Euroliga: Katastrofa prvaka Europe u Milanu, pobjede Bayerna i Maccabija

Danas su odigrane četiri utakmice Eurolige. U prvom susretu večeri Barcelona je došla do pobjede nad Fenerom, a u drugoj utakmici skupine E branitelj naslova Olympiacos doživio je pravi potop u Milanu. Partizan je vodio 30 minuta, ali do pobjede nije uspio doći, a i drugi domaćin u skupini F, Maccabi, stigao je do pobjede.

Skupina E

EA7 Emporio Armani Milano – Olympiacos Piraeus 81:51 (16:21; 39:32; 63:40)

Langford 29 p, Hackett 17 p; Printezis 12 p

Sjajnom utakmicom košarkaši Armani Milana posramili su dvostrukog uzastopnog prvaka Europe, košarkaše Olympiacosa, i tako stigli do svoje prve pobjede u drugom krugu Eurolige.

Sam početak nije nam odavao kakva će se utakmica odigrati u dvorani Mediolanum Forum. Iako je domaćin poveo, gosti iz Pireja držali su prednost kroz veći dio prve četvrtine, a istu su sa zvukom sirene zaključili preko Kostasa Sloukasa za 16:21. Druga četvrtina otvorena je tricama Keitha Langforda i Stratosa Perperogloua, nakon čega domaćin serijom 11:0 dolazi do prednosti 30:24. Uzvraćaju gosti serijom 9:0 koju zaključuje Vassilis Spanoulis za 30:31, što je bilo i posljednje vodstvo Olympiacosa na utakmici. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 39:32.

Domaćini su nastavili u vrlo dobrom ritmu, a crveno-bijeli potpuno su potonuli u drugom poluvremenu. Već na koncu treće četvrtine bilo je jasno da će se gosti teško vratiti u susret, ali punih šest minuta u posljednjoj dionici bez ubačenog poena gostiju označilo je da je pobjednik u Milanu riješen.

Langford je odigrao sjajnu utakmicu i ubacio 29 poena, pogodivši pet trica iz šest pokušaja, a sa 17 koševa pridružio mu se Daniel Hackett. Kod gostiju je jedini dvoznamenkast bio Georgios Printezis s 12 ubačaja.

Skupina F

Bayern Munich – Partizan Beograd 71:65 (17:20; 34:42; 52:56)

Bryant 16 p, Thompson 15 p; Bogdanović 24 p, Kinsey 20 p

Prva četvrtina u Munichu prošla je u ispitivanju snaga u pravom smislu te riječi. Niti jedna momčad nije došla do značajnije prednosti, a početna dionica igre otišla je u korist Partizana – 17:20. Uvodnih deset minuta zaključio je tricom Bogdan Bogdanović.

Crno-bijeli se odvajaju na početku drugog perioda zahvaljujući neefikasnosti domaće momčadi koja je svoje prve poene ubacila tek nakon tri minute igre. Bayern uspostavlja ravnotežu sredinom drugog dijela, ali u samom finišu gosti opet pojačavaju tempo i odlaze na osam koševa razlike, a četvrtina je završena kao i prva, tricom Bogdanovića.

Briljirao je tijekom treće dionice Terence Kinsey, a odlična kolektivna obrana Partizana i dobro zatvaranje defanzivnog skoka omogućili su rast prednosti. Nakon pet minuta igre u nastavku crno-bijeli su imali 14 koševa razlike. Ipak srpski sastav nije uspio zadržati visoku prednost do kraja trećeg dijela. Šuteri Nijemaca su se raspucali i smanjili rezultat, u posljednjih deset minuta ušlo se s plus četiri za goste.

Partizan je ostao bez energije, a domaćin je to iskoristio sedam minuta prije kraja tricom Malcolma Delaneya Bavarci su izjednačili na 59:59, a košem od tablu isti igrač je doveo svoju momčad do vodstva napad kasnije. Domaćin je do kraja utakmice preuzeo konce u svoje ruke i iako se Partizan nije predavao do iznenađenja nije došlo.

John Bryant predvodio je domaćina sa 17 koševa, a kod gostiju su ponovno najbolji bili Bogdanović s 24, odnosno Kinsey s 20 poena.

Maccabi Tel Aviv – Lokomotiv Kuban 85:75 (21:21; 45:38; 64:62)

Schortsanitis 22 p, Smith 15 p, 12 sk; Kalnietis 18 p, 8 as

Maccabi je odlično odigranom posljednjom četvrtinom slomio svoje večerašnje goste iz Krasnodara i stigao do druge pobjede u drugom krugu Eurolige, dok je Lokomotiv ubilježio i drugi poraz.

Poveli su gosti ubačajem Richarda Hendrixa, što im je bilo jedino vodstvo do kraja treće četvrtine. Odlično je na strani domaćina odreagirao Sofoklis Schortsanitis ubacivši 11 poena za vodstvo Maccabija 12:7, te do kraja četvrtine još tri poena za 21:21 po isteku prvih deset minuta. Raznovrsnijim napadima Maccabi otvara drugu četvrtinu serijom 6:0, gosti se potom približavaju na samo poen zaostatka, ali nova serija 8:0 domaćinima donosi tada najvećih +9 (35:26). Do kraja poluvremena košarkaši Lokomotiva smanjili su razliku na sedam koševa, ponajviše zahvaljujući Sergeyu Bykovu i Kruni Simonu.

Drugo poluvrijeme bolje otvaraju gosti i na krilima Hendrixa stižu na samo -1 (46:45) u 23. minuti, ali uzvraća na drugoj strani nezaustavljivi Schortsanitis sa četiri uzastopna ubačaja. Igralo se tada koš za koš, a gosti su u dva navrata stigli i do vodstva, najprije preko Derricka Browna za 54:55, a potom i dvicom Mantasa Kalnietisa za 61:62. Tricom Tyresea Ricea Maccabi je i na posljednji odmor otišao s vodstvom, ovog puta 64:62. Odlično je Ponos Izraela odigrao posljednjih deset minuta, ušlo im je nekoliko teških šuteva i tek ih je malo opuštanje u posljednje dvije minute, u kojima nisu postigli ni poen, koštalo uvjerljivije pobjede.

Do konačnih 85:75 predvodio ih je Schortsanitis sa 22 koša, a Devin Smith dodao je 15 uz za šutera odličnih 12 skokova. Kod gostiju se s 18 koševa i osam asistencija istaknuo Kalnietis, a Simon je završio utakmicu sa šest ubačaja, četiri skoka i blokadom.