Nakon napetih dvoboja u Eurocupu, Cedevita je sudjelovala u još jednoj triler završnici. Ovoga puta u regionalnoj, ABA ligi gdje su u Domu sportova ugostili obližnju Cibonu.

KK Cedevita – KK Cibona 81:79 (28:17; 45:39; 65:59)

Ni u ovom susretu domaći strateg, Jasmin Repeša, nije mogao računati na usluge Roka Ukića, Marija Delaša i Lovre Mazalina, dok je za gostujući sastav još jednu utakmicu propustio Vlado Ilievski.

Marko Jagodić-Kuridža je zbog slomljenog nosa također bio van konkurencije za ovaj susret pa su Vukovi protiv jednog od najboljeg centarskog dvojica u ligi suprotstavili dvije mlade nade – Antu Žižića i Ivicu Zubca – koji su pokazali da isto znaju igrati.

S puno promašaja i izgubljenih lopti otvorili su utakmicu i jedni i drugi. No, napadački skok izvlačio je Cedevitu koja košem Mire Bilana za 9:6 prvi put kreće u lagano odvajanje. Nemanja Gordić i Stanko Barać nastavljaju pa Vitamini do sedme minute stvaraju prvu dvoznamenkastu prednost – 16:6.

Zubac slobodnim bacanjima na kratko prekida nalet domaćina, ali već u sljedeća dva napada Cedevita zabija dvije trice, slobodno bacanje zbog tehničke pogreške Ivana Siriščevića i odlazi na +15.

Do kraja četvrtine Cibonaši se uglavnom preko koševa s linije slobodnih bacanja približavaju te četvrtinu zaključuju sa zaostatkom od 11 poena – 28:17.

U drugoj četvrtini puno bolja igra gostiju koji košem Zubca i tricom Filipa Krušlina u 17. minuti preuzimaju vodstvo (36:38). Vodstvo nije dugo trajalo jer Bilan već u sljedeća dva napada iznuđuje dva odlaska na crtu za slobodna bacanja te vraća prednost na stranu Cedevite. Domaći su do poluvremena koševima Marka Tomasa i Karla Žganeca povećali vodstvo na +6.

Aktualni prvaci ni u nastavku susreta nisu dopuštali Cedeviti stvaranje prevelike razlike kojom bi prelomili utakmicu, a sredinom treće četvrtine još su jednom košem Krušlina preuzeli vodstvo – 50:51.

Marin Rozić i Ante Žižić su koševima nakon ubačaja Frana Pilepića odveli Vukove na +4 tri minute prije kraja četvrtine (52:56), no i ta je prednost potrajala samo dva napada jer već do kraja četvrtine Cedevita odlazi na +6.

Dvije minute nakon početka odlučujuće dionice, domaći su igrači imali +7. Dominik Mavra pogađa tricu za smanjenje zaostatka, a Siriščević započinje bombardiranje koševima. U četiri minute Siriščević zabija svih 12 koševa Cibone koja preuzima vodstvo dvije minute prije kraja – 76:79.

Imala je Cibona priliku prelomiti utakmicu slobodnim bacanjima Krušlina 66 sekundi prije kraja, ali Filip promašuje oba i ostavlja tračak nade domaćem sastavu.

Gordić brzo poentira za 78:79, a Žižić u nastavku promašuje preko Baraća. Cibosi se nisu uspjeli dobro postaviti u obrani nakon tranzicije ostavljajući Antu Delaša samog na trici koji to hladnokrvno kažnjava.

Mavra tricom 7 sekundi prije kraja pokušava riješiti utakmicu u korist gostiju, ali pogađa obruč, a Rozić odbija loptu u aut. Odlično su gosti pokrili suparnike i obranili izvođenje tog ubacivanja sa strane pa je Krušlin uspio ukrasti loptu i šutnuti tricu, no pozicija je bila preteška za ozbiljniji pokušaj tako da su se Vitamini na kraju ipak provukli i upisali novu pobjedu.

U svakom slučaju zanimljiv susret u kojem je jedna mlada i neiskusna Cibona dugo parirala europskoj Cedeviti i zamalo slavila.

Repeša nakon utakmice nije bio zadovoljan igrom koju su prikazali njegovi igrači.

“Čestitka Ciboni i njihovim igračima na dobroj utakmici, odnosno na velikoj želji i volji da dobiju utakmicu. Mislim da su pokazali mojim igračima koji žive dobro da su uljuljani u dobroti i da nismo u stanju odgovoriti kako treba. U životu nisam vidio lošiju pojedinačnu i timsku košarkašku inteligenciju. Od načina branjenja pick and rolla… Dali su nam 80 poena, a mogli su 300. Mavra je oko 26. minute imao četiri osobne, a Siriščević je isto vrlo rano ušao u probleme s osobnima, no Gordić je prvi prodor na utakmici napravio na 50 sekundi do kraja. Imali smo sreću da smo toliko viši i da smo riješili skok i dobili utakmicu.”

Isto tako utakmicu je doživio i centar Cedevite, Miro Bilan koji je utakmicu završio sa 15 koševa i 6 skokova.

“Mogu čestitati Ciboni na odličnoj utakmici. Mi smo igrali katastrofalno. Pristup je bio užasan i možemo na kraju biti sretni što smo uopće pobijedili. Čak smo i solidno krenuli u prvu četvrtinu, no onda smo stali igrati. Obrana nam nije funkcionirala, primili smo 80 poena i to je to.”

Uz Bilana, najistaknutiji u redovima Cedevite bili su Gordić (14p, 4as, 2sk), Pilepić (14p, 3sk, 2as) i Barać (8p, 11sk, 5as).

Trener Cibone, Slaven Rimac požalio je za prokockanom prilikom, ali nije razočaran.

“Bila je to jedna, u svakom slučaju, zanimljiva utakmica. Mislim da smo pobjedu na kraju poklonili. No, to je tako u sportu. Nismo bili spremni pobijediti, no nemam što zamjeriti igračima. Da me netko pitao prije kraja utakmice kojem igraču bih dao šansu da šutira dva slobodna bacanja na kraju to bi definitivno bio Kruška. Odigrao je odličnu utakmicu, ali to je tako u sportu. Gledajući hrvatsku košarku, treba biti iskren. Ovo je Cedeviti puno bitnije nego nama i može je i bolje da je ovako završilo i da Cedevita uhvati bolju poziciju za playoff. Mi sada pokušavamo vidjeti koja nam je stvarna snaga i hoćemo li se pojačavati ili možemo s ovim rosterom ostati u borbi za treće mjesto u hrvatskom prvenstvu.”

Siriščević je na kraju zabio najviše za Vukove, 22. Žižić je pridodao 13 koševa, 3 skoka i 2 asistencije, Krušlin 11 koševa i 5 skokova, a Mavra 10 koševa, 3 skoka i 9 asistencija.

Zubac je u svom debiju proveo 12 minuta na parketu zabilježivši 8 koševa uz savršen šut, 3/3 iz igre i 2/2 sa slobodnih bacanja.