A2 Zapad: Puli derbi protiv Stoje

Pula je uzvratila Stoji za nedavni poraz u Kupu kada su obje momčadi igrale bez par ključnih igrača. Osim gradskog derbija ta utakmica je odlučivala i o prvom mjestu u ligi jer su u ovaj susret obje momčadi ušle bez poraza.

Pula 1981 – Stoja 90:85 (25:28, 41:45, 64:65)

A. Grašo 21, Radunić 20, Sijamhodžić 18, Perdija 16; Kordiš 23, Tumpić 22, Dasko 14

Stoja je krenula u utakmicu s velikim hendikepom. I prije podbacivanja je ostala bez Bože Ivankovića, jedinog svog centra. Ta ozljeda na zagrijavanju vjerojatno je na kraju bila i presudna jer je domaćin dominirao pod obručima.

Stoja je veći dio utakmice vodila, krajem prve četvrtine imali su + 6, a u 16. minuti su dostigli najveću prednost od 38:29. Pula 1981 je do velikog odmora smanjila, a na početku drugog dijela serijom 6-0 i povela. Stoju je u utakmici držao Sandro Kordiš i u posljednjih deset minuta je njegova ekipa ušla sa minimalnom prednošću od 64:65 kada su krenula prava uzbuđenja.

Vanja Perdija i Mohorović su dalekometnim šutevima donijeli domaćinu +5, Martino Tumpić je u 35. minuti svojom petom tricom vratio prednost gostima nakon čega su u zadnje dvije minute momčadi ušle poravnate (81:81). Nova trica Perdije, Ante Grašo je uzvratio s jedni slobodnim bacanjem za 85:81, a Tumpić i Kordiš uspjeli su poravnati 38 sekundi do kraja. Odgovorio im je na drugoj strani Semil Sijamhodžić, nakon čega su gosti izgubili loptu, napravili namjernu osobnu i Ante Grašo je s linije slobodnih bacanja zaključio ovaj derbi pred ispunjenim tribinama pulskog Pattinaggia.

Koliko je ovaj derbi značio protagonistima rekao je najbolji u pobjedničkim redovima Matej Radunić. Ovu pobjedu je njegova ekipa posvetila njihovom pokojnom treneru Antuni Tomiću.

Mnogi od nas nisu najbolje spavali noć pred utakmicu od uzbuđenja. Očekivali smo najvažniji dvoboj sezone i svaka čast dečkima, borili smo se do zadnje kapi znoja, naročito pod obručem jer nas šut nije išao i pokazali tko je vladar u gradu. Cijeli smo tjedan na treninzima proučavali igru Stoje, kako igraju, kako se postavljaju, uvježbavali akcije kojima ćemo im se suprotstaviti i trud nam se isplatio. Fenomenalna utakmica, tenzije su bile prisutne do samog kraja, željeli smo pobjedu više od njih i izvukli smo ju, premda moramo priznati da smo imali i malo sreće. No, sreća prati hrabre.

Najljepši potez utakmice dogodio se u 37. minuti kad je pri rezultatu 79:80 Radunić blokirao pokušaj Mezulića za tri poena, odjurio u kontru i zakucao.

Nakon te akcije napokon se probudila i naša publika, dok su oni neutralni gledatelji prešli na našu stranu – rekao je Radunić.

Na suprotnoj strani Martino Tumpić uzroke poraza vidi u lošijem skakačkom učinku i manjku sreće.

Bilo bi lijepo da smo ih drugi put u kratko vrijeme dobili u njihovoj dvorani, ali ovoga puta je faktor sreće u završnici prevagnuo na njihovu stranu. Vidjelo se da oni ne mogu pratiti naš ritam, kontrolirali smo veći dio utakmice, ali nismo ju uspjeli prelomiti, napraviti taj završni potez i rezultatski se odlijepiti. U nekoliko navrata bili smo bezidejni u napadu i dopustili smo im da se vrate u igru. Na kraju je presudio njihov skok i činjenica da nismo bili toliko dobri kao u prijašnjim utakmicama. U niti jednom trenutku ih nismo podcijenili, nismo se opustili nakon uvjerljive pobjede u Kupu, no oni su pametno znali iskoristiti svoju prednost u visini.

Stoji šut nije bio dovoljan za pobjedu. Kordiš je bio prvi strijelac utakmice s 23 poena.  Tumpić je postigao 22, a  Nino Dasko 14 uz njihov zajednički učinak od devet trica iz deset pokušaja. U pobjedničkom sastavu Grašo je upisao 21, Radunić 18, Sijamhodžić 18, a Perdija 16 te centar Matija Maljić 12 uz dobar učinak ispod koševa.

A2 Zapad najbolji

Škrljevo (Kozlevčar 18) je odradilo Rovinj i upisalo treću pobjedu, Kastav (Gušić 23) je uvjerljivo prošao Labin, a Crikvenica (Benić 23, Maruna 20) je došla do pobjede na neugodnom parketu Šanca iz Karlovca. Jadranka iz Malog Lošinja je u trečoj četvrtini (37:8) napravila preokret protiv Pazinjana do se izjednačena utakmica vodila između Zameta (Jelenčić i Lipovščak po 1) i Kraljevice (Troskot 17), a pobjeda je na kraju ostala u Rijeci.

Igrač Labina Saša Gligorević (24,8) je vodeči na listi strijelaca, prate ga Kordiš (22,3), Želimir Kovačević (21,5), Gregor Belina i Perdija s prosječno po 20 koševa po susretu. U poretku na vrhu je usamljena Pula s 4-0, ispred Kastava, Crikvenice, Škrljeva i Stoje s jednim porazom. Pobjedu nisu upisali Ghia Staff i Labin.

Sljedeće kolo Pula gostuje u Crikvenici, Škrljevo u Pazinu, Stoja dočekuje odlični Kastav, Rovinj Zamet, Labin Jadranku, a Kraljevica Šanac.