Eurocup: Valenciji 13 poena prednosti u prvoj utakmici finala

Prva finalna utakmica Eurocupa odigrana je večeras u Valenciji, gdje je istoimeni domaćin našeg trenera Velimira Perasovića sa 80:67 bio bolji od Unicsa iz Kazana, ali Peras zasigurno neće biti zadovoljan pošto su u jednom dijelu susreta vodili i sa velikih 32 poena razlike.

Valencia – Unics Kazan 80:67 (27:12; 49:27; 74:44)

Valencia: Triguero, Ribas 14, Doellman 28 (6 sk), van Rossom , Sato 2, Lishchuk 4, Lučić, Dubljević 12, Martinez 7, Lafayette 8 (5 sk, 7 as), Abia, Aguilar 3.

Unics: McKee, Zisis 3, Harangody 14, Sergeev 5, Veremeenko 17 (5 sk), Vougioukas 5, Kolesnikov, Sokolov, Antipov, Goudelock 9, Eidson 10 (11 sk), Kurbanov 4 (5 sk).

Valencia je već od samog starta susreta uspostavila apsolutnu dominaciju, te su već na polovici prvog dijela preko Romaina Sata došli do dvoznamenkastog vodstva (14:4), a prednost su do isteka četvrtine podigli na 27:12. Domaćin je u drugoj četvrtini samo nastavio svoj ubitačan obrambeni ritam, te dobrim protokom lopte u napadu nastavili podizati prednost, pa je Justin Doellman pred kraj prvog poluvremena doveo domaći sastav na preko 20 poena prednosti (44:23), a isto se nastavilo i do kraja poluvremena, pa se na veliki odmor odlazi s prednošću Valencije 49:27.

Pojačanim pritiskom nad najopasnijim gostujućim igračem Andrewom Goudelockom, domaći su košarkaši nastavili bivati u velikoj prednosti, a kad je isti zbog četvrtog prekršaja morao sjesti na klupu izgledalo je kao da je Valencia već stavila jednu ruku na pobjednički pehar, pošto su Oliver Lafayette i Doellman postavili ogromnih 66:36. Ista se prednost održala i na koncu treće četvrtine (74:44), iako je napad prije Pau Ribas postavio najvećih 74:42.

Ruski je sastav sredinom posljednje dionice počeo smanjivati zaostatak, a tri minute prije kraja Valencia ubacuje svoje posljednje poene na utakmici, a Unics na krilima Goudelocka i Vladimira Veremeenka radi seriju 12:0 i sa za njih puno ljepših 80:67 putuju kući na uzvrat.

Doellman je sa 28 poena bio najbolji strijelac domaćina i utakmice, a 14 je dodao Ribas. Kod gostiju je 17 koševa ubacio Veremeenko, a 14 Luke Harangody.

Uzvratni susret na rasporedu je sljedeću srijedu u 17 sati.