Ciboni prednost nakon prve utakmice

Još jednom su košarkaši Cibone i Zadra potvrdili ovosezonsku tradiciju branjenja domaćeg terena. Cibosi su tako na otvaranju doigravanja u Domu Dražena Petrovića savladali Zadar i došli na korak od finala.

Zadrani su i ovu utakmicu započeli s tri visoka igrača, a među njima je najviše problema Ciboni u početnim minutama utakmice zadavao najiskusniji Ive Ivanov. Ivanov je već nakon šest minuta igre imao 7 poena na svojem kontu, a Zadar je održavao sitnu prednost. Pritisak polufinala koji se lagano osjetio u redovima zagrebačke momčadi splasnuo je krajem prve četvrtine kada su napokon pogodili neke šuteve i na prvi kraći odmor otišli s prednošću od jednog poena.

Ivanov nakon toga postaje skoro pa totalno nevidljiv u napadačkom dijelu igre, daleko od toga da se njegova prisutnost u igri nije osjećala jer je Zadar definitivno bolje izgledao na parketu s njim nego bez njega, ali lopte jednostavno više nisu pronalazile put do njega. Srećom po Zadrane Josip Sobin preuzima njegovu ulogu te uz tricaški doprinos Borisa Baraća u drugoj minuti druge četvrtine dovodi Zadrane na najvećih +9 (18:27).

Nije se trebalo dugo čekati na odgovor domaćina koji s osam koševa kapetana Marina Rozića, plus dva poena Marka Jagodića Kuridže te slobodnim bacanjem Filipa Krušlina, ponovno preuzimaju prednost koju su održavali do samog poluvremena.

Bude se Zadrani početkom drugog poluvremena i preko svojih mladih pulena već nakon dvije minute ponovno prelazi u vodstvo. Marko Ramljak i Lovre Bašić postižu 9 od 11 koševa Zadra u tom periodu, a par minuta kasnije Barać ubacuje još dvije trice za 52:60, +8 Zadra. Još jednom Cibona izlazak iz krize traži preko najiskusnijih. Ovoga se puta Roziću pridružuje Jagodić Kuridža pa taj dvojac radi seriju 6:0. Ante Toni Žižić postiže idućih četiri poena i na kratko vraća prednost Ciboni. Filip Kraljević u zadnjim trenucima četvrtine ubacuje loptu kroz obruč za potpuno izjednačenje prije ulaska u odlučujuću dionicu.

U posljednjoj dionici Cibona na iskustvo, a treba priznati i radi par loših sudačkih procjena, kontrolira igru i rezultat. Zadrani su se držali sve do pete osobne pogreške Ivanova, četiri minute prije kraja, nakon čega im se igra u potpunosti raspada. Vukovi s Tuškanca rade 7:0 seriju prelomivši tako utakmicu i upisavši vrlo važnu pobjedu u borbi za finale.

Izjednačena utakmica no čini mi se da je presudilo što smo zadnjih sedam, osam minuta bili agresivniji u obrambenom dijelu. Zadovoljan sam pobjedom i okrećemo se idućoj utakmici,” rekao je nakon pobjede trener Cibone Slaven Rimac.

Cibose su predvodili Žižić s 20 koševa i 8 skokova i Rozić sa 17 koševa i 6 skokova. Jagodić Kuridža zabilježio je double-double učinak upisavši 13 poena i 10 skokova.

S druge strane fizički puno dominantniji Sobin je protiv mladog Žižića bez problema pronalazio načine za postizanje koševa i sakupljanja kako obrambenih tako i napadačkih skokova pa je utakmicu završio sa 17 koševa, 12 skokova i 4 asistencije s čime je bio uvjerljivo najbolji Zadranin na utakmici. Dobru partiju odigrali su Bašić s 12 koševa, 11 asistencija i 4 skoka te Ramljak s 12 poena, 4 asistencije i 3 skoka.

Čestitam Ciboni na zasluženoj pobjedi. Imali su više strpljenja i iskustva u dijelovima utakmice kad se kontrolirao rezultat. Nažalost mi smo imali u dva navrata kontrolu rezultata, ali nismo imali kontrolu igre. Prvo poluvrijeme smo odigrali katastrofalno loše u obrani, u samom postavljanju, mobilnosti, agresivnosti. U drugom dijelu smo puno bolje djelovali u pozicioniranju u obrani samo je napad zaštekao, imali smo par otvorenih šuteva, par čistih situacija pod košem koje smo promašili i nismo na tih 10 razlike razvili pas igru kako smo trebali nego smo dosta nestrpljivo gradili napade kao da Cibona ima kontrolu rezultata, a ne mi,” izjavio je trener Zadra Ante Nazor nakon susreta.