CSKA do prve pobjede vođena Weemsom i Krstićem

CSKA je otvorila Top 16 u grupi E pobjedom nad Efesom u Moskvi. Sjajno drugo poluvrijeme omogućilo im je pobjedu s velikom razlikom, čak 19 koševa prednosti.

U pobjedničkoj su momčadi Sonny Weems i Nenad Krstić zabili po 22 koša, a Dionte Christmas, Miloš Teodosić i Viktor Khryapa upola manje, po 11, od čega je svaki od potonje trojice imao tri trice. Theodoros Papaloukas u svom povratničkom debiju za CSKA u 5 minuta nije ubilježio koš.

Kod Efesa je jedini dvoznamenkasti igrač bio Jordan Farmar s 24 koša i 6 asistencija.

U prvih 6 minuta, mogli smo vidjeti pravi revolveraški obračun gdje su momčadi kombinirano imale šut 8/8 za tricu, a nakon 10 minuta zahvaljujući Krstiću i Teodosiću, domaćini imaju minimalno vodstvo od 25:24.

Na poluvrijeme se otišlo s izjednačenim rezultatom, 42:42, što je bila zasluga Farmara koji je gotovo sam držao goste u utakmici i osigurao neizvjesnost uoči drugog poluvremena.

Posljednje vodstvo u utakmici, Efes je imao kasno u trećoj četvrtini, nakon trice Duška Savanovića za 54:56.

Uslijedila je pogubna kombinacija Krstić – Weems koji su u seriji domaćina 19:2, koja je prelomila utakmicu, zabili 17 koševa. Bilo je to dovoljno iskusnim domaćinima da drže utakmicu pod kontrolom do samog kraja te čak povećaju tu prednost na 19 koševa (90:71).

Gosti su se dobro držali gotovo 30 minuta, uz Farmara, za njih su se istaknuli i domaći igrači, Semih Erden i Kerem Gonlum sa po 9 koševa. Vujačićev učinak je pomalo izostao, sa svojih 8 koševa, dvije trice i dva pogođena slobodna bacanja, podsjetio je na dane u kojima je bio Laker, kad je bio igrač s ulogom i tako zaradio nadimak Mašina.

U Euroligi, pogotovo u Top 16 se od igrača njegove klase očekuje veći stupanj svestranosti, postizanje koševa na više načina i držanje igrača koji ga čuvaju u neizvjesnosti, što je i pokazao u natjecanju po skupinama.

Na kraju, možemo govoriti o tome da je rezultat možda i hiperboličan u odnosu na viđeno, domaći su jednostavno imali više raspoloženih igrača, dobili su bitku tricama 14/23 nasuprot 8/18, a imali su i bučnu publiku uz sebe.

U uzvratu će zasigurno biti gušće, jer se čini da su ove momčadi izjednačene, slično kako je bilo s Efesom i Olympiacosom, kad je svaka momčad u svojoj dvorani porazila onu drugu. U svakom slučaju, Efes će u uzvratu morati probati smanjiti ovu koš-razliku, odnosno pobijediti s više od 19 razlike, jer bi inače u slučaju izjednačenosti na kraju Top 16 faze, dalje prošla ruska momčad.