OI (M): Dream Team lovi zlato, južnoamerički i europski derbiji

Array

Sutrašnji dan donosi nam četiri četvrtfinalna dvoboja u muškom dijelu košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Londonu. Vidjet ćemo vrlo zanimljivije dvoboje, a “najvatrenije” trebalo bi biti u dvoboju južnoameričkih ekipa, Brazila i Argentine, a neće zaostajati ni sjajan europski dvoboj Francuske i Španjolske.

Rusija – Litva 15.00

Reprezentacija Rusije je malo pokvarila dojam u zadnjoj utakmici skupine, gdje je izgubila 82:80 od reprezentacije Australije, no taj okršaj tako i tako o ničem više nije odlučivao. U prve četiri utakmice Rusi su pokazali zavidnu formu, te pobjedama protiv Španjolske i Brazila pokazali da su momčad sposobna za velike stvari, ili u prijevodu: osvajanje medalje.

U utakmicu protiv reprezentacije Litve zato svakako ulaze u ulozi favorita. Litavci su pokazali veoma promjenjivu igru, zabilježivši tek dvije pobjede u pet utakmica skupine A. Vjerojatno najbolju utakmicu su odigrali protiv reprezentacije SAD-a (94:99), koja je do zadnje minute strepila nad eventualnim prvim porazom na turniru.

Kod Rusa najbolji je igrač prvog dijela natjecanja definitivno bio Andrei Kirilenko s 18,2 poena i 6,2 skokova, dok su kvalitetne igre pružali i Aleksey Shved (12,0p, 5,4a), Timofey Mozgov (11,8p, 4,2s) i Vitaliy Fridzon (10,8p, 2,8a).

Litvi za eventualno iznenađenje će biti potrebna vrhunska igra njihovog dosad najboljeg igrača, 27-godišnjeg Linasa Kleize, koji je u skupini bilježio prosječno 15,8 poena i 6,2 skokova, dok istupiti svakako moraju i veterani poput Dariusa Songaile (10,2p, 3,2s) i Sarunasa Jaskeviciusa (7,6p, 5,8a). Litvu ipak nikako ne treba podcijeniti. Podatak kako su u svakom svom samostalnom nastupu na Olimpijskim igrama od sada dogurali do polufinala svakako zaslužuje respekt.

Francuska – Španjolska 17.15

Španjolci i Francuzi su jako dobri poznanici iz međusobnih dvoboja s velikog broja europskih i svjetskih košarkaških natjecanja proteklih godina, na kojima je mahom Španjolska bolje prolazila.

Ovaj put su Francuzi kroz četiri uzastopne pobjede poslije uvodnog poraza od SAD-a pokazali kako se i s njima treba ozbiljno računati kao potencijalnim favoritima za olimpijsku medalju. Ipak, teško se može reći da su Tony Parker i društvo zadovoljni protivnikom koji ih čeka u četvrtfinalu kao “nagrada” za praktički maksimalno drugo mjesto u skupini A.

Španjolci nisu pretjerano uvjerljivi, međutim porazom od Brazilaca u zadnjem kolu su na kraju elegantno zaobišli mogućnost igranja protiv Dream Teama sve do eventualnog finala. Što se tiče samog dvoboja, veliko je pitanje hoće li se Francuzi moći obraniti od braće Gasol pod obručima, naročito u odsustvu svog prvog centra Joakima Noaha. Parker i posebice Nicolas Batum su pokazali kvalitetne igre na ovom turniru, no dojam ostaje kako to neće biti dovoljno protiv raspoložene i motivirane visoke linije Španjolaca.

Stoga uloga blagog favorita prije svega zbog iskustva i velike snage na visokim pozicijama ide na stranu srebrnih s prošlih Olimpijskih igara u Pekingu, premda dakako ni suprotan krajnji ishod ne bi bio pretjerano iznenađenje.

Brazil – Argentina 21.00

Ovaj južnoamerički derbi u četvrtfinalu bi trebao biti prava poslastica za ljubitelje košarke. S jedne strane će stajati Brazilci kao reprezentacija u konstantnom rezultatskom usponu u zadnje vrijeme, a s druge momčad Argentine s izvrsnom generacijom kojoj je ovo sigurno zadnje ovako veliko natjecanje. Da stvari budu zanimljivije, izbornik Brazila je poznati argentinski stručnjak, Ruben Magnano, koji je upravo Ginobilija, Scolu i društvo vodio do svjetskog srebra u Indianapolisu 2002., te čuvenog olimpijskog zlata u Ateni 2004. godine.

Brazilci imaju odlično uravnoteženu momčad, čijoj visokoj liniji kvalitetom mogu parirati samo one u sastavu reprezentacija Španjolske i SAD-a. Ipak, najbolji strijelac Brazilaca u prvom dijelu turnira je bio vanjski šuter Leandrinho Barbosa s 15 poena u prosjeku, dok je momčad odlično razigravao Marcelinho Huertas sa 6,2 asistencije uz 9,2 poena. Anderson Varejao je bio najbolji skakač sa 7,4 skokova uz 8 poena, dok su se još istakli i Tiago Splitter s 11,8 poena i 5,6 skokova, te Nene Hilario sa 6,5 poena i 7,0 skokova.

Argentina se puno više kroz turnir oslanjala na individualno genijalnost Manua Ginobilija i Luisa Scole (ponekad i Carlosa Delfina), nego nekakvu kolektivnu snagu. Scola je prosječno u skupini postizao 20,2 poena i 5,2 skokova, a Ginobili 20 poena, 6,0 skokova i 4,8 asistencija.

Ako samo spomenuti dvojac bude na svom nivou kod Argentinaca, pobjeda Brazila je vrlo izgledna. No ako Delfino bude raspucan, Prigoni izvrstan distributor lopti, a Nocioni nas podsjeti na svoje bolje dane od prije 4-5 godina, Argentinci imaju itekako dobru šansu ući opet u borbu za najmanje brončanu medalju, koju brane s Igara u Pekinga od prije četiri godine.

SAD – Australija 23.15

Zadnji dvoboj četvrtfinala bi trebao biti svakako najizvjesniji. Nakon slabije predstave protiv Litve, Amerikanci su se opet raspucali u drugom poluvremenu utakmice protiv Argentine i pokazali kako su i više nego spremni za pohod na zlatnu medalju.

Posebno teško će im izmaknuti polufinale u dvoboju protiv četvrtoplasiranih Australaca iz skupine B. Kao najveća snaga Australije se, u odsustvu Andrewa Boguta, pokazao Patty Mills (20,6p, 4,2s), koji je pružio nekoliko impresivnih partija na ovom turniru. Osim njega, tu je i Iskusni David Andersen (12,2p, 6,4s), koji će međutim imati velikih problema s atletski nadarenim NBA-jevcima pod koševima.

Kod SAD-a je u svakom slučaju nepotrebno isticati pojedince, jer gotovo svi u njihovom rosteru su sposobni preuzeti u određenom trenutku konce igre u svoje ruke i napraviti prevagu na stranu svoje ekipe. Ipak, reprezentacija Litve je pokazala kako je sa Amerikancima moguće igrati u slučajevima kada razvikane NBA zvijezde služi šut izvana. Upravo takav razvoj situacije bi mogao eventualno učiniti ovu utakmicu zanimljivijom i neizvjesnijom.

Related Articles