Cibona nadmoćno slavila, Spahija: Osjećam se bolje

Cibona je upisala svoju drugu pobjedu u ABA ligi, prvu pred svojim navijačima. U Draženovom domu, pred oko 1500 gledatelja, Cibosi su uvjerljivo svladali mađarski Szolnoki Olaj 87:63. Uspjeli su se tako odužiti svojim navijačima nakon slabih predstava protiv Cedevite i Radničkog, potvrditi veliku pobjedu iz Ljubljane prije tri dana i unijeti pozitivno ozračje u svlačionicu uoči početka natjecanja u Eurokupu sljedeći tjedan.

Cibona – Szolnoki Olaj 87:63 (21:16; 42:28; 65:45)

Cibona:  Kus, Planinić 8, Blassingame 14 (9 as), Šarić 8, Rozić 17, Jagodić-Kuridža 8 (8sk), Junaković 2, Janning 13, Strawberry 2, Žižić 15 (12 sk), Arapović, Gabrić.

Szolnoki Olaj:  Simon 4, Horvath, Keller 1, Marković 9, Rakić 8, Warren 15, Bader 2, Ivošev, Oliver 14, Lorant 10 (9 sk).

Cibonin strateg Neven Spahija na parket je poslao petorku u sastavu: Blassingame, Strawberry, Rozić, Šarić, Žižić. I to je funkcioniralo dobro. Nakon vodstva Mađara 6:2, na scenu je stupio dvojac Blassingame – Žižić, koji je dobrom suradnjom u igri dva na dva dominirao prvom četvrtinom. Ona završava 21:16 u korist Cibosa, a Žižić je već tada zabilježio 11 koševa na račun sjajnih asistencija Blassingamea.

U drugoj dionici, priliku s klupe dobio je mladi Cibonin razigravač Martin Junaković, koji je u tim trenucima solidno predvodio Cibonin napad. Njegov ubačaj plus dva zakucavanja Marka Jagodića-Kuridže odveli su Vukove u 15. minuti susreta do tada najvećih plus 10 (29:19). Ubačajima s linije slobodnih bacanja te košem Martona Badera, Mađari uspijevaju smanjiti na minus 5 (33:28). No, Cibona tada radi seriju 9:0, koju tricom završava Matt Janning za veliko vodstvo Cibosa na poluvremenu 42:28.

U nastavku, Cibona ne posustaje, čak dapače, povećava seriju s kraja prvog dijela na 19:0 i pritom prelama utakmicu u svoju korist. Vukovi su tada imali nedostižnu prednost (52:28), koja je u 26. minuti narasla na velikih plus 26 (81:55). Spahijina momčad potpuno je nadigrala goste iz Mađarske, a o razigranosti Zagrepčana u prilog govore čak 23 asistencije, naspram samo 7 gostujućih.

Kod Cibone najefikasniji bio je Marin Rozić sa 17 koševa. Andrija Žižić ostvario je double-double učinak te je uz 15 koševa zabilježio i 12 skokova. Jerel Blassingame sa 14 koševa i 9 asistencija bio je motor momčadi, a istaknuo se i Janning s 13 koševa. Kod gostiju, najzapaženiji bio je Willie Warren s 15 ubačaja, dok je Cedric Oliver dodao 14.

Nakon utakmice trener Vukova Neven Spahija bio je dobro raspoložen i vidno zadovoljan predstavom svojih igrača:

“Danas se osjećam bolje kao trener Cibone nego prošlog vikenda, ali ne i komotno. Čvrsto smo na zemlji. Ni Olimpija  ni Szolnoki nisu kvaliteta Cedevite i Radničkog. Danas smo za razliku od zadnja dva tjedna bolja momčad. Bilo je dobrih stvari. Naša obrana je dobila potvrdu što smo radili u Ljubljani. Što se tiče napada, imali smo tranziciju i bolju igru na postavljenu obranu. Žao mi je što je na kraju mojim igračima popustila koncentracija. Napravili su dosta dobrih stvari pa neću cjepidlačiti. Moram reći da sam zadovoljan igračima koji su ulazili s klupe, a danas Kus nije ulazio jer je bila takva koncepcija.”

Osvrnuo se Spahija i na dobru rolu mladog Junakovića te najavio nastup u Eurokupu:

“Bit će mi puno lakše ako ga uspijem pripremiti da igra više. Njegovi treninzi su 30-40 posto jači od ovog što je pokazao večeras. Ali treba ga razumjeti. Kad mladi igrač navuče Cibonin dres, to je kao da nosi 30 kila vojne opreme.”

“Ne možemo ABA ligi i Eurokupu pristupati na isti način. Više ću prilike dati onima koji inače manje igraju. Naravno da ćemo u svakoj utakmici ići na pobjedu, ali treba ići korak po korak. ABA liga nam je prioritet jer kroz nju možemo ponovno u Euroligu.”

A ovako je utakmicu vidio trener Szolnokija Nenad Aščerić:

“Cibona je potpuno zasluženo pobijedila. Imali smo mnogo promašenih šuteva te dozvolili da primimo puno koševa. Moji igrači još valjda nisu spremni biti fokusirani 40 minuta na ovom nivou, a to se skupo plaća. Cilj nam je igrati bolji napad i tranziciju. Primili smo 16 koševa u tranziciji, što je jako puno za jednu utakmicu, a kamoli za poluvrijeme. To je sve nedostatak fokusa, taktičke zrelosti. Našoj momčadi  pod hitno treba jedan stranac. Naši ciljevi su ostvariti bolji rezultat nego prošle godine.”

Cibona se sada okreće Eurokupu, koji joj pod Toranj u prvom kolu donosi ogled protiv francuskog Le Mansa. Susret je na rasporedu u srijedu u 18 sati. Što se ABA lige tiče, Vukovi će u sljedećem kolu gostovati u Podgorici, gdje ih čeka ogled protiv Budućnosti, dok će Szolnoki u svojoj dvorani dočekati momčad Širokog.