Euroliga: Armani potvrdio prolaz, Perasović i Lončar u teškoj situaciji

U tri skupine Eurolige niti nakon odigranog 8. kola nije jasnija situacija oko prolaska u sljedeću fazu, dok je u skupini C apsolutno sve poznato te ovdje preostaje borba oko plasmana. Hrvatski su košarkaši odigrali dobro kolo, a njih šestorica bili su dvoznamenkasti.

Skupina A

Košarkaši Dinamo Sassarija domaćim su porazom 68:72 od Unics Kazana izgubili i teoretske šanse za prolazak u drugi krug, dok će ruska momčad u posljednja dva kola biti u borbi sa Nizhniy Novgorodom i Žalgirisom. Unics je vodio cijelu utakmicu, dobrim dijelom i dvoznamenkastom razlikom, da bi se domaćini u posljednjoj četvrtini vratili u igru, učinivši utakmicu neizvjesnom do samoga kraja, ali do preokreta nisu stigli. David Logan ubacio je 17 poena za momčad sa Sardinije, a kod Unics je s 23 poena i 15 skokova predvodio sjajni D’or Fischer.

U utakmici u kojoj se nije previše razmišljalo o obrani, madridski je Real 30 minuta gubio od Nizhniy Novgoroda, da bi u posljednjoj četvrtini bolje odreagirali igrači Kraljevskog kluba i na koncu odnijeli pobjedu iz Rusije od 98:101. Sergio Rodriguez ubacio je 19 koševa kod pobjednika, a u ruskom sastavu Taylor Rochestie ubacio je 22 uz osam asistencija, dok je Tarence Kinsey dodao dva poena manje.

Paulius Jankunas nakon sedam minuta i 53 sekunde igre utakmice protiv Anadolu Efesa ubacio je jedine poene Žaligirisa u prvoj četvrtini te su se time litavski košarkaši izjednačili s učinkom Benettona iz 2005. godine, kao dvije momčadi s najmanjim brojem poena u jednoj četvrtini. Zanimljivo je kako je Benetton tu utakmicu odigrao također protiv Efesa. Što se same utakmice tiče, ona nije bila pretjerano efikasna ni atraktivna, a ukupan šut iz igre iznosio je svega 32 posto. Dontaye Draper bio je prvi strijelac Efesa sa 14 poena, a tome je dodao po tri skoka i asistencije, te jednu blokadu. Dario Šarić odigrao je napadački jako lošu utakmicu, ubacivši četiri poena, odnosno dva ubačaja iz igre od 13 pokušaja. Ipak, borbenosti kao i obično nije nedostajalo, pa je Šibenčanin nadodao osam skokova, dva dodavanja i osvojenu loptu. Kod domaćina je ponovno najbolji s 18 poena bio James Anderson.

Dinamo Sassari – Unics Kazan 68:72 (Logan 17 p; Fischer 23 p, 10 as)

Nizhniy Novgorod – Real Madrid 98:101 (Rochestie 22 p, 8 as, Kinsey 20 p; Rodriguez 19 p, 6 as)

Žalgiris – Anadolu Efes 57:66 (Anderson 18 p; Draper 14 p)

Poredak: 1. Real 6-2, 2. Efes 6-2, 3. Žalgiris 4-4, 4. Unics 4-4, 5. Nizhniy Novgorod 3-5, 6. Sassari 1-7

Skupina B

Pobjedom nad Cedevitom košarkaši CSKA ostali su na vrhu skupine B, a prvi do njih je Maccabi, koji je u ovome kolu na svome parketu savladao berlinsku ALBA-u sa 95:89. Izraelska momčad imala je prednost većim dijelom utakmice, da bi gosti malo zakomplicirali početkom posljednje četvrtine, kada su bili u prednosti nekoliko napada, ali tada sjajni Jeremy Pargo odvodi Maccabi do pobjede. Devin Smith s 26 i Brian Randle s 21 poenom vodili su Ponos Izraela do pobjede, a kod Berlinčana su vrlo dobre predstave pružili hrvatski košarkaši. Marko Banić ubacio je 12 poena i ubilježio po dva skoka i asista, dok je Leon Radošević na ubačenih deset koševa nadodao četiri skoka i blokadu.

Limoges je sa 67:64 bio bolji od Unicaje, pa sada i njih teoretska šansa drži u igri za prolazak skupine. Jamar Smith sa 18 poena kod domaćina, te Ryan Toolson sa 14 kod gostiju bili su najbolji strijelci svojih momčadi.

Maccabi Tel-Aviv – ALBA Berlin 95:89 (Smith 26 p, Randle 21 p; McLean 16 p, 9 sk)

Limoges – Unicaja Malaga 67:64 (Smith 18 p, Toolson 14 p)

ALBA Berlin – Unicaja Malaga 79:78 (Redding 17 p, 6 sk, 5 as; Toolson 15 p, Vasileiadis 15 p)

Poredak: 1. CSKA 8-0, 2. Maccabi 5-3, 3. Unicaja 4-4, 4. ALBA 3-5, 5. Cedevita 2-6, 6. Limoges 2-6

Skupina C

Ubačenim šutem za pobjedu Daniela Hacketta, košarkaši Armani Milana savladali su minhenski Bayern sa 83:81 i time bavarsku momčad izbacili iz natjecanja, a sebe promovirali u drugu fazu Eurolige. Upravo je Hackett bio sjajan sa 25 ubačenih poena, a kod Bayerna je najbolji strijelac s 15 poena bio Heiko Schaffartzik.

Košarkaši Fenerbahcea pregazili su Panathinaikos sa 84:62, čime su učvrstili drugo mjesto skupine C. Andrew Goudelock ponovno je predvodio listu strijelaca domaćih, ovog puta s 18 ubačaja, a naš Luka Žorić dodao je šest poena, tri skoka i blokadu. Kod gostiju je jedini dvoznamenkasti igrač s 20 poena bio A.J. Slaughter.

A još uvjerljiviji su bili košarkaši Barcelone, koji su u Poljskoj savladali PGE Turow sa velikih 65:104. Strijelce Barce je sa 17 poena predvodio Boštjan Nachbar, a dvoznamenkasti su bili i naši košarkaši. Mario Hezonja je ubacio 15 koševa uz tri skoka i jedno dodavanje, a Ante Tomić 12 koševa, pet skokova i jednu krađu. Kod poljskog prvaka istaknuo se Tony Taylor sa 17 ubačaja.

Armani Milano – Bayern Munchen 83:81 (Hackett 25 p; Schaffartzik 15 p, 5 as)

Fenerbahce – Panathinaikos 84:62 (Goudelock 18 p, Erden 14 p, 7 sk; Slaughter 20 p)

PGE Turow – Barcelona 65:104 (Taylor 17 p; Nachbar 17 p, Hezonja 15 p)

Poredak: 1. Barcelona 8-0, 2. Fenerbahce 6-2, 3. Panathinaikos 5-3, 4. Armani 3-5, 5. Bayern 1-7, 6. Turow 1-7

Skupina D

I drugo kolo zaredom Laboral Kutxa bilježi vrijednu pobjedu, a ova je time vrijednija što je došla u gostima protiv direktnog konkurenta za prolazak, momčadi Galatasaraya. Fernando San Emeterio imao je sjajnu večer s 25 ubačenih poena kod Baska, a turskom sastavu nisu pomogla ni 22 poena Carlosa Arroya.

Hrvatski reprezentativac Oliver Lafayette sudjelovao je sa 21 koševa, tri skoka i jednom asistencijom u potvrdi prvog mjesta Olympiacosa pobjedom nad Neptunasom 89:79. Momčad iz Pireja predvodio je Brent Pettway s 20 poena, a kod gostiju je 15 ubacio Donatas Zavackas.

Crvena Zvezda u Valenciji je zadala težak udarac našem Velimiru Perasoviću u nastojanju prolaska u sljedeću fazu, dok je beogradska momčad ovom pobjedom potvrdila svoj nastup u Top 16. Do konačnih 68:77 Crveno-bele je predvodio ponovno sjajni Boban Marjanović, s double-double učinkom od 18 koševa i 11 skokova, a kod domaćina je Bojan Dubljević ubacio 20 poena. Naš Krešimir Lončar solidno je iskoristio 12 minuta u igri, te je utakmicu završio s dva poena, tri skoka i jednom osvojenom loptom.

Galatasaray – Laboral Kutxa 82:89 (Arroyo 22 p, Erceg 17 p; San Emeterio 25 p)

Olympiacos – Neptunas Klaipeda 89:79 (Pettway 20 p, 4 bl, Dunston 15 p; Zavackas 15 p)

Valencia – Crvena Zvezda 68:77 (Dubljević 22 p; Marjanović 18 p, 11 sk, Williams 17 p)

Poredak: 1. Olympiacos 7-1, 2. Crvena Zvezda 5-3, 3. Laboral 4-4, 4. Galatasaray 3-5, 5. Neptunas 3-5, 6. Valencia 2-6