Euroliga: Večer produžetaka, Maccabi do slavlja u gostima

Nakon sinoćnjih dvoboja u kojima su španjolski klubovi Barcelona i Real uhvatili prednost u prvim susretima četvrtfinala Eurolige, s večerašnja je dva dvoboja završila prva runda, a u oba susreta pobjednike smo saznali nakon produžetaka.

U dvoboju velikana i momčadi koje su zajedno čak 12 puta podizala trofej prvaka, CSKA je nakon dodatnih pet minuta u Moskvi savladao Panathinaikos i poveo u seriji. Prvo je poluvrijeme današnjeg susreta proteklo u znaku domaćeg sastava, koji su u velikom dijelu bili u vodstvu i na odmor otišli s prednošću 40:33.

Nastavak susreta ponudio nam je malo veću konfuznost igrača Zbornaje komande, koji su se borili s organizacijom napada u odsustvu ozlijeđenoga Miloša Teodosića. Gosti iz Atene to su iskoristili i malo većim pritiskom u obrani polako stizali i na koncu pet minuta prije kraja prestigli vodstvo ruskog sastava, kada je Stephane Lasme ubacio za 60:62. Bolja igra Zelenih se nastavila te su tri minute prije kraja stigli na 62:67, a ludom tricom Sonny Weems izjednačuje na 70:70 na ulasku u završnicu. Konačnih 72:72 na koncu osnovnih 40 minuta postavlja Kyle Hines slobodnim bacanjima, a do kraja susreta obje su momčadi propustile po jedan napad.

U produžetku nismo vidjeli pretjerano lijepu košarku, pa je CSKA sa svega pet ubačenih poena uhvatio pobjedu. Tricu za novi eventualni produžetak promašio je Dimitris Diamantidis, pa je slavlje domaćina moglo započeti.

Weems je bio najbolji igrač Moskovljana sa 21 poenom, šest skokova i pet asistencija, a Viktor Khryapa dodao je 17 koševa i 11 skokova. Kod Panathinaikosa je 14 poena uz po pet skokova i ukradenih lopti skupio Jonas Maciulis, dok je naš Roko-Leni Ukić ubacio dva poena uz tri skoka i po jedan asist i ukradenu loptu.

Domaćin završnog euroligaškog turnira Armani Milano upravo je u svojoj dvorani Mediolanum Forum pobijedio Maccabi i došao do početnog vodstva u četvrtfinalnoj seriji. Prvo je poluvrijeme odlikovalo izrazitom efikasnošću oba sastava, a konstantnu je blagu prednost držala domaća momčad, koja je na poluvrijeme otišla s vodstvom 47:42.

Ključni dio susreta bila je treća četvrtina u kojoj je najprije Keith Langford tricom u 24. minuti donio domaćinima prvo dvoznamenkasto vodstvo (57:45), a kasnije su tu prednost održavali sve do dvije minute prije kraja, kada su gosti iz Tel Aviva odlučili završnicu susreta učiniti zanimljivijom. Serijom 10:2 koju je tricom zaključio Ricky Hickman Ponos Izraela je 30 sekundi prije kraja stigao na 84:80, a tada se prešlo na lutriju slobodnih bacanja u kojoj je čak pet puta, uz jednu dvicu, precizan bio Tyrese Rice koji je praktički sam u završnici odveo Maccabi do produžetka. Ipak, priliku za pobjedu imali su domaćini, ali Langford je promašio drugi penal i sa 87:87 završava prvih 40 minuta.

Dodatnih pet minuta bilo je znatno efikasnije nego u Moskvi. Hickman i Rice nastavili su sa sjajnom igrom iz posljednje četvrtine, dok kod domaćina Langford nije imao pravu pomoć i Maccabi zasluženo dolazi do breaka na gostujućem terenu.

Hickman je u konačnici ubacio 24 poena, a Rice i Sofoklis Schortsanitis po 17 u pobjedi izraelske momčadi, dok su se kod domaćina istaknuli Langford s 18 poena i pet dodavanja te Samardo Samuels sa 17 poena i sedam skokova.

Rezultati:

CSKA Moscow – Panathinaikos 77:74 p. (Weems 21 p, 6 sk, 5 as, Khryapa 17 p, 11 sk; Maciulis 14 p, 5 sk, 5 ol)
Armani Milano – Maccabi Tel Aviv 99:101 p. (Langford 18 p, 5 as; Hickman 26 p)