Skupina E: Litva lako protiv Belgije

U prvoj današnjoj utakmici skupine E, reprezentacija Litve uvjerljivo je pobijedila Belgiju. rezultatom 86:67.

Litva – Belgija 86:67 (18:12; 44:21; 69:35)

Belgija: Moors 3, Van Rossom 6, Beghin 8, Hervelle 10, Mwema, Tabu 15, Serron 4, Muya , Mukubu 3, De Zeeuw 2, Massot 7, Driesen 9.

Litva: Motiejunas 13, Kalnietis 3, Kuzminskas 12, Lavrinovič D. 5, Mačiulis 9, Delininkaitis 8, Seibutis 8, Kleiza 7, Lavrinovič K. 2, Pocius 2, Valančiunas 12, Javtokas 5.

Utakmica je započela tricom Hervellea, a s druge strane jedno slobodno bacanje zabija Mačiulis. Tek nakon pet minuta Litva zabija koš iz igre preko Seibutisa. Nakon toga se utakmica otvorila i nekoliko uzastopnih napada zabijaju i jedna i druga reprezentacija i rezultat je 13:12 za Litvu. Kuzminskas zabija bacanja, a nakon isteka napada Belgije, sa zvukom sirene tricu pogađa Motiejunas za 18:12 nakon prvih 10 minuta.

U drugoj četvrtini Belgija u napadu izgleda dosta bezidejno. Litva to iskorištava i Delininkaitis tricom od table radi najveću dotadašnju prednost na utakmici od 11 razlike. Nakon toga slobodna bacanja zabija Tabu, što su prvi koševi Belgije nakon gotovo 5 minuta. Dalje su obje momčadi izmjenjivale koševe, sve dok Litavci nisu krenuli igrati na Valančiunasa, koji je u četvrtini zabio čak 10 poena i time na odmor odveo svoju momčad s predošću od čak 23 razlike.

Drugo poluvrijeme krenulo je zakucavanjem Motiejunasa, koji je bio najbolji igrač u trećoj četvrtini. Belgija do svojih koševa dolazi više-manje preko slobodnih bacanja, budući da nikako nisu imali rješenje za čvrstu litavsku obranu. Prednost se samo povećavala, a u zadnji period utakmice Litva je ušla s čak 36 poena prednosti.

Zadnja četvrtina započinje tricom raspoloženog Tabua, ali Delininkatis odmah uzvraća svojom. Belgija se uspijeva vratiti ispod 30 poena razlike, čak su i pobijedili u ovoj četvrtini, ali već je bilo prekasno za nešto više od toga.

Najbolji u redovima Litve bili su Moteijunas s 13 te Valančiunas s 12 poena i double-double učinkom, dok su najbolji Belgijci bili Tabu s 15 i Hervelle s 10 poena.