Naše reprezentativke otvorile EP pobjedom

U prvom susretu na Europskom prvensvtvu u francuskom Trelazeu hrvatske reprezentativke su ubilježile i prvu pobjedu. Savladana je reprezentacije Litve prije svega izvrsnom igrom u drugom poluvremenu.

Hrvatska: Litva 89:77 (22:26, 43:45, 66:62)

Hrvatska: Slišković 19, Ivezić 17, Mišura 15, Lelas 12, Ciglar 12, Režan 6, Vrdoljak 5, Benić 3, Salopek, Bosilj, Ivanković, Jelavić
Litva: Petronyte 23, Paugaite 14, Visgaudaite 11, Salkauske 11, Nacickaite 8, Vengryte 8, Kvederaviciute2, Gutkauskaite, Pikciute, Zemantauskaite, Grigalauskyte, Siksniute

Sam početak susreta donio je dosta neraspoloženu hrvatsku. Nitko osim Ane Lelas nije bio dovoljno skoncentriran u napadu pa ni u obrani. Probleme su nam stvarale visoke igračice Litve ponajprije Giedre Paugaite koja je postigla prvih sedam poena svoje ekipe.

Nakon što smo polaganjem Ive Ciglar došli na 7-7 Litvanke rade seriju 11:0 i odlaze na dvoznamenkastu prednost. Individualna obrana na visokim igračima u im trenutcima nije postojala a i vanjski šut je pronalazio put do obruča.

Pri rezultatu 21:11 za Litvu u igru ulaze Antonija Mišura i Marija Režan te preokreću stvari na parketu. Mišura zabija posljednjih šest poena naše reprezentacije u četvrtini i vraća Hrvatsku u igru. Rezultat nakon prvih deset minuta je iznosio 26:22 u korist naših suparnica.

U drugoj četvrtini se igrala dosta izjednačena igra s obije strane no iako su naše cure bile malo bolje nisu uspjele preokrenuti rezultat u svoju koristi ponajprije zbog litvanskih napadačkih skokova. Minutu prije kraja drugog perioda Litvanske su vodile 45:39 no tak četiri uzastopna poena postiže Jelena Ivezić za 45:43 na poluvremenu.

I onda u drugom poluvremenu je na parket izašla prava Hrvatska. Agresivne u obrani a razigrane u napadu. Već u prva dva tri napada smo pokazali da je razlika u kvaliteti ipak na našoj strani i tricom Antonije Mišure prvi put prešli u vodstvo 48:45. Tad radimo tri uzastopne greške u napadu i Litvanke serijom 9-2 vraćaju svoju prednost ali to je bilo sve od njih. Na scenu stupaju Jelena Ivezić, Antonija Mišura, Iva Ciglar, Kristina Benić te danas briljantna napadački Iva Slišković i malo po malo dovode prednost na našu stranu. U samoj završnici trećeg perioda serijom slobodnih bacanja preokrećemo susret i odlazimo na prednost od 68:64.

I onda u posljednjoj četvrtini ruke su se skroz opustile i pokazala se sva napadačka raskoš Hrvatske ženske reprezentacije. Iz minute u minutu je prednost povećavana i jedino . Ubačaji su pljuštali sa svih strana i jedino je bilo upitno s koliko ćemo razlike slaviti na kraju susreta.

Nakon 40 minuta semafor je pokazivao 89:77 i slavlje naših cura je moglo početi. U našim redovima najefikasnije su bile Iva Slišković s 19, Jelena Ivezić s 17, Antonija Mišura s 15 te Iva Ciglar i Ana Lelas s po 12 poena dok su kod Litvanki najviše pokazale Gintare Petronyte koja je postigla 23 poena i imala 14 skokova te Giedre Paugaite s 14 poena.

U sljedećem susretu naše reprezentativke igraju s Bjelorusijom sutra u 12.30.