EuroCup: Bura “otpuhala” belgijski Liege, prve pobjede za Dojkić i Pavić

U četvrtom kolu EuroCupa tri od četiri naše predstavnice u ovom natjecanju zabilježile su pobjede. Posebno se istaknula Patricia Bura koja je predvodila svoj Ružomberok do pobjede u Liegeu uz double-double učinak od 16 poena i 17 skokova.

Virtus Segafredo Bologna Ivane Dojkić na krilima super raspoložene Amerikanke  Myishe Hines-Allen, te uz još jedno sjajno izdanje naše reprezentativke uspjela je doći do važne gostujuće pobjede u Španjolskoj protiv Gernike i tako zadržati šanse za prolazak skupine.

I Rutronik Stars Keltern Josipe Pavić upisao je svoju prvu ovosezonsku pobjedu u EuroCupu svladavši britanski London Lions 61-68, dok je CDB Clarinos Ivane Tikvić upisao uvjerljiv poraz od 35 razlike na gostovanju u Francuskoj kod Tango  Bourgesa.

GRUPA G

CDB Clarinos Ivane Tikvić teško je poražen na gostovanju u Francuskoj od Tango Bourgesa – konačni rezultat glasio je 91-56 u korist domaćina. Bio je to u potpunosti jednosmjeran dvoboj u kojem se domaćin od samog starta uspio nametnuti i pokazati da je u ovom trenutku znatno kvalitetniji tim u svakom segmentu igre, a pitanje pobjednika bilo je riješeno već do kraja prvog poluvremena koje je pripalo Tango Bourgesu (49-25).

Nakon toga nastavak susreta bilo je samo rutinsko odrađivanje posla za domaću ekipu kojoj CDB Clarinos ni jednog trenutka nije uspio ozbiljnije zaprijetiti te je samo ostalo pitanje kojom će razlikom Bourges slaviti, a ona je na kraju iznosila +35 u korist domaćina.

U redovima Bourgesa čak je pet igračica postiglo dvocifren broj poena. Najefikasnija bila je Iliana Rupert sa 21 postignutim poenom, pratile su je  Kristen Mann sa 13, Elin Eldebrink sa 12, dok su Isabelle Yacoubou i Endene Miyem postigle po 10 koševa.

Kod Clarinosa američki duo DavisWalker ubacio je 30 od ukupno 56 poena svog tima. Kaela Davis postigla je 20 poena, a Megan Walker 10 te su bile uvjerljivo najraspoloženije u svom timu. Naša Ivana Tikvić za nešto manje od 29 minuta u igri postigla je 2 poena uz 4 skoka, 4 oduzete ali i 5 izgubljenih lopti.

Tango Bourges – CDB Clarinos Tenerife 91:56 (25:8, 24:17, 16:11, 26:20)

• Tango Bourges: Eldebrink 12, Yacoubou 10, Miyem 10, Rupert 21, Michel 6, Astier 4, Guapo 9. Bnuenameu 0, Godin 6, Mann 13
  • CDB Clarinos Tenerife:  Davis 20, Tikvić 2, Senosiain 0, Raksanyi 2, San Roman -, Olano 5, Rosset 2, Pina 9, Walker 10, Ocete 6.

Nakon četiri kola Clarinos zauzima treće mjesto u skupini sa omjerom od jedne pobjede i tri poraza. U sljedećem kolu na svom će terenu dočekati talijansku ekipu Banco Sardegna Sassari 24. studenog.

Grupa H

Virtus Segafredo Bologna ostvarila važnu gostujuću pobjedu nad Lointek Gernikom rezultatom 62-67 nakon nevjerojatnog preokreta u posljednjoj četvrtini.

Prvo poluvrijeme utakmice Bologna je podsjećala na sva ranija ovosezonska izdanja u EuroCupu, vrlo blijeda i nepovezana igra talijanskog tima omogućila je Španjolkama ugodnih 14 poena prednosti na poluvremenu (40-26), te se činilo kako se Bologni sprema novi uvjerljivi europski poraz.

Ipak u drugom poluvremenu Bologna nešto boljom igrom u trećoj četvrtini uspijeva smanjiti zaostatak na -11 (41-52), no i dalje se činilo kako Gernika više-manje kontrolira događanja na terenu.

Stečenu prednost domaći tim mirno je održavao sve do polovice posljednje četvrtine i rezultata (56-49), no  Bologna u završnici pojačava obranu, a zahvaljujući poenima Myishe Hines-Allen i Brianne Turner radi seriju 6-0 i primiče se na samo poen zaostatka nešto više od 4 minute do kraja, što je domaću ekipu uvelo u nervozu i od tog trenutka Gernika je ušla u niz pogrešaka i promašenih šuteva, koje je sa druge strane Bologna kažnjavala te došla do potpunog preokreta i vodstva, koje je 13 sekundi do kraja iznosilo i +7 u korist gošći iz Italije (60-67), da bi konačni rezultat utakmice postavila  Maria Arrojo realiziranim šutem za dva.

Najzaslužnije za pobjedu Virtus Segafredo Bologne bile su Amerikanka  Myisha Hines-Allen koja je postigla 34 poena uz 16 skokova, te naša Ivana Dojkić koja je postigla 13 koševa uz 2 skoka, 3 asistencije za nešto manje od 38 minuta koliko je provela u igri.
Kod Gernike  najefikasnije su bile Tinara Moore sa 17 poena, 13 skokova i Melisa Brčaninović koja je ubacila 15 uz 2 skoka i dvije asistencije.

Lointek Gernika –  Virtus Bologna 62:67 (18:15, 22:11, 12:15, 10:26)

• Lointek Gernika: Lorono-, Moore 17, Silva 5, Arrojo 2, Alberdi -, Ginzo 2, Bjorklund 4, Brčaninović 15, Ariztimuno 8, Buch 9
  • Virtus Segafredo Bologna: Allen 34, Pasa 0, Tassinari -,  Ciavarella-, Tava 0, Barberis 1, Laterza -, Dojkić 13, Battisodo 7, Turner 6, Zandalasini 6

Unatoč pobjedi Bologna još uvijek zauzima posljednje mjesto u skupini s omjerom 1-3, kojeg ima i trećeplasirani francuski Flammes Carolo, ali uz bolji međusobni  omjer. Bologna će u sljedećem kolu na svom terenu dočekati upravo Flammes Carolo 25. studenog.

GRUPA J

MBK Ružomberok Patricie Bure slavio je na gostovanju u Belgiji kod Liege Panthersa rezultatom 55-80. Za razliku od prvog dvoboja ovih suparnika na startu natjecanja u Slovačkoj, kada je Ružomberok nakon teške i tvrde utakmice preokretom u samoj završnici došao do pobjede 72-69, jučerašnji drugi dvoboj ponudio je puno manje neizvjesnosti.

Ružomberok je fantastičnom igrom pitanje pobjednika praktički riješio već u prvom poluvremenu kojeg su dobili sa 16 poena razlike (25-41) a odgođeni derbi slovačkog prvenstva protiv Piestanske Cajky  očigledno je dobro došao košarkašicama Ružomberoka koje su se odmorile i dobro pripremile za ovaj dvoboj, pa su i drugo poluvrijeme odigrale u istom ritmu i samo nastavile povećavati razliku ne dozvolivši domaćinu nikakvu šansu u ovom dvoboju.

Novu fenomenalnu partiju u dresu slovačkog prvaka odigrala je naša Patricia Bura koja je za 32 i pol minute u igri postigla 16 poena uz 17 skokova, dvije asistencije, po tri oduzete i izgubljene lopte, 4 blokade te ukupnu valorizaciju 33!

Kod domaćina najefikasnija i jedina dvocifrena bila je Eden Rotberg koja je postigla 19 poena uz 3 skoka i jednu asistenciju.
.

Liege Panthers – Ružomberok 55:80 (11:20, 14:21, 12:17, 18:22)

• Liege Panthers: Tremblez 4, Doppee 2, Leblon 6,  Descamps 3, Franquin 6, Peeters 1, Schwarz 0, Brewer 6, Bremer 0, Rotberg 19. Maes 8
  • Ružomberok: Stašová 14, Kubanova -, Turudić 12, Buknová 2, Havranova 1, Praženicová 20, Skvarekova -, Tarnachowicz 0, Bura 16, Grays 15

Sa 3 pobjede i jednim porazom Ružomberok zauzima 2. mjesto u svojoj skupini, a u sljedećem kolu slovački prvak na svom će terenu dočekati vodeću ekipu skupine francuski ASVEL, 24. studenog.

GRUPA K

Rutronik Stars Keltern Josipe Pavić ostvario je svoju prvu ovosezonsku europsku pobjedu i to na gostovanju u britanskoj prijestolnici kod London Lionsa rezultatom 61-68, osvetivši se tako britanskom predstavniku za poraz koji je Keltern pretrpio na domaćem terenu kada je London Lions na startu natjecanja  u Njemačkoj slavio 78-81

Njemačkog prvaka čekao je težak zadatak jer su na gostovanje u London zbog problema sa dobivanjem vize stigli sa samo osam igračica i u prilično lošoj formi, sa samo jednom pobjedom u zadnjih sedam utakmica, no unatoč svim problemima igračice Kelterna pokazale su čvrst karakter i izborile važnu pobjedu.

Bio je ovo čvrst i izjednačen dvoboj, većim dijelom utakmice obje ekipe su se smjenjivale u vodstvu ne većem od pet razlike, a ta rezultatska klackalica trajala je sve do posljednje četvrtine.

U posljednjih 10 minuta utakmice domaćin je ušao sa 3 poena prednosti (47-44), no njemački prvak na startu posljednje dionice zahvaljujući odličnoj obrani i raspoloženim glavnim vedetama CarterPokkKiss Rusk uspijeva napraviti seriju 11-0 i povesti (47-55) nešto više od 5 minuta do kraja utakmice. London se nije predavao te je na ulasku u posljednju minutu utakmice prišao na poen zaostatka (61-62) ali do potpunog preokreta nije uspio doći te su Tavić i Carter  kroz slobodna bacanja do kraja samo potvrdile pobjedu Kelterna,

Brittany Carter sa 19 poena, 6 skokova i 3 asistencije bila je najefikasnija u pobjedničkom timu, 16 poena uz 13 skokova postigla Alex Kiss-Rusk, dok su po 12 poena ubacile Matea Tavić i Mailis Pokk. Naša Josipa Pavić  odigrala je nešto više 7 minuta i postigla 2 poena uz dvije izgubljene i jednu oduzetu loptu.

U domaćim redovima prvo ime bila je  Kennedy Leonard sa 15 koševa, 6 skokova i 7 asistencija

London Lions – Rutronik Stars Keltern 61:68 (9:12, 18:14, 20:18, 14:24)

• London Lions: Norton 9, Lavinier-, Breen 8, Winterburn 8, Charles 3, Leonard 15, Robinson-Miller 4, Umeh 4, Stewart 10
  • Rutronik Stars Keltern:  Carter 19, Pavić 2, Pokk 12, Skobel 2, Schuler 3, Higgs 2, Kiss-Rusk 16, Tavić 12

Sa jednom pobjedom i tri poraza Keltern se trenutno nalazi na začelju skupine, a u sljedećem kolu biti će domaćin belgijskom Castors Braine  25. studenog.