Dragić i Dončić doveli Slovence na korak do medalje

U drugoj četvrtfinalnoj utakmici EuroBasketa u Istanbulu košarkaši Slovenije pobijedili su Latvijce sa 103:97. Gledali smo najbolju utakmicu dosadašnjeg dijela prvenstva, a ono najbitnije je da glavne zvijezde nisu razočarale.

Slovenija – Latvija 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31)

(Statistika)

U utakmicu se ušlo jednako s obje strane i većinu prve četvrtine igralo se u egalu, a zatim su Slovenci preuzeli stvar u svoje ruke i serijom 13:0 okrenuli na vodstvo 30:15, da bi četvrtinu završili s prednošću 34:23. Goran Dragić standardno je povukao svoju momčad s 13 poena i 100-postotnim šutom u uvodnih deset minuta. S druge strane, najveća latvijska zvijezda Kristaps Porzingis završio je prvu četvrtinu sa šest poena.

U drugoj dionici utakmice, Porzingis s dva odlična ubačaja iznuđuje i dodatna slobodna bacanja te smanjuje slovensku prednost ispod deset poena razlike. Do kraja poluvremena ušao je u problem s osobnim pogreškama, no odlični tandem Davis Bertans i Janis Timma svojim je poenima preokrenuo utakmicu i odveo Latvijce na odmor s prednošću 55:51. Prvo poluvrijeme obilježio je odličan šut s obje strane. Naime,  Slovenci su gađali 14/25 (trice 6/12), dok su Latvijci bili još bolji s 20/34 (trice 8/15). Fenomenalna košarka se igrala na obje strane. Također, vrijedi izdvojiti da su Slovenci u prvoj četvrtini postigli 34 poena, a Latvijci u drugoj 32.

Nastavak utakmice donio je uragansku igru Slovenaca koji su u tri i pol minute igre serijom 11:0 vratili vodstvo, da bi Porzingis zakucavanjem to zaustavio. Centar New York Knicksa svojom je četvrtom osobnom doveo momčad u probleme, dok je Dragić iz napada u napad dokazivao svoju klasu. Naši susjedi su treću četvrtinu prelomili rezultatom 25:11.

U posljednju četvrtinu ušlo se s rezultatom 76:66 u korist Slovenaca, no Latvijci su uspjeli vratiti neizvjesnost u utakmicu i doći na samo minus dva (81:79). Zatim se ukazao Luka Dončić i s dvije čudesne trice ostavio sve gledatelje bez riječi. Ipak, nešto se pitalo i Porzingisa koji je svojom prvom tricom vratio na samo poen zaostatka, ali i promašio onu ključnu pri rezultatu 99:94 za Slovence.  Zmajčeki su zaključili utakmicu mirnim izvođenjem slobodnih bacanja i  tako se plasirali u prvo europsko polufinale nakon 2009. i prvenstva u Poljskoj.

Kod Slovenaca najbolji je bio čudesni tandem Dončić – Dragić. Dončić je ubacio 27 poena uz devet skokova, dok je Dragić stao na 26, ali je podijelio i osam asistencija. Odlični Porzingis predvodio je Latvijce s 34 poena, no to nije bilo dovoljno za prolaz u najbolje četiri momčadi “Starog kontinenta”.