CSKA novi prvak Europe

U finalu ovogodišnje Eurolige susreli su se turski Anadolu Efes i moskovski CSKA. Final four igran je u španjolskoj Vitoriji, Efes je u polufinalu svladao Fenerbahče, dok je CSKA bio bolji od Reala.

Finale je počelo u izjednačenom ritmu, a tek pred kraj prve četvrtine CSKA radi mini seriju i odlazi na ozbiljniju prednost. U tom periodu Ruse je predvodio Cory Higgins koji je ubacio čak 11 poena, a na mali odmor CSKA odlazi s prednošću 29:20.

Drugu četvrtinu otvorio je Rodriguez tricom, a Efes se mučio u napadu i svoje prve poene u drugoj četvrtini ubacuje nakon tri i pol minute igre s linije slobodnih bacanja nakon nesportske greške Hinesa. Bitno je spomenuti da je CSKA u 15. minuti utakmice šutirao trice 8/10 i ubacio čak 39 poena. Na isteku napada u 18.minuti Kruno Simon vraća Efes u život i smanjuje na 34:41, a u sljedećem napadu Hrvat ubacuje poene za -5. Do kraja poluvremena igralo se koš za koš, a Larkin je u zadnjoj sekundi slobodnim bacanjima smanjio na 42:44.

Drugo poluvrijeme otvara odlični Simon tricom za vodstvo Efesa 45:44, s druge strane Hackett vraća CSKA na minimalnu prednost. Osjetniju prednost CSKA radi u 25.minuti kada Hines stavlja 2+1 za 49:57, ali Efes na životu održava fantastični Larkin novom tricom. Nakon toga CSKA s dvije vezane trice odlazi na dvoznamenkastu prednost 52:63. U zadnjoj sekundi 3/4 Shane Larkin ludom tricom smanjuje rezultat na 62:68.

Posljednju četvrtinu ponovno otvara Rodriguez novom tricom za vodstvo od +9, ali Dunston smanjuje iz odbojke s druge strane. U 33.minuti Dunston zakucava za 69:73, da bi De Colo tricom odveo Ruse na +9 u 35.minuti. Tri minute do kraja Micić tricom smanjuje na 77:83, a Hackett radi nasportsku grešku nakon koje Efes dolazi na 81:85, ali bliže od toga Turci nisu mogli. CSKA je do kraja utakmice sigurno držao prednost i postao novi prvak Europe.

Krajnji rezultat bio je 83:91 za CSKA.

Najbolji pojedinci kod novih prvaka Europe bili su Cory Higgins s 20 poena uz 3 skoka, uz njega iskazao se Clyburn s također 20 poena.

CSKA je gađao trice fantastičnih 63% (14/22).

Kod poraženih najbolji je bio fantastični Shane Larkin koji je ubacio 29 poena, dok je naš Kruno Simon ostvario double double od 15 poena i 10 skokova.

U utakmici za treće mjesto Real Madrid pobjedio je Fenerbahče 94:75.