javne dodjele nagrada i priznanja, bez ikakve sumnje MVP turnira je bio Vrbovčanin Antonio Jularić, najzaslužniji za slavlje svoje ekipe. Jularić je postigao 36 poena nasuprot 26 Antonia Jordana, igrača Kvarnera koji je ovaj vikend skrenuo pažnju na sebe. Vrijedi zabilježiti ovaj dvojac, a pošto su na tribinama bile osobe koje ispred HKS-a prate potencijalne mlade reprezentacije, ne sumnjamo da ćemo ih vidjeti zajedno na parketu u dresu reprezentacije.

U utakmici za treće mjesto Cedevita je u posljednjoj četvrtini preokrenula rezultat i zasluženo došla do postolja.

[rezultat id=562]

Već prva četvrtina utakmice nagovijestila je zanimljivo finale. Cibona  je odigrala odličnu obranu, pogotovo na Jordanu koji je prvih deset minuta ostao bez koša, što je rezultiralo visokim vodstvom od 11:2 u petoj minuti. Ipak, ponajviše zahvaljujući Dominiku Brajdiću koji je  u ovom djelu postigao pola poena momčadi uz šut 4/4, Riječani smanjuju do kraja četvrtine na 20:16, ali i ostaju zbog ozljede bez Maria Smokovića, odličnog obrambenog igrača.

U nastavku Jordano dolazi do više prostora i s tricom odvodi Kvarner do prvog vodstva od 23:22. Jularić na drugoj strani vraća prednost Ciboni, a Jordano postiže još jednu tricu za 26:24. Pokazat će se na kraju utakmice da je to bilo i posljednje vodstvo Riječana. U zadnjih pet minuta Jularić preuzima stvari u svoje ruke i s 12 koševa u ovom dijelu (od 22 ekipe) odvodi Cibonu na dvoznamenkastu prednost (42:30). U tom periodu igrači Josefa Dulibića su napravili seriju od 16-0.

Iako Cibosi do kraja utakmice nisu dozvolili Kvarneru da se sasvim vrati u utakmicu i da se približi na manje od pet razlike, momčad Ivice Ćubelića je uvijek bila blizu i preokret je visio u zraku. Zagrepčani su na kraju tek u posljednjoj minuti mogli odahnuti sigurni da su postali prvaci Hrvatske.

Kada se kod rezultata 80:64, sedam minuta do kraja, činilo da će utakmica ući u mirne vode dolazi do ozljede Jularića i utakmica postaje neizvjesnija. Međutim, tada kompletna ekipa Cibone igra još bolje ne dozvoljavajući Kvarneru da se spusti ispod deset koševa razlike. Odlično su taj dio odigrali Lucijan Matanović i Tvrtko Laktić, a Krešimir Nikić je dominirao pod svojim obručem.

Nakon zvuka sirene slijedi veliko slavlje svih Cibosa, a na tribinama se orilo “Eja, eja Cibosi! “. S druge strane vidjela se tuga, ali i ponos jer su u dobroj utakmici izgubili od boljeg protivnika.

Jularić je postigao 36 (8sk, 4as),  Laktić 19, Matanović 16, a Nikić je upisao 19 skokova. U poraženoj ekipi Jordano je ubacio 26, Luka Vucić i Brajdić po 13, a Zvonimir Klasan je s 12 poena i 15 skokova još jednom ostvario double-double učinak.

Trener Dulibić je dijelio sreću s svojim igračima ističući da je pobijedila ekipa:

“Sve pohvale igračima koji su zaslužni što smo klubu donijeli još jednu titulu prvaka Hrvatske. Kada je bilo najpotrebnije pobijedila je momčad, momčadski duh, velika borbenost i želja. Iako je par igrača bilo ozlijeđeno, stisnuli su zube i odigrali do kraja kako samo mogu poželjeti. Čestitam Kvarneru, pokazali su svoju vrijednost i mogu biti ponosni na ono što su pokazali u Vukovaru” – rekao je Dulibić koji se sada može posvetiti samo U19 reprezentaciji na pripremama u svetom Martinu.

Ivica Ćubelić, trener ekipe koja je načinom igre pobrala simpatije gledatelja u Varaždinu i Vukovaru, nije bio nezadovoljan.

“Izgubili smo večeras od bolje ekipe kojoj čestitam. Svojim igračima nemam što prigovoriti, igrali smo smo u odličnoj atmosferi, imali smo odlično suđenje i dječaci su pružili dobru igru, onakvu kakvu treniramo. Malo nas je poremetila rana ozljeda igrača koji igra odlično u obrani i koji je jučer najboljeg Vukovarca limitirao na ispod deset poena. Osvojili smo srebro, drugi smo u Hrvatskoj. To će ovim mladim igračima ostati zarezano u sjećanje i veliko mi je zadovoljstvo što sam i ja u tome sudjelovao.”

[rezultat id=561]

Vukovarci su bili na pragu velikog uspjeha, osvajanja trećeg mjesta, ali je Cedevita na krilima dobre igre Marina Mihalića uspjela napraviti preokret i doći do slavlja.

Cedevita je, osim polovine prvog dijela kada su i gubili 11:10, sve do 26 minute imala prednost veću od pet razlike. U tom periodu serijom od 13-0, košem najboljeg vukovarskog igrača Srđana Brocića, dolaze u vodstvo od 50:48, a isti igrač početkom posljednje četvrtine tricom podiže prednost na visokih 13 razlike.

Nakon što su Dominik Kajba i Matija Matijević izašli zbog pet prekršaja Cedevita preuzima i inicijativu i samo tri minute kasnije Mihalić još jednom tricom izjednačava na 65:65. Do kraja utakmice temperatura na parketu i tribinama se podigla do maksimuma, ali su Zagrepčani uspjeli sačuvati prednost i pobijediti s 74:70-

Mihalić je imao dupli učinak od 30 poena i deset skokova, a zabilježio je i 7 ukradenih lopti. dobru potporu je imao u Leu Valenčaku (17p, 9sk) i Kristijanu Dorotiću (9p, 10sk). Za Vukovarce Brocić je ubacio 25, a Tomislav Bobinac (11sk) i Matej Berišić po 13.