Euroliga: Maccabi na Final Fouru, preostale odluke u petak

Nakon večerašnja tri susreta četvrtfinala Eurolige, poznat nam je i drugi sudionik završnog turnira. To je momčad Maccabija, dok ćemo preostala dva polufinalista saznati nakon petih odigranih utakmica, koje su na rasporedu u petak.

Večer je otvorena utakmicom u Ateni, gdje je Panathinaikos u krcatoj OAKA Areni nakon produžetka sa 73:72 savladao CSKA i odluku o putniku na Final Four prolongirao u Moskvu. Prvih 30 minuta igrala se dosta izjednačena košarka, s brojnim izjednačenjima i izmjenama u vodstvu, a u posljednju se dionicu ušlo s prednošću domaćina 51:48. Posljednjih deset minuta tricom za izjednačenje otvara Vladimir Micov i u sljedećih šest minuta Zeleni rade seriju 12:3 kojom odlaze na 63:54, što se tada činilo nedostižnim za goste iz Moskve.

Međutim, tada se budi Sonny Weems, koji je do tada promašio svih osam pokušaja iz igre, te s dvije trice i dvicom smanjuje na 63:62. Priliku za potvrdu pobjede domaćina imao je Roko-Leni Ukić, koji međutim pogađa jedno od dva slobodna bacanja tri sekunde prije kraja, a gotovo sa sirenom Vitaly Fridzon odvodi utakmicu u produžetak.

U posljednju minutu produžetka ulazi se vodstvom Moskovljana 68:71, koje tricom 37 sekundi prije kraja poništava Antonis Fotsis, a Dimitris Diamantidis slobodnim bacanjima vraća domaćina u vodstvo 73:71. Do kraja susreta Weems je uspio pogoditi jedno slobodno bacanje, te su se Diamantidis i on izmijenili u pogreškama na štetu svojih momčadi, ali bez posljedica na rezultat.

Jonas Maciulis je s 15 poena predvodio domaćine, dok je u momčadi Ettorea Messine isto toliko ubacio Micov. Ukić je za 27 minuta upisao po tri poena i skoka, četiri asistencije te jednu osvojenu loptu.

Košarkaši Maccabija fantastičnom su posljednjom četvrtinom domaćina završnog turnira izbacili s istoga. Domaćini su bolje otvorili utakmicu, a u drugoj četvrtini gosti iz Milana preuzeli su vodstvo, tricom Curtisa Jerrelsa došli i do dvoznamenkastog vodstva (33:43), ali Tyrese Rice slobodnim je bacanjima postavio rezultat poluvremena na 35:43.

Serijom 9:0 igrači Ponosa Izraela otvorili su drugo poluvrijeme, a do kraja treće dionice momčadi su se osam puta izmijenile u vodstvu za 54:56 uoči posljednjih deset minuta. A tada počinje pravi show u izvedbi Maccabija. Najprije su serijom 15:3 stigli do dvoznamenkaste prednosti, a do kraja susreta su gostima dopustili da ubace svega sedam poena, postigavši pritom čak 17 za konačnih i najvećih na utakmici 86:66.

Ricky Hickman i Alex Tyus sa po 16 poena su predvodili domaći sastav, a gostima nije pomoglo ni čak 28 koševa Keitha Langforda. Naš Andrija Žižić cijelu je utakmicu odgledao s klupe.

Otvaranje susreta pripalo je gostima, koji su na krilima Tremmella Dardena i Rudya Fernandeza u 8. minuti stigli na 10:16, ali pet uzastopnih poena domaćina donosi 15:16 na koncu prvih deset minuta. Tricom Georgiosa Printezisa na otvaranju druge četvrtine momčad iz Pireja dolazi u vodstvo, a isti igrač u 18. minuti dovodi domaći sastav do prvog dvoznamenkastog vodstva na susretu (32:21). To je malo razbudilo goste, koji su do poluvremena smanjili na prihvatljivijih 37:30.

Real je u trećoj četvrtini radio na pogon Fernandeza i dugo hvatao priključak, kojeg je upravo tricom Rudya za 47:47 i uhvatio u posljednjoj minuti, ali slobodna bacanja Evangelosa Mantzarisa vraćaju prednost Olympiacosu uoči posljednje četvrtine. Serijom 9:0 u prvoj polovici posljednje dionice domaći su košarkaši ušli u mirniju završnicu susreta, a iako su gosti u dva navrata došli na svega četiri poena zaostatka, do kraja su susreta igrači u crveno-bijelim dresovima opet došli do dvoznamenkastog vodstva (71:60) i mirno priveli susret kraju.

Bryant Dunston i Matt Lojeski su s po 13 koševa bili najefikasniji igrači Olympiacosa, dok je kod gostiju nedovoljan za išta više bio jedini raspoloženi s 18 poena Rudy Fernandez.

Preostala dva četvrtfinalna susreta, koja će nam upotpuniti putnike na Final Four, igraju se u petak u Madridu i Moskvi.

Rezultati:

Panathinaikos – CSKA Moscow 73:72 p. (Maciulis 15 p, Lasme 14 p; Micov 15 p, Weems 14 p)

Maccabi Tel Aviv – Armani Milano 86:66 (Hickman 16 p, 5 as, Tyus 16 p, 9 sk; Langford 28 p)

Olympiacos – Real Madrid 71:62 (Dunston 13 p, 9 sk, Lojeski 13 p; Fernandez 18 p, 8 sk)