Euroliga: Rezultatska drama u Kaunasu, dojava o bombi u Ateni

Utakmicama posljednjeg 10. kola završio je prvi krug Eurolige. Rezultatski i za prolaz najdramatičnije bilo je u Kaunasu, a u Panathinaikosovom dom u Ateni imali smo lažnu dojavu o bombi. Od hrvatskih su košarkaša dvojica, osim na utakmici ALBA-e i Cedevite, upisala dvoznamenkasti broj koševa.

Skupina A

U izravnom dvoboju za prvo mjesto skupine A, košarkaši Real Madrida potvrdili su zašto su od početka natjecanja jedan od najvećih kandidata za naslov prvaka Europe. U svojoj su dvorani sa uvjerljivih 90:70 savladali Anadolu Efes, koji se u igri držao do 28. minute i rezultata 60:60, ali tada domaćini serijom 17:1 i idućih pet minuta rješavaju pitanje pobjednika. Ioannis Bourousis je sa 19 koševa i deset skokova bio najbolji igrač Kraljevskog kluba, a kod gostiju je Dario Šarić ubilježio 11 koševa, pet skokova, osam asistencija, dvije ukradene lopte i blokadu. Dontaye Draper se nije proslavio, te je protiv bivšeg kluba ubilježio po jedan skok i krađu te četiri dodavanja.

Nizhniy Novgorod je kod kuće sa 78:74 savladao Unics, te su neovisno o rezultatu iz Kaunasa, gdje je Žalgiris igrao sa Dinamo Sassarijem, izborili plasman u Top 16. Unics je, na drugoj strani, iščekivao poraz Žalgirisa, koji bi ih odveo u daljnju fazu natjecanja, ali isti na žalost po njih nisu dočekali. Terence Kinsey je s 23 poena predvodio domaći sastav, dok je kod Unicsa 24 uz deset skokova ubacio Keith Langford.

A prava drama se odvijala u Kaunasu. Domaći su košarkaši mirno plovili susretom i imali lijepo vodstvo, a kada je James Anderson ubacio tricu za 60:46 u 25. minuti, nitko nije mogao slutiti što će se odvijati do kraja susreta. Gosti su do kraja treće četvrtine ubacili tri trice i serijom 14:2 smanjili rezultat na 62:60, a seriju su u posljednjoj dionici produžili na ukupnih 27:4, kada je na semaforu pet i pol minuta prije kraja susreta svijetlilo 64:73. Košarkaši u zelenim dresovima polako su do kraja susreta sustizali gostujuću prednost, a 7 sekundi prije kraja je na crtu slobodnih bacanja pri rezultatu 77:78 stao gostujući igrač Cheikh Mbodj i pogodio jedno bacanje. Na drugoj strani probija se najbolji igrač Andersen, pogađa ulaz i dodatno slobodno bacanje za pobjedu Žalgirisa 80:79 i prolazak u Top 16 sa trećeg mjesta ljestvice.

U domaćem sastavu najviše je ubacio Anderson, 26 koševa, dok je kod momčadi sa Sardinije Massimo Chessa ubacio 14.

Real Madrid – Anadolu Efes 90:70 (Bourousis 19 p, 10 sk, Fernandez 17 p; Perperoglou 11 p, Šarić 11 p, 8 as)

Nizhniy Novgorod – Unics Kazan 78:74 (Kinsey 23 p, 6 sk; Langford 24 p, 10 sk, 5 as)

Žalgiris – Dinamo Sassari 80:79 (Anderson 26 p; Chessa 14 p)

Poredak: 1. Real 8-2, 2. Efes 6-4, 3. Žalgiris 5-5, 4. Nizhniy Novgorod 5-5, 5. Unics 5-5, 6. Sassari 1-9

Skupina B

Za razliku od Cedevitine pobjede u Berlinu, na oproštaju od Eurolige košarkaši Limogesa nisu imali šanse u Moskvi. CSKA je bio bolji sa čak 88:56, uz 19 poena Vitaliya Fridzona, dok je kod gostiju Jamar Smith ubacio 12. CSKA je tako upsio ostati jedina neporažena momčad prvog kruga Eurolige.

Maccabi je u Tel Avivu dugo lomio otpor Unicaje i uspio u tome u posljednje dvije minute susreta. Konačnih 81:73 za Ponos Izraela i više je nego što su mogli izvući iz ovog susreta, a do potvrde drugog mjesta ih je sa odličnom all-round partijom vodio Devin Smith, koji je na 19 ubačaja nadodao devet skokova i šest asistencija. Kod gostiju je 11 poena ubacio Jayson Granger.

CSKA Moscow – Limoges 88:56 (Fridzon 19 p; Smith 12 p)

Maccabi Tel Aviv – Unicaja Malaga 81:73 (Smith 22 p, 9 sk, 6 as, Pargo 16 p; Granger 11 p)

ALBA Berlin – Cedevita 67:70 (McLean 16 p, 7 sk, 5 as; Bilan 12 p, 6 sk)

Poredak: 1. CSKA 10-0, 2. Maccabi 7-3, 3. Unicaja 4-6, 4. ALBA 4-6, 5. Cedevita 3-7, 6. Limoges 2-8

Skupina C

Poljski Turow je prvu povijesnu euroligašku sezonu zaključio s domaćim porazom od Armani Milana 96:101. Utakmica nije imala rezultatskog značaja, pošto su obje momčadi znali svoje pozicije uoči posljednjeg kola, a u takvoj se situaciji najbolje snašao i napokon proigrao kod gostiju Linas Kleiza, ubacivši 29 poena. Kod domaćina se s 23 koša i osam skokova istaknuo Damian Kulig.

Momčad Fenerbahcea je rutinski došla do slavlja nad minhenskim Bayernom. Igrači Željka Obradovića vodili su od početka do kraja susreta, pa konačna pobjeda 87:81 niti u jednom trenutku nije došla u znak pitanja. Najbolji u turskom sastavu sa 16 poena je bio Bogdan Bogdanović, a naš Luka Žorić nije bio u momčadi. Kod Bavaraca se s 19 koševa istaknuo Nihad Đedović.

A u Ateni u dvoboju Panathinaikosa i Barcelone nije bilo rezultatske neizvjesnosti, pa se netko pametan odlučio večer učiniti zanimljivom, dojavivši kako je u dvorani postavljena bomba. Na sreću, dojava je bila lažna, a utakmica je nastavljena nakon što se u poluvremenu morala isprazniti dvorana, što je uzrokovalo zakašnjenje od pola sata. Na koncu 67:80 za Barcelonu, uz 14 poena Antonisa Fotsisa kod domaćina, odnosno 19 koševa i čak devet asista Marcelinha Huertasa kod gostiju. Za Blaugranu je Mario Hezonja ubacio devet poena uz po jednu asistenciju i ukradenu loptu, a Ante Tomić četiri poena, pet skokova i po jednu asistenciju, osvojenu loptu i blokadu.

PGE Turow – Armani Milano 96:101 (Kulig 28 p, 8 sk; Kleiza 29 p, 6 sk)

Fenerbahce – Bayern Munchen 87:81 (Bogdanović 16 p; Đedović 19 p, McCalebb 16 p, 5 as)

Panathinaikos – Barcelona 67:80 (Fotsis 14 p, 8 sk; Huertas 17 p, 9 as, Thomas 15 p, 7 sk)

Poredak: 1. Barcelona 10-0, 2. Fenerbahce 8-2, 3. Panathinaikos 5-5, 4. Armani 5-5, 5. Bayern 2-8, 6. Turow 1-9

Skupina D

Valencia našeg trenera pregazila je u posljednjem kolu Neptunas sa 103:65, uz 20 poena Lukea Harangodya i jedan manje Bojana Dubljevića, a Krešimir Lončar je dodao 15 koševa uz po četiri skoka i asistencije, dok je kod gostiju 15 koševa ubacio Deividas Gailius. Ovim porazom litavska se momčad oprostila od Eurolige i svoj put nastavljaju u Eurocupu, gdje će nastupati i Valencia.

Galatasaray je pobjedom nad Olympiacosom od 79:74, a uz poraz Neptunasa, izborio igranje u drugom krugu natjecanja. Sjajan je pritom sa 24 koša bio Carlos Arroyo, dok su gosti iz Pireja, za koje je 22 koša ubacio Matt Lojeski, unatoč porazu ostali na vodećem mjestu skupine. U crveno-bijelom dresu je hrvatski reprezentativac Oliver Lafayette ubilježio četiri poena, po tri skoka i dodavanja te jednu  osvojenu loptu.

Crvena Zvezda pred praznim je gledalištem sa 90:82 porazila Laboral Kutxu i time potvrdila drugo mjesto skupine D. Marcus Williams je s 23 ubačaja bio najbolji pojedinac beogradskog sastava, dok je kod gostiju 16 poena ubacio Davis Bertans.

Valencia – Neptunas Klaipeda 103:65 (Harangody 20 p, 8 sk, Dubljević 19 p; Gailius 15 p, 6 sk)

Galatasaray – Olympiacos 79:74 (Arroyo 24 p; Lojeski 22 p)

Crvena Zvezda – Laboral Kutxa 90:82 (Williams 23 p, 8 as; Bertans 16 p)

Poredak: 1. Olympiacos 8-2, 2. Crvena Zvezda 6-4, 3. Laboral 5-5, 4. Galatasaray 4-6, 5. Neptunas 4-6, 6. Valencia 3-7