Eurokup: Naslov u rukama Lokomotiva, Hendrix MVP

Košarkaši Lokomotiv Kubana iz ruskog grada Krasnodara pobjednici su ovogodišnjeg izdanja Eurocupa nakon što su u finalu u belgijskom Charleroiju sa 64:75 bili bolji od španjolskog predstavnika Uxue Bilbao Basketa. Osim podizanja pehara i same titule prvaka, Lokomotivu ova pobjeda znači i nastup u Euroligi sljedeće sezone.

Uxue Bilbao Basket – Lokomotiv Kuban 64:75 (17:16; 30:38; 45:54)

Lokomotiv je tako nakon moskovskog Dinama, Unicsa i Khimkya postao četvrta ruska momčad s  Eurocup titulom, dok je njihov trener Evgeny Pashutin došao do svog drugog naslova, nakon onog s Unicsom.

Utakmicu su bolje otvorili Rusi, povevši 3:10 nakon nekoliko minuta, čime su prisilili trenera Bilbaa Fotiosa Katsikarisa da pozove prvi time-out. Njegovi su igrači na to odlično reagirali i do kraja četvrtine uspjeli se domoći prvoga vodstva 17:16, čime se otišlo na prvi odmor. U početnim minutama nastavka Baski su stigli do vodstva 22:16 i – stali. Do kraja su poluvremena uspjeli zabiti tek osam koševa, a primili su čak 22 čime je Lokomotiv predvođen centrima Richardom Hendrixem i Aleksom Marićem preokrenuo na 30:38 za odlazak na petnaestominutni predah.

Taj period igre bio je ključan. Rusi su u drugom poluvremenu u potpunosti kontrolirali rezultat, ne dopustivši približavanje na manje od sedam poena, a početkom posljednje četvrtine na semaforu je svjetlilo velikih 45:62. Tada su se igrači Bilbaa malo pribrali i s pet uzastopnih poena Milovana Rakovića stigli na 60:67 na ulasku u posljednju minutu, ali to je ipak bilo prekasno za bilo kakav preokret.

U pobjedničkim redovima Hendrix je susret završio s 14 poena i devet skokova, što mu je donijelo titulu MVP-a velikog finala (valorizacija 25). Vrlo dobru utakmicu uz double-double učinak od 12 koševa i 10 skokova odigrao je Marić, dok je Nick Calathes na 10 poena nadodao po sedam asistencija i uhvaćenih skokova.

U poraženoj momčadi Kostas Vasileiadis je susret završio s 16 koševa i šest skokova, dok je isti broj skokova i 11 poena upisao Raković. Naš Fran Pilepić nije ulazio u igru.