Derbi začelja: Darda uvjerljiva protiv Slavonskog Broda

Četrnaesto kolo A1 lige košarkaša donijelo nam je slavonsko-baranjski derbi, ujedno i derbi začelja, koji pak nije ponudio previše neizvjesnosti. Momčad Vrijednosnica OS Darde uvjerljivo je svladala momčad Slavonskog Broda rezultatom 91:77 i tako upisala važne bodove protiv izravnog konkurenta u borbi za ostanak u prvoligaškom društvu.

Ovom visokom pobjedom, momčad Senada Muminovića nadoknadila je poraz od šest koševa razlike iz Slavonskog Broda (70:76) te je i u međusobnom omjeru ispred Brođana, koji su ovim porazom ostali prikovani za dno prvenstvene ljestvice.

Vrijednosnice OS Darda – Slavonski Brod 91:77 (21:12; 53:29; 76:57)

Vrijednosnice OS Darda: R. Kujundžić, Meznarić 32 (9sk, 7as), Šarac, Diminić 21 (6sk), Hrkač 5, M. Kujundžić, Došen, Hrnčić 14, Krajina, Pandurić 19, Turalija, Radoš.

Slavonski Brod: Kraljik, Kljaić 5, Ćosić 17, Johnson 8 (6sk), Živković, Šamija, Galić 12, Tokić, Mat. Karlović 18, Šango 7, Mar. Karlović 10, Grgić.

Domaćin je furiozno ušao u utakmicu i koševima Dejana Meznarića i Miše Diminića te tricom Antuna Hrkača poveo s visokih 9:0. Međutim, Brođani odgovaraju i preko Johnsona, Šange i Marka Karlovića serijom 7:0 dolaze na minimalan zaostatak (9:7). Igralo se koš za koš sve do rezultata 13:12 za Dardu, koja se potom serijom 8:0 odvaja na plus devet i s rezultatom 21:12 odlazi na prvi predah.

Druga dionica susreta bila je odlučujući period u večerašnjem dvoboju. Naime, kod rezultata 25:16, košarkaši Darde napravili su veliku seriju 21:5, kojom su, pokazat će se, prelomili susret u svoju korist. Koševe su postizali Hrnčić, Diminić, Pandurić i Meznarić, a semafor je u tim trenucima pokazivao plus 21 za Brokere. Do poluvremena domaćin još malo povećava svoje vodstvo i s velikih 53:29 odlazi na zasluženi odmor. Momčad Slavonskog Broda jednostavno nije imala odgovor na raspoloženi napad Brokera, koji je u drugoj četvrtini postigao 32 koša i time si uvelike olakšao posao u nastavku.

A nastavak nije ponudio bitniju promjenu rezultata. Darda je uglavnom održavala stečenu prednost iz prvog poluvremena, koju gosti nisu uspjeli ugroziti. Slavonski Brod je u tom periodu igre preko Mateja Karlovića, Davora Galića i Petra Ćosića postigao čak šest trica. No, njihova obrana nije bila na visini zadatka pa im je to na isteku treće četvrtine donijelo tek zaostatak od minus 19 (76:57).

Sredinom posljednjeg dijela dvoboja, koševi Galića i trice Marka Karlovića, Mateja Kljaića i Franka Šange približili su Slavonski Brod na 11 koševa zaostatka (84:73). Međutim, nakon minute odmora trenera Muminovića, Brokeri koševima Hrnčića, Meznarića i Pandurića serijom 7:0 ne dopuštaju potpuni povratak Brođana i mirno privode utakmicu u svoju korist.

Junak večerašnjeg susreta bio je Dejan Meznarić, koji je s 32 koša (šut za dva 8/11, za tricu 3/3), devet skokova, sedam asistencija i ukupnom valorizacijom 46, bio najzaslužniji za slavlje svoje momčadi. Osim njega, u momčadi Darde Miše Diminić je postigao 21, Luka Pandurić 19, a Mirza Hrnčić 14 koševa. Kod gostiju iz Slavonskog Broda, najefikasniji bili su Matej Karlović s 18 (4 trice) i Petar Ćosić sa 17 koševa (4 trice).

U sljedećem kolu, momčad Vrijednosnica OS Darde bit će ponovno domaćin, ovaj put momčadi Zagreba te će, osokoljeni večerašnjom pobjedom, tražiti iznenađenje protiv favoriziranog protivnika. S druge strane, Slavonski Brod će u dvorani Vijuš dočekati momčad Splita i pokušati doći do bodova, s kojima bi uhvatili priključak s ostalim konkurentima u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa.