Europske lige: Prvi dio

Array

Na portalu Crošaka donosimo vam preglede svih važnijih europskih liga s naglaskom na igre i klubove za koje nastupaju naši igrači. U prvom dijelu rezimirati ćemo španjolsku, talijansku i rusku ligu dok ćemo u drugom pročešljati tusku, grčku, litvansku i izraelsku ligu. Krenimo od najbolje lige u Europi, španjolske ACB.

Španjolska liga

ACB liga je ove godine bila manje zanimljiva nego prethodne, barem što se tiče borbe za prvo mjesto. Real je odlično startao dok je Barcelona dugo tražila pravu formu. Doigravanje koje je pred nama sigurno neće biti  izvjesno jer su i Barca i Caja trenutno u odličnom ritmu. Madrižani kreću s prvog mjesta,  Baski će u doigravanje s drugog mjesta, a u play-offu će im društvo biti Barcelona, Valencija, Zaragoza i Bilbao dok će se posljednje dvije ekipe tražiti između Canarije, Blusensa i Unicaje.

Šest hrvatskih igrača i tri trenera predstavljali su naše boje u ovogodišnjem izdanju španjolske lige.

Luka Žorić je najbolji strijelac Unicaje sa 11,4 poena u prosjeku, a visoko je i Kruno Simon sa 9,6 poena. Njih dvojica su bili među najvažnijim igračima Malage u ovoj sezoni i imali su veliko povjerenje trenera Repeše. Unicaja se nalazi trenutno na osmom mjestu s omjerom 17-15, a Blusens i Canarija su na omjeru  16-16.

Momčadi Tabaka i Perasovića, Caja i Valencija, napravile su odličan posao prije doigravanja. Caja od jučer Laboral Kutxa se nalazi na drugom mjestu, a Valencija je četvrta iza velike trojke. Perasović je dobio produženje ugovora do ljeta 2014.

Odličnu sezonu iza sebe ima Ante Tomić koji je ponajbolji igrač Barcelone. Tomić je na prosjeku od 12,3 poena i 6,5 skokova čime je najbolji  strijelac i skakač svoje momčadi. Barcelona je još uvijek u igri za sve trofeje, a u „džep“ su već spremili titulu Kupa kralja.

Od ostalih naših igrača iskače Damijan Rudež koji iza sebe ima solidnu sezonu i dobro se uklopio u momčad Zaragoze dok su Draper i Pilepić ove sezone više vremena proveli na klupi nego na parketu.

Najbolji skakač lige je Nacho Martin sa 6,73 skoka po utakmici ispred našeg Tomića, a najbolji strijelac lige je „Zadranin“ Carl English.

ACB liga kao najbolja liga u Europi je ušla u završnu fazu, ostala su još dva kola prije kraja regularnog dijela i biti će zanimljivo pratit doigravanja u kojem će biti puno sjajnih utakmica.

Talijanska liga

Talijani su također pri kraju svoga regularnog dijela. Situacija je vrlo zanimljiva te su tako euroligaši Siena,Milano i Cantu na petom, četvrtom odnosno sedmom mjestu.  Ligu predvodi Cimberio Varese.

Broj Hrvata u Italiji tijekom sezone se mijenjao, a na kraju imamo Perića, Stipčevića, Stipanovića i Radoševića. Hrvoje Perić jedan je od ponajboljih igrača Cremone i postiže 14 koševa u prosjeku ipak njegova momčad nije dovoljno dobra da bi se upustila u borbu za play-off i trenutno se nalaze na jedanaestom mjestu. Za isti klub igra Andrija Stipanović i postiže 9 poena i 8 skokova po susretu.

Stipčević je sezonu počeo u Milanu, ali je dolaskom Greena iz Cedevite postao višak i sreću je pronašao u Scavoliniju koji se nalazi na dnu talijanske lige. Radošević je sezonu počeo u Lietovusu i igrao je odlično pa su ga iz Milana odlučili vratit sa posudbe, ali Leon i dalje ne dobiva značajniju minutažu u milanskoj ekipi.

Siena je ove godine definitivno posustala i nije više na onoj razini na kojoj su bili u prethodnim sezonama. Financijski su oslabili, a to je automatski dovelo i do pada u kvaliteti u igračkom kadru. Sezonu u Sieni je započeo i Mario Kasun, ali je zbog privatnih razloga tražio i dobio raskid ugovora.

Sezonu ispod očekivanja odigrao je i Armani Milano. Milanezi su puno uložili u momčad, ali povrat nije bio jednak ulogu. Ispadanje u prvom krugu eurolige i u najbolju ruku osrednje partije u talijanskom prvenstvu su sigurno loše s obzirom kakvim rosterom raspolažu.

Najbolji strijelac talijanske lige je Johnatan Gibson sa 19,2 poena u prosjeku, a najbolji skakač je Gani Lawal sa 9,2 skoka u prosjeku ispred našeg Stipanovića. Prvenstvo u Italiji je uvijek vrlo neizvjesno, a tome u prilog ide i činjenica koja su mjesta zauzeli favoriti.

Nažalost nećemo imati prilike gledati nekog našeg igrača u važnoj ulozi u doigravanju.

Ruska liga

Ruska liga je svake godine sve jača. Puno je dobrih ekipa i borba za vrh je postala vrlo zanimljiva. Prvi je CSKA koji je još uvijek najjači klub u ligi i predstavljat će Rusiju na završnom turniru eurolige. Khimki za koji igraju Zoran Planinić i Krešo Lončar je na drugom mjestu i po rosteru su druga momčad lige. Uleb cup je otišao u ruke Lokomtivu tako da će i oni sljedeće godine biti u najelitnijem europskom natjecanju.

Marko Banić je na početku sezone preselio iz španjolskog Bilbaa u Unics, ali zbog povrede je raskinuo ugovor i nije ostavio nikakav trag u Rusiji, a njegov Unics se nalazi tek na šestom mjestu. Malo iznenađenje je momčad Nizhny koja se nalazi na trećem mjestu.

Glavni favorit za osvajanje prvenstva je momčad CSKA koju vodi Ettore Messina i koja i ove godine ima ogroman budget i odlične igrače, a nakon nešto lošijih igara na početku sezone sada su došli na zavidan nivo. U četvrtfinalu Eurolige sa ukupnih 3-1 su izbacili španjolsku Caju Laboral.

Planinić je bio jedan od najboljih ako ne i najbolji igrač Khimkija i njihov apsolutni lider na parketu. Odlično je igrao u euroligi. Krešo Lončar nije imao tako veliku ulogu kao Zoka, ali je i on bio važan kotačić ove momčadi.

Biti će zanimljivo pratiti i završnicu prvenstva u Rusiji, ali i ljeto koje je pred nama jer je dosta klubova u financijskim problemima, a prednjači Khimki koji je imao velike turbulencije po tom pitanju tokom sezone. Odlasci Planinića, Fridzona i Davisa su praktično riješena stvar.

Unatoč problemima lijepo je vidjet da se košarka razvija na istoku i da klubovi iz tog dijela Europe mogu parirati bogatim zapadno-europskim zemljama i klubovima.

Related Articles