LZO: Križevci izgubili u izravnom susretu za predzadnje mjesto

U izravnoj borbi za predzadnje mjesto u Ligi za opstanak košarkaši Osječkog sokola upisali su važnu pobjedu protiv Križevaca. Đuro Đaković je uvjerljivom pobjedom protiv Darde potvrdio status najbolje momčadi u Ligi za opstanak, dok je Zabok nanio već 16. poraz Dubrovčanima, a ujedno i teoretski osigurao opstanak u A1 ligi.

Rezultati, raspored i poredak na crosarka.com/a1-liga-za-ostanak.

Osječki sokol – Križevci 103:87 (31:25, 58:45, 76:63)

Budimir 34, Šarac 26 (7 skokova), Raić 23 (6 skokova) ; Rembert 21, Sertić 17, Krstanović 11 (10 skokova)

Križevčani protiv raspoloženih Osjećana praktički nisu imali šanse upisati pobjedu i poboljšati vlastitu poziciju dva kola prije kraja prvenstva. Matematika kaže da Križevci moraju upisati obje pobjede, dok bi Osječki sokol morao izgubiti protiv Đure Đakovića i Vrijednosnice Os Darde.

Što se tiče jučerašnje utakmice možemo reći kako je domaćin veći dio susreta imao rezultatsku prednost. Raspoloženi trojac Budimir, Šarac i Raić je kombinirano ubacio 83 poena. Išlo je tu večer domaće košarkaše koji su u 15. minuti utakmice ubacili već 43 poena.

Pokušavali su gosti držati priključak, zabio je Stipe Krstanović za -6, pa jedno kraće razdoblje držao Borna Kapusta tu razliku ispod 10 koševa, da bi pak poluvrijeme završilo s prednošću od 13 poena (58:45).

U nastavku su uspjeli gosti ponajviše zahvaljujući Rembertu i Sertiću doći blizu poravnanja rezultata. Andrija Hrkać je sredinom treće četvrtine smanjio na svega dva poena (62:60), ali nakon toga Osjećani rade seriju od 10-0 i prije početka četvrte četvrtine održavaju prednost stečenu u prvom poluvremenu.

Ponestalo je snage gostima za još jedno približavanje, što više razlika je iz minute u minutu rasla, pa su tako domaći košarkaši napravili velik korak k osiguranju mjesta u A1 ligi.

Đuro Đaković – Vrijednosnice Os Darda 84:51 (21:14, 43:21, 61:36)

Brnas 20 (5 asistencija), Šarlija 18 (6 skokova, 4 asistencije), Batina 18; Pandurić 15, Bičvić 9, Trepalovac 8

Mogli bi reći utakmica za prestiž. Pripala je košarkašima Đure Đakovića koji su tako potvrdili prvo mjesto u Ligi za opstanak.

Gosti su bili u igri svega nekoliko minuta, jednom čak i u vodstvu nakon trice Luke Pandurića (10:11), ali nakon toga je slijedio odgovor domaćih koji su pogodili tri trice u nizu, i otišli na 11 poena prednosti.

Odgovorili su gosti s četiri poena, no početkom druge četvrtine, Šarlija prvo zabija četiri poena, pa tricu veže Brnas, pa jednu dodaju Batina da bi na kraju Petani potvrdio pobjednika.

Išla je domaće igrače tu večer trica, pogodili su ih čak 15 iz 32 pokušaja, dok su gosti izgubili nevjerojatnih 23 lopti. Pritom su imali ispod prosječan šut iz igre, samo 39,5%, što je na kraju rezultiralo uvjerljivom pobjedom.

Toni Brnas zabio je 20 poena uz 5 asistencija, dok su 18 poena dodali Batina i Šarlija. Na drugoj strani jedini dvoznamenkasti bio je Luka Pandurić s 15 poena.

Dubrovnik – Zabok 83:91 (24:25, 35:48, 55:73)

Režić 24, Lučić 23, Dubelj 9; Marić 22, Pešut 15, Bundović 14, Mustapić 13

Zabočani su pobjedom u Gospinom polju potvrdili prvoligaški status i u narednoj godini, dok je već duže vrijeme poznato kako će na drugoj strani momčad Ivana Vujčića dogodine nastupati u A2 Jug.

Pretposljednji susret za Dubrovnik, koji je nekoliko dana ranije odigrao unaprijed dogovoreni susret 9. kola, poražen je sinoć ponajviše zbog loše druge četvrtine. Rezultat nakon odlaska na 15-minutni odmor iznosio je 35:48.

U redovima domaćih raspoložena su bila tek dvojica košarkaša. Stipe Režić je ubacio 24 poena, dok je Maro Lučić zabio 23. Na drugoj strani Petar Marić najučinkovitiji bio je u dresu Zaboka s 22 poena. Mario Pešut zabio je 15, Filip Bundović je dodao 14, dok je Jakov Mustapić završio susret s 13 poena.

Posljednju utakmicu, na oproštaju od Prve lige će igrači Dubrovnika pred domaćom publikom odigrati protiv Križevaca kojima bi to mogla biti i presudna utakmica.