Eurocup: Unics i Valencia u finalu

Nakon današnjih uzvratnih polufinalnih utakmica Eurocupa, poznati su i konačni finalisti ovog natjecanja. Od ukupno 56 momčadi koje su kroz sezonu nastupale u drugom po jačini europskom košarkaškom natjecanju, Unics i Valencia pokazale su se kao najspretnije i najkvalitetnije i ukrstiti će koplja u velikom finalu.

Unics Kazan – Crvena Zvezda 84:67 (15:15; 42:36; 65:49)

Unics: McKee 4, Zisis 26 (5 as), Harangody 8, Sergeev, Veremeenko 8, Sokolov, Kaimakoglou 12 (8 sk), Antipov, Goudelock 17 (6 as), Eidson 4 (6 sk, 5 as), Kurbanov 3, Sheleketo.

Crvena Zvezda: Rebić, Mitrović 2, Lazić 2, Blažič 7, Simonović 6, Marjanović 12 (11 sk), Radenović 5, Katić 10, Tejić, Nelson 11, Jenkins 9, Dragičević 3.

Na krilima fantastičnog Nikosa Zisisa košarkaši Unicsa nadoknadili su zaostatak od 11 poena iz prvog susreta sa Crvenom Zvezdom i plasirali se u finale natjecanja kojeg su osvojili prije tri sezone.

Gosti iz Beograda bolje su otvorili susret, ali početkom druge četvrtine ruski sastav s tri uzastopne trice prelaze u vodstvo, te na poluvrijeme odlaze s prednošću od 36:30. Već početkom drugog poluvremena domaćin se na krilima Zisisa odvojio na dvoznamenkastu prednost, koju su najčešće održavali na 15-ak poena viška. Zvezdaši su do kraja susreta tek u još jednom navratu uspjeli izjednačiti kumulativni rezultat, kada je Jaka Blažič dvije minute prije kraja tricom postavio 76:65, ali domaćini su do kraja s osam ubačenih koševa stigli do pobjede vrijedne finala.

Košarkaše Unicsa apsolutno je služio šut iz igre, budući da su bili precizni u 53 posto pokušaja, stoga im gosti s tek 35 posto uspješnosti nisu mogli parirati.

Zisis je svih svojih 26 poena ubacio u drugom poluvremenu, a Andrew Goudelock dodao je 17 uz šest asistencija, dok je kod Crvene Zvezde jedini raspoložen bio Boban Marjanović s 12 poena i 11 skokova.

Nizhniy Novgorod – Valencia 53:79 (14:22; 25:39; 39:66)

Nizhniy Novgorod: Baburin 2, Brezec 7, Ivlev, Antonov 9, Korobkov 9, Khvostov 6, Gubanov, Panin 4 (7 sk), Thompson 8, Rochestie 8, Savelyev.

Valencia: Triguero, Ribas 6, Doellman 10 (6 sk), van Rossom 11, Sato 11 (8 sk), Lučić 5, Dubljević 13 (6 sk), Martinez 10, Lafayette 8, Abia 1, Aguilar 7.

Valencia našeg trenera Velimira Perasovića iz prvog je domaćeg susreta na gostovanje u Rusiju donijela prednost od devet koševa, a nju ne samo da je obranila, već je i povećala na ukupnih +35.

Već sredinom prve četvrtine španjolski je sastav preuzeo inicijativu, a do pred kraj prvog poluvremena otišli su i na dvoznamenkastu prednost te već tada riješili pitanje finalista. Gosti su popustili tek u posljednjoj četvrtini, ali nju su ispustili za jedan poen i s konačnih 53:79 prolaze u finale.

Valenciju su predvodili Bojan Dubljević s 13 poena i šest skokova, dok je Roman Sato dodao 11 koševa i osam uhvaćenih lopti. Nizhniy Novgorod nije imao niti jednog dvoznamenkastog igrača, a najbliže tomu su s po devet poena bili Semen Antonov i Pavel Korobkov.

Finale se igra na dva susreta, a o konačnom pobjedniku odlučivati će ukupna koš razlika. Prvi susret na rasporedu je u Kazanu 1. svibnja, dok je uzvrat šest dana kasnije u Valenciji.