Eurocup: Perasović u produžetku do važne pobjede

Nakon što su u 4. kolu Eurocupa prolazak u četvrtfinale osigurale ruske momčadi Lokomotiv i Spartak, isto je u 5. kolu pošlo za rukom košarkašima njemačkog ratiopharm Ulma i ruskog Unicsa iz Kazana.

Tako smo došli u situaciju da je priča što se prolaska dalje završena u skupinama K i L, dok su u skupinama I i J karte još uvijek otvorene.

U skupini I važnu pobjedu ubilježili su košarkaši turskog Banvita svladavši sa 94:85 ukrajinski Budivelnyk iz Kijeva. Njome su se ne samo vratili u igru, nego će u slučaju eventualnog kruga momčadi s istim brojem bodova biti u prednosti nad Ukrajincima jer su uspjeli nadoknaditi osam koševa zaostatka iz prvoga susreta ovih dviju momčadi.

Košarkaši Valencije, koje vodi hrvatski stručnjak Velimir Perasović, svladali su u Rigi istoimenog domaćina 103-96 u produžetku, čime su zadržali dobre izglede za plasman u četvrtfinale.

Momčad Valencije dvaput je osvojila ovo natjecanje, 2003. i 2010. godine, dok je prošle sezone izgubila u finalu od ruskog Himkija. Činilo se da je Perasovićeva momčad na pragu eliminacije u Rigi, kada je u drugoj četvrtini gubila s 22 koša razlike, 37-15. No, do poluvremena je Valencia prepolovila taj zaostatak, a u završnici dvoboja je uspjela izboriti produžetak, iako su domaćini bili puno bliže pobjedi. U dodatnih 5 minuta je Valencia bila bolja s 13-6, pa sada obje momčadi imaju omjer 3-2.

Bilbao je u gostima sa 69:83 svladao upravo češki sastav, a hrvatski košarkaš Fran Filepić je za 12 minuta provedenih u igri baskijske momčadi ubacio tri poena, ubacivši jednu tricu iz dva pokušaja uz jedan promašaj za dva.

Bilbao Basket i Riga odlučit će u međusobnom dvoboju u Blibau u zadnjoj rundi koja će od te dvije momčadi u četvrtfinale. Perasovićevoj Valenciji treba domaća pobjeda nad Nymburkom u zadnjem kolu za plasman među 8 najboljih.

Iz skupine L prolaz u drugi krug pobjedama su osigurali Unics Kazan kod kuće nad Galatasarayem, te Ulm koji je u vrućem Pioniru sa 78:92 bio bolji od Crvene Zvezde.