Euroliga: Grci razbili CSKA i izborili finale

Konačno smo dočekali i Final Four Eurolige. Ove godine u najbolje četiri momčadi našli su se grčki Olympiakos, ruski CSKA te španjolski Real Madrid i Barcelona. Prvog finalista saznat ćemo u dvoboju CSKA-a i Olympiakosa, dok će drugi finalist biti pobjednik el classica.

CSKA Moskva – Olympiakos Piraeus 52:69 (17:24, 28:40, 36:53)

Prvi dvoboj posljednjih četiri odigrali su CSKA i Olympiakos. Te dvije momčadi se poprilično dobro znaju, budući da su se prošle sezone našli u finalu natjecanja. U lošijem sjećanju taj dvoboj imaju Rusi, koji su u pretrpili vjerojatno najbolniji poraz do tada, izgubivši naslov prvaka nakon vodstva od 19 razlike.

Prvi koš na utakmici pripao je Sonnyju Weemsu, a odmah je uzvratio i Printezis, nakon čega Weems opet pogađa, ali ovaj put tricu. Napadački, CSKA je izgledao dosta bezidejno u prvoj četvrtini. Grci su iskoristili nekoliko izgubljenih lopti i njihovo prvo vodstvo na utakmici bio je pri rezultatu 10:12. Ono je moglo biti i veće, no već 5 minuta prije kraja četvrtine Olympiakos je bio u bonusu. Pressing grčke momčadi i loša igra Miloša Teodosića vidno je utjecao na igru Rusa i rezultat nakon 10 minuta igre je 17:24.

Druga četvrtina započela je tricama s obje strane, a CSKA nikako nije uspijevao zabiti iz reketa. Teodosić se i dalje nastavio svađati s loptom, a sve pogreške Rusa Olympiakos je debelo koristio. Nakon prvih pet minuta  u četvrtini, grčka momčad je imala ogromnu prednost od 12 koševa razlike. Problemi u ruskoj obrani postajali su sve veći, što govori činjenica da su Grci u jednom napadu uspjeli uhvatiti tri napadačka skoka. Rezultat na poluvremenu bio je 28:40 u korist ekipe iz Piraeusa.

Igra CSKA-a nije bila bolja početkom drugog poluvremena. Nova izgubljena lopta Teodosića rezultirala je na drugoj strani lagan pogodak Spanoulisa. U prvih pet minuta igre Rusi su ubacili samo jedan koš, ali na njihovu sreću Grci su također imali malu napadačku krizu te zabili samo 5 poena. Bilo je samo pitanje vremena kada će jedna od momčadi pozvati time-out. Nakon minute odmora ekipa iz Moskve je bila nešto bolja, ali nije uspjela doći do jednoznamenkastog zaostatka. U zadnju četvrtinu ušlo se rezultatom 36:53.

Jedino što je moglo spasiti CSKA od poraza bio bi preokret jednak onomu iz prošlogodišnjeg finala, ali to se nije dogodilo. Grci nisu popuštali i nakon tri minute igre u zadnjoj četvrtini povećali su prednost na 20 koševa. Možemo reći da su ostatak utakmice obje momčadi odigrale rutinski, a semafor je na kraju pokazivao rezultat 52:69.

Najbolji u redovima ruske momčadi bio je Sonny Weems koji je zabio 13 poena, a slijedio ga je Victor Khryapa s 11 ubačenih lopti. Ponajbolji igrač CSKA Miloš Teodosić zabio je 5 poena uz sramotan šut 1/9. Kod Grka su najbolji bili Pero Antić i Kyle Hines, ubacivši svaki po 13 poena.