Dijaspora: Briljantni nastupi Zubčića i Bogdanovića

Svi klubovi u kojima nastupaju igrači s hrvatskim putovnicama prošli su tjedan odradili radno, a samo dva igrača nisu dobila priliku zaigrati.

Najzapaženije nastupe zabilježila su dva bivša cibonaša, Tomislav Zubčić u dresu litavskog Lietuvosa rytasa i Bojan Bogdanović u dresu turskog Fenerbahčea.

Belgija

Novu, šestu uzastopnu, pobjedu upisali su košarkaši aktualnog prvaka Belgije, Oostendea, porazivši na domaćem parketu trećeplasirani Okapi Aalstar. Mario Stojić je za 32 minute provedene na parketu upisao 6 koševa (šut 2/4), 3 skoka i 2 asistencije.

Naviknuli smo gledati Maria s boljim napadačkim učinkom, no ovu je utakmicu bio više zadužen za obrambene zadatke zaustavivši tako prvu violinu Aalstara, Ryana Thompsona (17 koševa po utakmici) na samo 9 poena.

Ovo kolo označilo je prvu polovicu regularnog dijela sezone. Nakon 14 odigranih susreta, Oostende drži vrh ljestvice s 10 pobjeda, Belfius Mons-Hainaut je drugi s 9, a Okapi Aalstar treći s 8.

Grčka

Nakon tijesnog poraza u petak od Real Madrida, košarkaši Panathinaikosa ugostili su Aris kojeg su i uvjerljivo pobjedili rezultatom 81:62. Naš Roko Ukić odigrao je 23 minute i postigao 12 koševa.

U laganoj pobjedi Apollona nad Ikarosom, 95:75, imali smo priliku vidjeti čak tri Hrvata.

Za poražene je naš Zoran Vrkić odigrao 22 minute upisavši samo 4 poena uz jako loš šut (za dva 1/4, za tri 0/3), dok su kod pobjednika Dino Erceg i Ivan Krolo imali puno bolje nastupe.

Erceg je odradio 20 minuta u kojima je uspio zabiti 8 koševa, uhvatiti 4 skoka i 2 asistencije, a Krolo je u 12 minuta provedenih na parketu upisao 9 poena bez promašenog šuta.

U drugoj ligi Koroivos našeg Petra Čosića probio se na četvrto mjesto pobjedivši OF Irakleio. Petar je slično kao i ostatak naših Grka imao poprilično slabu večer. U 26 minuta uspio je zabilježiti 9 poena sa katastrofalnim šutom za tri (1/8).

Italija

Rok Stipčević bio je sjajan u pobjedi svog Scavolinija. Postigao je 25 poena uz dva skoka i jednu asistenciju. Važno je napomenuti kako je Stipčević pogodio čak sedam trica iz 12 pokušaja!

Hrvoje Perić je poput Stipčevića, bio najefikasniji kod Cremone koja je tijesno poražena ovoga vikenda. Perić je ubacio 15 poena uz šest skokova. Njegov suigrač, Andrija Stipanović, odigrao je solidnu partiju upisavši devet poena i pet skokova.

Leon Radošević je maksimalno iskoristio minutažu u pobjedi Armani Milana nad Bolognom. Naime, za 14 minuta na parketu, Leon je upisao osam poena uz četiri skoka.

Izrael

U Izrealu ponovno imamo svog predstavnika, to je naravno Darko Planinić koji je krajem godine prešao u Maccabi iz Tel Aviva. U državnom prvenstvu je u posljednjem kolu u pobjedi protiv Maccabi Haife igrao 11 minuta, a u to vrijeme upisao 2 poena, 3 skoka i 1 blokadu.

Spomenimo ovom prilikom da je u posljednjem kolu Eurolige protiv grčkog Olympiacosa igrao 9 minuta, a susret okončao s 7 poena i 5 skokova.

Litva

Sve frustracije nakon trilera i euroligaškog poraza u Istanbulu od Anadolu Efesa vjerojatno su izlječili košarkaši Žalgirisa u domaćem prvenstvu. Lietkabelis nije imao nikakve šanse. Nakon prve četvrtine zaostajali su 15 koševa, da bi do kraja utakmice taj zaostatak narastao na velikih 52 koševa razlike (61:113).

Žalgirisu je sve polazilo od ruke, posebice u reketu gdje su zabili čak 70 od svojih 113 koševa. Pošto se od samog početka vidjelo da domaćini nemaju nikakve šanse naš dvojac nije dobio punu minutažu jer je trener Žalgirisa, Joan Plaza, odlučio izrotirati cijelu momčad.

Tako je Mario Delaš na parketu proveo 17 minuta upisavši 7 poena i 2 skoka, dok je Marko Popović u 12 minuta postigao jednu tricu, jedan skok i tri asistencije.

Odličnu večer imao je Tomislav Zubčić u uvjerljivoj pobjedi svog Lietuvos rytasa na gostovanju kod posljednjeplasiranog Naglis Palangosa 87:52.

Iako nije igrao od prve minute, Zubčić je na parketu proveo najviše vremena, 22 minute u kojima je postigao 31 koš (šut 12/16) i tome pridodao još 9 skokova s čime je bio uvjerljivo najbolji igrač gostiju.

Poljska

Ivan Opačak je sa svojim PGE Turowom opet odigrao dva susreta u manje od sedam dana. U borbi začelja VTB lige ugostili su ukrajinski Azovmash. Neizvjesnu utakmicu prelomili su domaći košarkaši tek u posljednjoj četvrtini i na kraju slavili rezultatom 78:69.

Opačak je na parketu proveo 34 minute ubilježivši 18 koševa i 5 skokova.

Lakši su posao imali u domaćem prvenstvu gdje su slavili 78:64 na gostovanju u Gdyniji kod Starta. Vodili su od samog početka i kontolirali cijeli tijek utakmice, a Opačak je opet proveo većinu utakmice na terenu s učinkom od 13 koševa, 2 skoka i 2 asistencije u 35 minuta.

Šime Špralja je u uvjerljivoj pobjedi Trefl Sopota nad Rosa Radom (90:59) ostao bez značajnijeg učinka (3 poena, skok i asistencija) iako je na terenu proveo 21 minutu.

Igor Miličić proveo je 25 minuta na parketu u zanimljivoj utakmici između AZS Koszalina i Stelmet Zielone Gore. Rezultat je nakon četiri četvrtine ostao izjednačen pa su se igrali produžeci u kojima su bolji bili gosti sa Zelene Gore i na kraju zasluženo slavili 85:80.

Miličić je odigrao nešto bolje nego u prošlom kolu postignuvši 9 koševa, 2 skoka i 4 asistencije.

Rumunjska

Borba između deveto i desetoplasirane ekipe rumunjskog prvenstva donjela nam je zanimljiv susret u kojem je na kraju kraći kraj izvukao Pitesti za kojeg nastupa naš Pankrecije Barać. Utakmica je bila napeta do samog kraja no promašeni šutevi u ključnim trenucima koštali su Pitesti pobjede tako da je gostujući CSU Sibiu slavio 79:73.

Barać je na parketu proveo 37 minuta u kojima je uspio postići 19 koševa (šut za dva 7/12, za tri 1/6), 3 skoka i 7 asistencija. Vjerojatno bi ta minutaža bila malo veća, a možda i broj postignutih koševa, da nije morao izaći iz igre zbog 5 osobnih pogrešaka.

Naša kolonija u Miercuea Ciucu nastavlja nizati uvjerljive poraze. Ovoga im puta ne možemo previše zamjeriti jer su gostovali kod prvoplasiranog Oradea.

Naš je trojac očajno šutirao iz igre, kombinirano 7 od 29, a najuspješniji je bio Marijo Hajdić sa 8 poena. Franko Filipović je pridodao 7 poena i 4 skoka, dok je Franjo Bubalo upisao 7 asistencija i samo dva poena.

Nakon iznenađujučeg poraza prošle subote, Mures Targu se vratio na pobjedničke staze pobjedom nad Timbom iz Temišvara 98:71. Matija Češković sudjelovao je u pobjedi sa 17 koševa, 3 od 3 za tri.

Rusija

Naš ruski dvojac, Zoran Planinić i Krešimir Lončar, jučer je upisao novu pobjedu u VTB ligi protiv momčadi iz Donjecka.

Lončar je upisao 7 poena, 3 skoka, 3 asistencije i 2 blokade za 17 minuta provedenih na parketu, a Planinić je nakon odlične igre u Euroligi protiv Fenerbahčea (25 poena, 6 skokova, 6 asistencija) odigrao još jednu dobru utakmicu i susret okončao s 9 poena, ali i 9 asistencija.

Slovenija

Ante Đugum je u regionalnom derbiju njegovog Zlatoroga protiv Polzele uknjižio 6 poena i 10 skokova (5 napadačkih). Susret je na kraju pripao košarkašima Zlatoroga za koje nije nastupio Frano Marasović.

Igor Marić nastavlja sa odličnim igrama u dresu Maribora. Ovog puta su Mariborčani upisali važnu pobjedu približivši se tako ulasku u ligu za prvaka pobijedivši Škofju Loku.

Marić je za 27 minuta provedenih na parketu zabio 17 poena (6/9 iz igre), uhvatio 4 lopte i podijelio 3 asistencije. S druge strane u dresu Škofje Loke je Vjeran Soldo odigrao 13 minuta i susret okončao s 4 poena i 5 skokova.

Mladen Primorac je zabilježio i četvrtu uzastopnu pobjedu sa svojim Tajfunom. Ovog su puta bili bolji od Elektre, a Primorac je za 16 minuta bio odličan. Upisao je 9 poena, 6 skokova i 2 asistencije.

Miloš Paravinja zbog viroze u ovom kolu nije nastupio.

Za kraj spomenimo još regionalnu četvorku. Dražen Bubnić je u pobjedi Olimpije protiv Igokee sudjelovao mizernih 6 minuta s tek jednim skokom i jednom ukradenom loptom. Također novopridošli košarkaš Olimpije, Jasmin Perković je ostao bez učinka, a igrao je 10 minuta.

U dresu Krke, Jakov Vladović je odigrao još jednu korektnu utakmicu. Upisao je 9 poena, 5 asistencija i 4 skoka u porazu protiv Budućnosti. Jure Lalić je ovog puta bio nešto raspoloženiji, dodao je 19 poena, 5 skokova i 4 blokade.

Španjolska

Luka Žorić je u važnoj euroligaškoj pobjedi protiv CSKA upisao 12 poena i 4 skoka. Veliko doprinos pobjedi Unicaje dao je i drugi naš reprezentativac Krunoslav Simon upisavši 14 poena, 3 skoka i 5 asistencija.

Međutim pozitivnu atmosferu treneru Jasminu Repeši sigurno su pokvarili porazom protiv Joventuta dva dana kasnije. Žorić je susret okončao s 9 poena i 5 skokova, a Simon s 6 poena, 1 skokom i 1 asistencijom.

Ante Tomić bio je solidan u Euroligi, u prekidanju pobjedničkog niza Caje Laboral ubacio je 11 poena i dodao 4 skoka.

U državnom prvenstvu Barcelona je za dlaku izbjegla još jedan poraz, ovog puta protiv Bilbaa. Tomić je uknjižio svega 4 poena, 2 skoka i 2 asistencije za 15 minuta igre. U dresu Bilbaa istu minutažu kao Tomić dobio je i Fran Pilepić koji je uknjižio 5 poena i 1 skok.

Dontaye Draper je u Euroligi bio rezultatski bolji od Ukića, no učinak mu je ostao na svega 4 poena i 5 skokova za 22 minute provedenih na parketu. U državnom prvenstvu je igrao 9 minuta, a upisao 6 poena i 1 ukradenu loptu. Zanimljivo da je u ukupnu 31 minutu igre ostao bez upisane asistencije.

Damjan Rudež odigrao je još jednu dobru utakmicu. U pobjedi protiv Canariasa upisao je 15 poena (6/10 iz igre), 2 skoka i 2 asistencije.

Mateo Kedžo je u drugoj španjolskoj ligi zabilježio učinak od 10 poena, 5 skokova i 2 asistencije, dok je mladi Mario Hezonja ponovno bio briljantan. U pobjedi druge momčadi Barcelone uknjižio je 22 poena (8/13 iz igre), 6 skokova, 3 blokade i 1 ukradenu loptu.

Turska

Fenomenalni tjedan je iza Bojana Bogdanovića. Prvo je u četvrtak praktički sam pobijedio Khimki ubacivši 26 poena, te uz to podijelio 2 lopte i uhvatio 4 skoka, da bi tri dana kasnije u državnom prvenstvu protiv Erdemira ponovio učinak od 26 poena, 4 skoka i podijelio loptu više, točnije 3 asistencije.

Damir Markota je u pobjedi protiv Turk Telekoma sudjelovao s 7 poena, 11 skokova i 5 asistencija. Na drugoj strani poraženi Drago Pašalić zabio je također 7 poena, a pritom uhvatio još 5 lopti.

Tomislav Ružić poražen je i drugo kolo zaredom, međutim ovog puta je zadranin dao dosta veći doprinos svojoj momčadi. Naime, upisao je 12 poena, 3 skoka, 2 asistencije, 2 ukradene lopte i 1 blokadu.

Poražen je bio i Jurica Žuža koji je odigrao 27 minuta i uknjižio 8 poena i 3 skoka.

Spomenimo još Stanka Baraća koji je nakon ozljede daleko od svoje prave forme. U zadnjem kolu turskog prvenstva odigrao je svega 7 minuta, a za to je vrijeme upisao 2 poena i 3 skoka (2 napadačka).