[VIDEO] EP U20: Hrvatska bez finala nakon šokantnog poraza!

Večeras, nažalost, nije išlo. Hrvatska reprezentacija do 20 godina nije se uspjela plasirati u finale Europskog prvenstva u Grčkoj. Bolji od naše momčadi bili su njihovi vršnjaci iz Španjolske 63:61. Ipak, san o medalji još uvijek traje. Sutra u 18:15 igrat ćemo za broncu protiv reprezentacije Srbije.

Nije to bila ona Hrvatska koju smo gledali u ranijim dvobojima. Prije svega u napadu. Ušli smo nervozno, oslanjajući se isključivo na vanjski šut, dok smo od unutarnje igre imalo vrlo malo, gotovo ništa. Španjolci su nametnuli svoj ritam od početka, bili su agresivniji u obrani i raznovrsniji u napadu i zasluženo se plasirali u finale. No unatoč svemu tome, Hrvatska je imala svoju šansu, međutim, primljenim košem u posljednjoj sekundi utakmice, ostala je bez prilike da u produžetku osigura finale Eurobasketa.

Hrvatska – Španjolska  61:63  (13:16; 31:35; 48:42)

Hrvatska: Bašić, Marinelli 2, Gulam, Bošnjak, Demo, Mavra 16 (7as), Brzoja 5 (8sk), Gabrić 19 (5sk), Bundović 7, Bačak, Marić 7, Žganec 5 (6sk).

Španjolska: Martin, Pauli 2, Vicedo 11, Brizuela 5, Sans 10, G. Hernangomez 10 (11sk), Diaz 7, Saiz 13 (12), Abalde 3, Nogues 2, J. Hernangomez, Iriarte.

Slično kao i u susret s Grcima, Hrvatska je ušla vrlo suzdržano u napadu, dok nam je probleme u obrani s pet skokova u napadu radio španjolski centar Guillermo Hernangomez. Što se rezultata tiče, to je izgledalo još i dobro s obzirom na prikazano. Čak smo trima uzastopnim tricama Brzoje, Mavre i Gabrića poveli 13:12, međutim, završnica prve dionica ipak je pripala Španjolcima (16:13). Dodajmo da je Hrvatska u prvih deset minuta ispucala 11 trica naspram samo šest pokušaja za dva poena.

Još više problema otvorilo se u nastavku. Španjolci su pojačali ritam u obrani i nakon agresivnog zonskog presinga preko cijelog terena, slijedilo je naizmjenično mijenjanje obrane. Tu se Hrvatska nikako nije snalazila. Čak štoviše, jedna izgubljena lopta je slijedila drugu i Španjolci su u 14. minuti otišli na najviših 28:20. I u takvoj situaciji nismo odustajali od vanjskog šuta. Ipak, to nam se isplatilo jer smo se tricama Bundovića, Gabrića i dvije Mavre potpuno vratili u utakmicu i na poluvrijeme sa 17 ispucanih trica otišli s minimalnim zaostatkom (31:35).

U trećoj četvrtini vidjeli smo puno borbeniju i agresivniju Hrvatsku. Teško je i dalje funkcioniralo u napadu, međutim, odlučili smo se potući u obrani i rezultat toga bio je da smo protivnika ostavili sedam minuta bez postignutog koša. To smo uspjeli kapitalizirati i preko Marića i s nove dvije trice Mavre povesti 48:39.

I kada se činilo da je voda konačno počela teći na naš mlin, početkom posljednjeg dijela igre počela je padati koncentracija u našoj obrani, što je rezultiralo serijom 15:3 Španjolaca za njihovo vodstvo 59:54 u 37. minuti utakmice. Hrvatska se tricom Gabrića uspijeva vratiti i u zadnju minutu susreta ulazi sa zaostatkom 58:61.

Nakon uspješne obrane španjolskog napada, ostalo nam je još 11 sekundi da pokušamo izjednačiti. Loptu je primio Mavra i prodro prema košu. Potom je prebacio loptu na suprotnu stranu za Bundovića, Bundović je proslijedio Gabriću koji pogađa tricu za 61:61. Ostalo je još 1.8 sekundi do kraja kada se činilo da će utakmica otići u produžetak. Međutim, Španjolci su na time-outu složili akciju i ubacili loptu pod koš, a tamo je iz alley-oopa pogodio Oriol Pauli i započelo je veliko španjolsko slavlje.

Iako je bio nes(p)retan, Hrvatska razloge ovog poraza mora tražiti u 16 izgubljenih lopti i čak 33 ispucane trice od kojih smo ubacili 12, dok je šut za dva na kraju bio 10/24.

Najefikasniji u našim redovima večeras su bili Tomislav Gabrić s 19 i Dominik Mavra sa 16 koševa. Obojica su pogodili po pet trica. Osim junaka Paulija, Španjolsku je do velikog finala vodilo dvojac s double-double učinkom Sebastian Saiz (13 koš, 12 skok) i Guillermo Hernangomez (10 koš, 11 skok).

U drugom polufinalnom dvoboju Turska je nadigrala Srbiju 66:53 i, po svemu dosad viđenom, veliki je favorit u finalnom srazu sa Španjolskom.