OI (Ž): Amerikanke uvjerljivo do novog zlata

Nikakve dvojbe od početka utakmice finala Olimpijskih igara nije bilo tko će ponijeti zlatnu a tko srebrenu olimpijsku medalju. Bilo je pitanje samo kolika će na kraju utakmice biti razlika.

I dok rezultatska razlika i nije bila toliko velika u prvom poluvremenu u korist superiornih Amerikanki (samo 12 koševa), i u kojem je efikasna Candace Parker već postigla 15 koševa i uhvatila 9 skokova, drugo poluvrijeme započelo je presingom i odnos snaga u trećoj četvrtini sve je izraženije bio u korist američkih košarkašica. Brzom igrom i efikasnim ofenzivnim i defenzivnim skokom SAD su treću četvrtinu uvjerljivo riješile u svoju korist 26:12.

I posljednja četvrtina nastavljena je u istom stilu pa su i nju Amerikanke dobile 23:13. Razlika se u jednom trenutku popela na čak 40 koševa viška za SAD, ali je na koncu rezultat od 36 koševa razlike za SAD realan odnos snaga na terenu. Francuska je imala gotovo duplo više izgubljenih lopti od SAD (21 u odnosu na 11) te deset asistencija  manje (Francuska 12, SAD 22).

Obje ekipe zadovoljne su napustile teren. SAD jer su osvojile olimpijsko zlato i potvrdile svoju superiornost u odnosu na druge u svijetu, a Francuska jer je igrala svoje prvo olimpijsko finale i okitila se srebrenom medaljom.

Zanimljivo je da je najefikasnija igračica susreta Candace Parker postigla 21 koš za 21 minutu i 21 sekundu provedenu na terenu. Bird je također bila dvoznamenkasta (11 koševa), a kod Francuskinja su efikasne bile Gruda i Lawson-Wade s po 12 postignutih koševa.

SAD – Francuska 86:50 (20:15, 37:25, 63:37)

SAD: Parker 21, Bird 11, Taurasi 9,  Augustus 8, McCoughtry 7, Moore 6, Fowles 6, Jones 4, Catchings 4,Charles 4, Whalen 3, Cash 3