Dijaspora: Soldo ključan u pobjedi nad Slovanom

Odigrana su nova kola u svim državnim prvenstvima, osim u Turskoj gdje su klubovi odmarali zbog All-Star vikenda na kojem je sudjelovao i naš Bojan Bogdanović.

S odličnom formom nastavlja naš reprezentativac Luka Žorić, no njegova Unicaja nikako da dođe do pobjede. Vjeran Soldo bio je ključan igrač u pobjedi Škofje Loke nad Geoplinom Slovanom.

Belgija

Naš jedini predstavnik u Belgijskoj ligi, Mario Stojić odigrao je još jednu dobru partiju za prvoplasirani Oostende.

U derbiju kola Oostende je slavio protiv drugoplasiranog Belfius Mons-Hainauta 74:70, a Stojić je u 27 minuta upisao 17 koševa (šut 6/7), 2 asistencije, 1 skok i 1 ukradenu loptu.

Grčka

U prekjučerašnjem dvoboju između Panathinaikosa i PAOK-a naš Roko Ukić odigrao je samo 13 minuta. Ukić je kao i ostatak momčadi imao poprilično slabu večer pa je u tih 13 minuta postigao samo 4 koša (šut 1/5), 2 skoka i 2 asistencije.

Zoran Vrkić bio je jedan od najboljih pojedinaca u porazu svog Ikarosa na gostovanju kod Panioniosa. U 34 minute provedene na parketu upisao je 11 koševa (šut 4/7), 5 skokova i 2 asistencije.

Posljednja utakmica 13. kola Grčke lige odigrana je jučer. Olympiacos je uvjerljivo savladao Apollon Patras za koji nastupa naš Ivan Krolo. Krolo je odigrao 15 minuta i ubilježio 4 koša uz 6 skokova.

Drugoligaš Koroivos Amaliadas našeg Petra Čosića poražen je na gostovanju kod Agie Paraskevis 80:74. Loš šut iz igre limitirao je 28-godišnjeg beka na 10 poena (šut 1/9, slobodna bacanja 8/8) i 3 skoka u 37 minuta.

Italija

Hrvoje Perić ostvario je solidnih 10 poena i sedam skokova za 36 minuta igre u pobjedi Cremone nad Bolognom 93:92.

Njegov suigrač Andrija Stipanović također je ostvario solidan učinak upisavši 10 poena i šest skokova za 31 minutu na terenu.

Rok Stipčević je nastavio sa dobrim igrama u ovom kolu, istina nije na učinku kao u prošlom, ali 13 poena i dvije asistencije za 35 minuta igre su solidne brojke.

EA7 Armani Milano našeg Leona Radoševića slavio je na gostovanju kod Juvecaserte rezultatom 78:69. Leon je u 12 minuta postigao 4 poena (šut 2/2) i uhvatio 2 skoka.

Litva

U uvjerljivoj pobjedi Žalgirisa nad Neptunasom (111:87) Mario Delaš i Marko Popović dobili su priliku igrati od prve minute. Delaš je tako u 22 minute uknjižio 9 koševa (šut za dva 2/3, za tri 1/2), 5 skokova i 1 asistenciju, dok je Popović u 18 minuta zabilježio 16 koševa (šut za dva 5/5, za tri 2/3), 5 asistencija i 3 ukradene lopte.

U svom debiju i pobjedi Lietuvos rytasa nad Unicsom (87:80), Tomislav Zubčić uzeo je samo jedan šut, kojeg je i promašio, no uspio je sakupiti 5 skokova i 2 asistencije.

Poljska

Prošli je tjedan PGE Turow Ivana Opačaka odigrao dvije utakmice. U sklopu VTB lige uvjerljivo su poraženi na gostovanju kod Khimkyja rezultatom 91:72. Opačak je na terenu proveo 28 minuta s učinkom od 7 poena (šut 3/7), 5 skokova i 2 ukradene lopte.

Par dana kasnije u domaćem prvenstvu ugostili su Trefl Sopot u derbiju i najnapetijoj utakmici kola te na kraju slavili s dva koša razlike (77:75).

Opačak je opet odradio solidnu minutažu (24 minuta) s učinkom od 9 koševa, 3 skoka i 1 asistencija. S druge strane bio je još jedan Hrvat, Šime Špralja koji je odigrao najbolje za gostujući sastav. U 26 minuta postigao je 20 poena (šut za dva 1/3, za tri 6/9) i tome pridodao 8 skokova, 1 ukradenu loptu i 1 blokadu.

Igor Miličić odigrao je 17 minuta u novom porazu AZS Koszalina. Šut ga nije baš služio (za dva 0/4, za tri 1/3) tako da je uz slaba 3 poena ubilježio još 2 skoka, 1 asistenciju i 2 ukradene lopte.

Rumunjska

Odličnu predstavu pružio je naš 32-godišnji bek Pankracije Barać u uvjerljivoj pobjedi Pitestija nad Dinamom iz Bukurešta rezultatom 90:59. Za 28 minuta provedenih na parketu upisao je 24 koša (šut 10/16), 4 skoka, 4 asistencije i 5 ukradenih lopti.

Mala hrvatska kolonija u momčadi Miercuea Ciuc upisala je još jedan uvjerljivi poraz. Ovoga puta slavili su gosti iz Cluja predvođeni hrvatskim strategom Nikšom Bavčevićem rezultatom 87:56.

Franjo Bubalo je u 24 minute upisao 8 koševa i 1 asistenciju, Marijo Hajdić također je upisao 8 poena, ali tome je pridodao još 6 skokova i 2 asistencije, dok je Franko Filipović bio napadački najučinkovitiji s 10 poena.

Nakon pobjede i dobre predstave prošli tjedan, Matija Češković je baš kao i njegov Targu Mures razočarao ove subote porazom od osmoplasiranog Gaz Metana 76:63.

Češković je na parketu proveo 31 minutu, postigao samo 9 poena, 3 skoka i 1 asistenciju.

Rusija

Naš ruski dvojac, Zoran Planinić i Krešimir Lončar, odigrao je dvije utakmice protekli tjedan. Uvjerljivu pobjedu Khimkyja nad poljskim PGE Turowom već smo spomenuli.

Planinić je u toj utakmici odigrao 20 minuta bez nekog značajnijeg učinka osim zabilježenih 7 asistencija, a Lončar je u 16 minuta postigao 7 poena, uhvatio 4 skoka i svemu tome pridodao još 2 asistencije te 1 blokadu.

U drugom, Euroligaškom, susretu uvjerljivo su slavili u Tel-Avivu kod Maccabija o čemu smo detaljnije izvjestili u subotu.

Slovenija

U derbiju kola i izravnoj borbi za prvo mjesto, Zlatorog našeg Ante Đuguma i Frana Marasovića bio je bolji od Maribora našeg Igora Marića rezultatom 83:76.

Marasović ni ovoga puta nije dobio priliku zaigrati, ali je zato Đugum odigrao više od pola utakmice i zabilježio 10 poena uz 4 skoka.

Marić je kod poraženih odigrao 25 minuta s učinkom puno lošijim od onog kakvog je imao prošli vikend. Za razliku od 21 poena prošle subote, ove je zabio samo 9 i tome pridodao po dva skoka i asistencije.

U tijesnoj pobjedi LTH Castings Mercatora nad Geoplinom Slovan (80:77) imali smo priliku vidjeti dva Hrvata.

Vjeran Soldo pružio je odličnu partiju za pobjedničku ekipu odigravši skoro cijelu utakmicu. U 38 minuta na parketu postigao je 21 poen, pridodavši tome 4 skoka, 2 asistencije i jednu ukradenu loptu.

Miloš Paravinja još je jednom ušao sa klupe za Geoplin Slovan i upisao 5 asistencija bez postignutog koša.

Tajfun Šentjur nastavlja s dobrim igrama i penjanjem prema vrhu tablice. U četvrtoj uzastopnoj pobjedi naš Mladen Primorac odigrao je 30 minuta i bio jedan od najboljih pojedinaca u ekipi. Za pola sata igre postigao je 12 koševa i tome pridodao 11 skokova, 3 asistencije te 2 ukradene lopte.

Od naših ABA ligaša u dresovima slovenskih klubova dvojica, Jakov Vladović i Jure Lalić u dresu Krke, imala su uspješan vikend, dok je Union Olimpija Dražena Bubnića poražena na gostovanju u Draženovom domu kod Cedevite.

Vladović je na parketu proveo 31 minutu uz učinak od 13 poena, 8 skokova i 7 asistencija čime je bio jedan od najzaslužnijih za slavlje protiv Širokog. Svoj obol dao je i Lalić sa 6 koševa, 2 skoka i 2 blokade.

U porazu Olimpije, Bubnić je odigrao 13 minuta postignuvši 6 koševa i 5 skokova.

Španjolska

Nakon Euroligaškog poraza u četvrtak Unicaja se nije uspjela osvetiti Real Madridu ni par dana kasnije u domaćem prvenstvu. Ovaj put su Madriđani bili još uvjerljiviji pa su na kraju slavili rezultatom 91:67.

Luka Žorić je u 31 minutu na parketu postigao 20 koševa, 3 skoka i 2 asistencije. Krunoslav Simon pridodao je 5 koševa, 2 skoka, 3 asistencije, 2 ukradene lopte i 1 blokadu u 18 minuta.

Na drugoj je strani Dontaye Draper odigrao slabih 14 minuta postigavši samo 3 koša.

Barcelona se nakon neočekivanog poraza vratila na pobjedničke staze pobjedivši Blancos de Ruedu. U zadnju su četvrtinu ušli sa pet poena zaostatka, ali odlična četvrta četvrtina osigurala im je lijepu pobjedu.

Ante Tomić je ponovno odigrao neuvjerljivu partiju, u 23 minute na parketu postigao je samo 4 poena uz 4 skoka i 1 blokadu.

CAI Zaragoza umalo je pobjedila drugoplasiranu Caju Laboral (74:73). Damjan Rudež je za goste iz Zaragoze odigrao 21 minutu i ubacio 14 poena (šut 6/12), uhvatio 3 skoka i podijelio 2 asistencije.

U pobjedi Gescrapa nad Gran Canariom 81:70, naš Fran Pilepić odigrao je samo 2 minute u kojima je uspio jednom asistirati.

Drugoligaš Ourense upisao je drugu uzastopnu pobjedu, a naš Mateo Kedžo je u 19 minuta postigao 14 poena (šut 6/8) i 2 skoka.

Mlada nada Mario Hezonja i dalje skuplja iskustvo u drugoj momčadi Barcelone. Ovog su vikenda teško poraženi na gostovanju kod trećeplasiranog Lucentuma 92:77. Hezonja je na parketu proveo 17 minuta uz učinak od 7 koševa, 3 skoka, 1 asistencija i 3 ukradene lopte.

Turska

U Turskoj prošli tjedan nije odigrano niti jedno kolo državnog prvenstva već se održala tradicionalna all-star utakmica u kojoj je ekipa sastavljena od internacionalnih igrača pobjedila je ekipu domaćih, Turskih, igrača rezultatom 116:115.

Za ekipu stranaca igrao je i naš Bojan Bogdanović i upisao 6 poena.

Zaboravili smo na hrvatskog košarkaša u spomenutim ligama, ili smatrate da bi trebali već u slijedećem tjednu dodati jednu od liga? Kontaktirajte nas na crosarka@gmail.com te zajedno poboljšamo izvještaj Hrvata u inozemstvu.