EP U16: Razigrana Hrvatska razmontirala Crnogorce

Hrvatska kadetska reprezentacija je do kraja napunila koš reprezentacije Crne Gore i u upečatljivoj predstavi pokazala zašto smo glavni favoriti za zlato.

Ovom pobjedom, dvije utakmice prije kraja, naši kadeti su osigurali četvrtfinale, a o prvom mjestu u skupini odlučivat će najvjerojatnije utakmica protiv Srbije koju igramo u srijedu.

Hrvatska – Crna Gora 100:48 (12:23, 26:49, 78:38)

Žižić 17 (11sk, 4bl), Slavica 16 (8sk), Bender 13 (7as, 6sk), Skokna 11, Mazalin 9 (6as, 5sk, 5uk), Gašpert 9, Zubac 8 (6sk), Kalpić 5, Lazić 4 (4as), Dubelj 3, Kumanović 3, Čolak 2.

Crnogorci su prvih pet minuta bili u egalu, a u šestoj minuti Nikola Vukičević postiže trojku za njihovo vodstvo od 9:8. Nakon toga kreće atraktivna igra naših kadeta, a potez za Play of the Day je bio dodavanje Dragana Bendera ispod svog koša i zakucavanje Nika Slavice, a ništa lošije to nije izveo u sljedećem napadu sam Bender na asistenciju Lovre Mazalina ispod našeg obruča. U tom periodu smo napravili seriju 13:1, a četvrtina je završila s vodstvom Hrvatske od 23:12.

I u nastavku utakmice dominiramo, nizom 7-0 preko Brune Skokne, Mazalina i Tonija Žižića odlazimo na visokih 30:12 i već je tada, u 12. minuti utakmice, bilo jasno da će naši kadeti upisati i četvrtu pobjedu. Žižić je u 16. minuti bio na pragu double-double učinka (15p, 9sk), a izmjena ga je spriječila da ju i ostvari. Slavica još jednim atraktivnim zakucavanjem u 16 minuti odvodi momčad Tomislava Rupčića na +20 (42:22), a do 49:22 i Ivica Zubac zakucava, i to dva puta. Razigrana Hrvatska na odmor je otišla s 26 poena prednosti (49:23).

U nastavku i Bender u dva navrata pokazuje umijeće zakucavanja, a pridružuje mu opet Zubac. Žižiću je trebalo dvije minute za dupli učinak, svoju priliku iskoristio je i Matej Gašpert te Petar Dubelj, a debitirao je i mladi Mateo Čolak (1998) koji se upisao u listu strijelaca. Njih trojica, uz Toni Kumanovića i Franka Kalpića, su još dodatno u posljednjem dijelu povećali prednost.

Nemoćni Crnogorci pokušavali su tricama, ali na njihovu žalost uspjeli su samo tri puta u 22 pokušaja. Trećinu smo završili s 40 koševa prednosti, a utakmicu s okruglom brojkom, i  +52 na našoj strani,  je završio skok šutem centar Gašpert.

Žižić je za manje od 20 minuta ubacio 17 poena, uz 11 skokova i 4 blokade. Slavica je postigao 16 (8sk), Bender 13 (7as, 6sk), a Skokna 11. Još jednu momčadsku igru pružio je Mazalin, postigao je kao i Gašpert 9 poena uz 6 asistencija, 5 skokova i isto toliko ukradenih lopti.

Sutra u 20 sati igramo protiv Francuske koja je danas izgubila od Italije 63:60.