Euroliga: Važne pobjede Galatasaraya i Olympiacosa, uvjerljiva Laboral Kutxa

Večerašnjim dvobojima otvoreno je 12. kolo Eurolige. Najzanimljiviji dvoboj odigran je u Tel Avivu, najuvjerljivije je slavila Laboral Kutxa, a važne pobjede u borbi za prolazak skupina ostvarili su košarkaši Olympiacosa i Galatasaraya.

Skupina E

Laboral Kutxa iznenađujuće je visoko slavila na gostovanju u Istanbulu, gdje je sa 79:105 bila bolja od Anadolu Efesa. Gosti iz Vitorije bili su bolji tokom čitavog susreta, a dvoznamenkastu prednost do koje su stigli u drugoj četvrtini do kraja susreta su samo povećavali, ne dopuštajući turskoj momčadi bilo kakvo približavanje.

Do pobjede je Baske s 20 poena i sedam skokova vodio Tibor Pleiss, a 16 poena dodao je Fernando San Emeterio. U momčadi Efesa je 13 poena ubacio Kerem Gonlum, a 12 uz po dva skoka i asistencije nadodao je naš Zoran Planinić.

U drugom susretu skupine E Olmpiacos je u izravnom susretu koji bi mogao na koncu odlučivati o prolasku u četvrtfinale slavio u Malagi kod Unicaje sa 63:80. Gosti iz Pireja do prvog su dvoznamenkastog vodstva stigli već nakon tri i pol minute, kada je Giorgi Shermadini zakucao za 2:12, a ista razlika od deset poena stajala je na koncu prve četvrtine. U drugoj dionici domaći su košarkaši vratili razliku na jednu znamenku, ali bliže od pet poena zaostatka nisu stigli, da bi grčki sastav već početkom drugog poluvremena ponovno otišli na više od deset poena prednosti. Razliku je Olympiacos ne samo održavao, već i do kraja susreta povećao do konačnih +17.

Najbolji strijelac pobjedničkog sastava bio je Vassilis Spanoulis s 20 koševa, a dva manje ubacio je Matt Lojeski, dok je kod Unicaje malo bolji od ostalih s 13 ubačaja bio Txemi Urtasun.

Rezultati:

Anadolu Efes – Laboral Kutxa 79:105 (Gonlum 13 p, 6 sk; Pleiss 20 p, 7 sk, San Emeterio 16 p)

Unicaja Malaga – Olympiacos 63:80 (Urtasun 13 p; Spanoulis 20 p, Lojeski 18 p)

Poredak: 1. Barcelona 11-0, 2. Armani 8-3, 3. Olympiacos 6-6, 4. Panathinaikos 6-5, 5. Unicaja 5-7, 6. Fenerbahce 5-6, 7. Laboral 3-9, 8. Efes 2-10

Skupina F

Galatasaray je u skupini F korak bliže prolasku dalje, ali još uvijek mora dobro odigrati sljedeća dva kola. Večeras su u gostima bez problema svladali Žalgiris 78:84 i nanijeli litavskoj momčadi jedanaesti poraz u ovom dijelu natjecanja, točnije šesti za redom. Već na kraju prve četvrtine bilo je +8 za goste, a u drugoj četvrtini imali su i dvoznamenkastu prednost. Međutim, pred kraj poluvremena Žalgiris je “zagrizao” i na odmor otišao sa samo tri poena zaostatka.

U nastavku je Turke krenula trica, posebno Carlosa Arroya, koji je predvodio svoju momčad s 19 poena i 7 asistencija. Dosta dobar kod pobjedničke momčadi bio je i Malik Hairston sa 16 poena i 8 skokova. Kod Žalgirisa je najbolji bio Justin Dentmon s također 19 poena.

Nakon poraza u Madridu, CSKA se vratio na pobjednički put. Pobjedom nad Bayernom 77:70, ostvarili su svoju desetu pobjedu, dok je Bayern gotovo sigurno ispao iz utrke za prolazak dalje. Rusi su krenuli snažno i u prvoj četvrtini već imali vodstvo +7, ali u drugu četvrtinu otišli s +4. Drugu četvrtinu za goste je “povukao” Malcolm Delaney koji je predvodio seriju 0:12. No, to nije bilo dovoljno da odu na poluvrijeme s prednošću. Treća četvrtina bila je odlučujuća, a tu je CSKA ipak pokazao svoju snagu te u zadnjih 10 minuta ušli s rezultatom 66:49 i priveli utakmicu kraju.

Najbolji kod domaćina su bili Sonny Weems i Nenad Krstić s 15, odnosno 12 poena. Bayern je predvodio Deon Thomspson s 14 poena, a unatoč lošoj šuterskoj večeri Nihad Đedović završio je s pola koša manje.

Nakon napete utakmice i poraza od Partizana, Maccabi bolji scenarij nije imao niti u utakmici s Realom. Madriđani su svoju desetu pobjedu ostvarili teže od očekivanog, pobijedivši s pola koša razlike, ali Maccabi će i dalje vrlo vjerojatno proći u sljedeći krug natjecanja. Real je ovom pobjedom osigurao prednost domaćeg terena u doigravanju. Madrid je nakon prvih 10 minuta imao prednost 15:20, ali domaćini su pokazali da se mogu nositi i s najjačima i završili poluvrijeme s tri poena prednosti. Utakmica je bila napeta do samog završetka, u kojem je najhladnije glave ostao Rudy Fernandez.

Međutim, najbolji Realovac je bio Sergio Rodriguez s 21 poenom, 5 asistencija i impresivnih 11/11 sa slobodnih bacanja, dok je Dontaye Draper za točno deset minuta u igri ubilježio po jedan skok i asistDevin Smith je predvodio domaćine s 23 poena, a slijedio ga je Alex Tyus s 18. Naš Andrija Žižić nije ulazio u igru.

Rezultati:

Žalgiris – Galatasaray 78:84 (Dentmon 19 p ; Arroyo 19 p, 7 as, Hairston 16 p, 8 sk)

CSKA – Bayern Munchen 77:70 (Weems 15 p, Krstić 12 p ; Thompson 14 p, Đedović 13 p)

Maccabi – Real Madrid 76:77 (Smith 23 p, Tyus 18 p ; Rodriguez 21 p)

Poredak: 1. Real Madrid 10-2, 2. CSKA 10-2, 3. Maccabi 7-5, 4. Galatasaray 6-6, 5. Bayern 5-7, 6. Lokomotiv 5-6, 7. Partizan 3-8, 8. Žalgiris 1-11