Eurocup: Uvjerljivi Rusi, Zvezda prošla nakon produžetka

Nakon jučerašnjeg prolaska Valencije, nakon današnja su tri četvrtfinalna susreta Eurocupa poznati i preostali polufinalisti, a to su Crvena Zvezda, Nizhniy Novgorod i Unics, dok je u Beogradu srušen rekord gledanosti ovog natjecanja.

Unics je na domaćem parketu u Kazanu potvrdio prolazak u polufinale, nakon što su više od pola posla obavili prošli tjedan u Ankari. TED Kolejliler niti u jednom trenutku današnje utakmice nije predstavljao opasnost po domaće košarkaše i s konačnih 88:52 Unics ulazi u polufinale. Andrew Goudleock bio je najbolji igrač domaćeg sastava sa 21 poenom i šest asistencija, dok je kod gostiju 13 poena uz šest skokova skupio Vanja Plisnić.

I drugi ruski predstavnik Nizhniy Novgorod izborio je nastup među četiri najbolje momčadi Eurocupa. Oni su u današnjem susretu nadoknadili manjak od tri poena iz prvog susreta sa Hapoelom i sa konačnih +13 prošli u polufinale. Gosti iz Svetoga grada bolje su ušli u susret i nakon prve dionice imali vodstvo 15:21, ali u drugoj četvrtini domaćin serijom 15:0 preokreće susret u svoju korist, da bi u trećoj četvrtini otišli i na kasnije nedostižnu dvoznamenkastu razliku, da bi na koncu slavili sa 88:72.

U ruskoj momčadi istaknuli su se Taylor Rochestie sa 18 poena i šest dodavanja, Semen Antonov sa 17 koševa i sedam skokova te Dmitriy Khvostov i Dijon Thompson (13 skokova) sa po 15 ubačaja. Kod gostiju se s 15 poena istaknuo prošlosezonski igrač Cedevite Derwin Kitchen.

U najneizvjesnijoj četvrtfinalnoj utakmici Crvena Zvezda je prošla kijevski Budivelnyk u prepunoj beogradskoj Kombank Areni, u kojoj je večeras s 20.000 posjetitelja postavljen novi rekord gledanosti Eurocupa. Gostujući košarkaši bolje su otvorili susret i u 15. minuti otišli na dvoznamenkastu prednost (19:29), ali igrači trenera Dejana Radonjića brzo su se vratili na minimalni zaostatak i u prihvatljivom se minusu držali do same završnice susreta, da bi ih tricom tri minute prije kraja Charles Jenkins doveo u prvo vodstvo još od početnih minuta. Potom je uslijedila neizvjesna završnica, u kojoj se ponovno istaknuo Jenkins i polaganjem dvije sekunde prije kraja odveo utakmicu u produžetak (63:60). One-man-show nastavio se i u dodatnih pet minuta koje je Jenkins otvorio s tri trice i jednim ubačajem za dva, čime je Crveno-belima osigurao prolazak u polufinale.

U konačnih 79:70 Jenkins je ugradio čak 29 koševa, a prvi pratitelj bio mu je Ivan Radenović s po 11 poena i skokova. Kod gostiju je 18 koševa uz devet skokova skupio Darjus Lavrinovic, a Ricky Minard je dodao 13 koševa i sedam skokova.

U polufinalnim susretima sastaju se Crvena Zvezda i Unics, te Valencia i Nizhniy Novgorod, a prvi susreti na rasporedu su već sljedećeg tjedna.

Rezultati:

Unics Kazan – TED Kolejliler 88:52 (Goudelock 21 p, 6 as, Zisis 12 p, 5 as; Plisnić 13 p, 6 sk)

Nizhniy Novgorod – Hapoel Jerusalem 88:72  (Rochestie 18 p, 6 as, Antonov 17 p, 7 sk; Kitchen 15 p)

Crvena Zvezda – Budivelnyk Kyiv 79:70 p. (Jenkins 29 p, Radenović 11 p, 11 sk; Lavrinovic 17 p, 9 sk)