Euroliga: Barcelona posustala na cilju, odličan Tomić

Košarkaški El Classico u Londonu završio je pobjedom Reala. U jednoj dobroj utakmici vodstva su se izmjenjivala, ali momčad iz glavnog grada Španjolske je na kraja bila pribranija i plasirala se u finale. Barcelona je imala samo dvojicu raspoloženih igrača, a reducirani kadar Katalonaca se isto pokazao kao bitan faktor.

Barcelona – Real Madrid 67:74 (18:11, 33:39, 51:48)

Tomić 18 (6/7, 12sk, 34val), Huertas 19 (6sk), Navarro 9 ; Reyes 17, Llull 13, Rodriguez 12 (9as)

Dobro je Barca ušla u susret i na krilima Ante Tomića povela 4:0. Puno nervoze bilo je i s jedne i s druge strane, a tricom Navarra Barcelona ima prvo veće vodstvo, točnije tada je bilo 9:3. Da bi u sedmoj minuti Tomić položio za pristojnih plus sedam. Nije Real dobro igrao u prvoj četvrtini, loše su šutirali s vanjskih pozicija, a nisu imali niti igru pod obručima. Koševima Mirotića smanjuju vodstvo, a četvrtinu zaključuje Wallace s linije za slobodna bacanja.

Trener Pascuale je izmiješao cijelu postavu na početku druge dionice i to je bila kobna pogreška. Priliku su dobili Abrines i Todorović, uveden je i Sada i Real se približio. Poenima Lulla dolaze na samo minus jedan. Tricu stavlja Navarro, ali s druge strane istom mjerom uzvraća Lull. Odupirala se Barca još neko vrijeme prvenstveno zahvaljujući Tomiću. U osamnaestoj minuti Madriđani rade seriju 6:0 i prvi puta odlaze na plus 4. Na poluvrijeme se odlazi s rezultatom 33:39 u korist Reala nakon polaganja Reyesa.

Bolja Barcelona je izašla nakon velikog odmora. Preko Inglesa, Lorbeka i Huertasa brzo vraćaju rezultatsku ravnotežu i smanjuju zaostatak na samo minus jedan. Real je ponovo usporio svoju igru, protok lopte nije bio na razini, a ostali su i bez vanjskog šuta. Nakon trice Huertsa pred sam kraj treće dionice igre Katalonci prelaze u novo vodstvo, a četvrtinu su završili s plusom od tri poena.

Činilo se kako su crveno-plavi ušli u ritam, a nakon još jedne trice Huertasa malo je tko vjerovao da će Real na kraju lako slaviti. Seriju Barcelone završava Ingles tricom i tada je na semaforu bilo velikih plus devet za momčad iz Katalonije, ali da utakmice traje do posljednjeg sudčevog zvižduka potvrdili su ovoga puta igrači Reala.

Ekspresnim su se vratili preko Reyesa i Rudyja Fernandeza. Poena za poravnanje ubacuje Sergio Rodriguez. Izgubila je Barcelona niti u tim trenutcima i uglavnom pokušala individualnim akcijama nešto postići i u tome nisu uspijevali. Zaboravljen je ostao Ante Tomić koji nije napravio ništa u finišu utakmice iako je sa 18 poena i 12 skokova bio uz Huertasa najbolji igrač Katalonske momčadi.

Odličnu rolu u finišu je odigrao Felipe Reyes i sigurno je najzaslužniji za odmicanje Reala na samom kraju utakmice. Pobjedu je još samo potvrdio Sergio Rodriguez.

Barceloni može žaliti za propuštenom prilikom jer su u šest minuta prije kraja imali plus devet i sve u svojim rukama, ali košarka je čudna igra u kojoj se vodstvo jako lako mijenja. U finalnom ogledu susrest će se grčki Olympiacos i Real. Biti će to zanimljiv duel čvrstine i obrane protiv lepršavosti i napada.