Eurokup: Bilbao, Valencia, Lokomotiv i Budivelnyk izborili polufinale!

Sinoć i večeras odigrane su uzvratne utakmice četvrtfinala Eurocupa, a kako nismo nigdje imali izjednačenje razlike iz prvih susreta poznati su nam svi polufinalisti. To su španjolski klubovi Uxue Bilbao Basket i Valencia Basket, ruski Lokomotiv Kuban te Ukrajinski Budivelnyk iz Kijeva.

Poznati su nam odmah i polufinalni parovi. U prvim susretima, koji su na rasporedu 19. ožujka, Bilbao ugošćuje Budivelnyk, a Lokomotiv je domaćin Valenciji. Uzvratni susreti igraju se tjedan dana kasnije, a belgijski grad Charleroi će 14. travnja ugostiti finalnu utakmicu.

Uxue Bilbao Basket – Ratiopharm Ulm 101:78

Iako su u prvoj utakmici mogli i teže stradati od konačnih 85:81, košarkaši Bilbaa u uzvratu su uvjerljivo sa 101:78 nadvisili njemački ratiopharm Ulm i time postali prvi polufinalisti ovosezonskog Eurocupa.

Početak utakmice nije dao nagovijestiti njezin daljnji tijek. Gosti su odlično stajali u napadu, pogađali iz različitih pozicija i većim dijelom prve četvrtine bili u vodstvu. Najefikasniji je u tim trenucima bio Per Guenther sa tri od ukupno šest pogođenih trica Ulma u prvih deset minuta. Na prvi odmor se otišlo rezultatom 28:30 koji je postavio Roger Grimau ubačajem sa zvukom sirene.

Gosti su se držali u utakmici do sredine druge dionice, kada Baski preko Lamonta Hamiltona i Raula Lopeza odlaze na 52:43. U tim je trenucima stala gostujuća trica, što su domaćini iskoristili za odlazak na poluvrijeme s dvoznamenkastom prednošću (57:47).

Bilbao je s visokim napadačkim tempom nastavio i u drugom poluvremenu, a posljednje znakove života košarkaši Ulma pokazali su sredinom treće četvrtine kada su smanjili zaostatak na 68:60. Međutim, tada Fran Pilepić pogađa dvije trice, a Grimao dodaje dvicu za odlazak na velikih +16.

Do kraja utakmice domaći su košarkaši dodatno povećali svoju prednost, ne dopustivši upornim Nijemcima da ugroze njihov prolazak u polufinale. Košarkaši obje momčadi na kraju su pobrali pljesak cijele dvorane, a košarkašima Ulma valja priznati da su u svojoj rookie sezoni Eurocupa pružali vrlo dobru momčadsku košarku i zasluženo stigli sve do četvrtfinala.

Nikos Zisis bio je najučinkovitiji igrač utakmice s 23 postignuta koša, a Hamilton je dodao 21 uz devet skokova. Naš šuter Pilepić odigrao je svoju najefikasniju utakmicu Eurocupa ubacivši 12 koševa za 20 minuta, čemu je dodao po dva skoka i asistencije te jednu osvojenu loptu. Najbolji igrač gostiju bio je John Bryant s 21 košem i osam skokova, a Gunther je susret završio s pet od 11 ubačenih trica Ulma i ukupno 19 poena.

Valja napomenuti da je Bilbao sa 57 postignutih poena u prvom poluvremenu postavio novi rekord četvrtfinala, koji je do sad sa 55 poena u jednom poluvremenu od 2003. godine držao Estudiantes. Također, sa istim tim sastavom Estudiantesa izjednačili su se na drugom mjestu s ukupnim brojem postignutih koševa u četvrtfinalu, a ispred njih je samo Valencia sa 105 koševa.

Unics Kazan – Valencia Basket 71:68

Valencia našeg trenera Velimira Perasovića uspjela je sačuvati deset poena prednosti iz prvog susreta (80:70) i unatoč porazu 71:68 u Kazanu od Unicsa plasirala se u polufinale Eurocupa, svoje peto u povijesti.

Nervoza je učinila svoje na početku utakmice i obje su momčadi u tim trenucima muku mučile s napadačkim učinkom, a igra se rasplamsala tek u završnim minutama prve četvrtine, kada domaći serijom 6:0 odlaze na +9 (18:9), ali ubačajima Justina Doellmana i Rafe Martineza gosti smanjuju zaostatak na 20:14 na kraju četvrtine.

Druga četvrtina donijela nam je sličnu igru na obje strane terena. Valencia je dostizala prednost domaćina, ali do poluvremena je nije uspjela sustići, pa se na desetominutni odmor odlazi rezultatom 35:31.

Odlično su gosti otvorili drugo poluvrijeme i serijom 13:3 otišli na šest poena prednosti (38:44). Međutim, domaćini se bude, te preko Chucka Eidsona i Vladimira Vereemenka vraćaju prednost na svoju stranu, a Florent Pietrus sa zvukom sirene postavlja rezultat 54:53 nakon tri četvrtine.

Početkom posljednje dionice gosti su vratili prednost u svoju korist, a praktički su sve riješili kada je Pietrus pogodio za 54:61 sedam minuta prije kraja, što je značilo da ruski sastav treba čudo da okrene ukupnih 17 poena zaostatka u tim trenucima. Iako su domaćini dali gasa, to čudo se nije dogodilo i Unics je sa konačnih 71:68 došao do pirove pobjede.

Najbolji igrač utakmice bio je Amerikanac iz redova Unicsa Eidson sa 18 ubačenih koševa, čemu je dodao osam skokova, dok je Valenciju predvodio Ribas koji je susret završio sa 16 poena.

Lokomotiv Kuban – Budućnost VOLI 90:65

Nakon što su s uvjerljivih 54:72 slavili već u prvoj utakmici u Podgorici, košarkaši Lokomotiv Kubana iz Krasnodara i u uzvratnom su susretu bili premoćni nad Budućnosti VOLI i sa visokih se 90:65 plasirali u polufinale.

Crnogorci su prijetili jedino na početku susreta, kada su uzastopnim tricama DeMarquisa Bosta i Marka Popovića poveli 7:11. To kao da je naljutilo domaćine, koji tada serijom 22:5 do kraja prve četvrtine postavljaju stvari na svoje mjesto.

Budućnost se držala u okvirima normalnog zaostatka kroz čitavu drugu četvrtinu, da bi serijom 8:2 potkraj poluvremena smanjili na 42:37, ali Simas Jasaitis tricom sa zvukom sirene postavlja rezultat poluvremena 45:37.

Drugo poluvrijeme nije donijelo pomaka u igri gostiju, a ruski je sastav s druge strane uporno povećavao svoje vodstvo. Do kraja utakmice domaći je trener Evgeny Pashutin dao priliku svim igračima da osjete parket, a oni su mu se odužili tako da su se svi upisali u strijelce.

Do konačnih 90:65 igrače Lokomotiva vodio je Jasaitis s 23 poena, a 17 je dodao Derrick Brown. Kod gostiju, kod kojih jedino mladi Danilo Nikolić nije ulazio u igru, jedini je dvoznamenkasti igrač bio Aleksa Popović s 14 postignutih koševa.

Budivelnyk Kyiv – Spartak Sankt Petersburg 73:56

Jedini ukrajinski predstavnik u četvrtfinalu ovog natjecanja, Budivelnyk iz Kijeva, uspio je nadoknaditi zaostatak od 11 koševa iz prve utakmice (83:72) i sa konačnih se 73:56 plasirati u polufinale pored favoriziranog Spartaka.

Oba sastava otvorila su utakmicu nizom promašaja, a prvi koš zabijaju gosti, točnije Loukas Mavrokefalides, a isti igrač dodaje tricu, kojom mu se pridružuje i Nikita Kurbanov za početnih 2:8. Ruski je sastav u vodstvu proveo cijelu početnu četvrtinu i na prvi odmor se otišlo s rezultatom 13:19.

Domaćin je odigrao sjajnu drugu četvrtinu i predvođen sjajnima Malcolmom Delaneyem i Arturom Drozdovim istu osvojio sa 24:9, za rezultat poluvremena 37:28.

Gosti su bolje ušli u drugo poluvrijeme, ali Kijevljani serijom koševa Sergiya Gorbenka ubrzo dižu prednost na dvoznamenkastu razliku (47:35). Gosti se tada ponovno bude i ponajprije zahvaljujući raspoloženom Mavrokefalidesu drže rezultatsku razliku u sebi prihvatljivim okvirima, da bi se na posljednji odmor otišlo s rezultatom 54:49.

U posljednjoj su četvrtini Ukrajinci ponovili igru iz druge, te nošeni publikom dizali razliku pogodaka i došli do povijesne pobjede za svoj klub.

Delaney je sa 17 pogodaka bio najbolji strijelac Budivelnyka, Michailis Anisimov je dodao 15, a Drozdov je uz 12 koševa imao isto toliko skokova. Kod gostiju se istaknuo Mavrokefalides s 21 ubačajem, ali nije imao pravu podršku suigrača, što je njegovu momčad donekle koštalo ispadanja.