OI (M): Francuska iznenadila Argentinu, prva pobjeda Litve

Drugi dan muškog dijela Olimpijskog turnira u košarci otvorili su košarkaši Rusije uvjerljivom pobjedom nad Kinom. Kasnije danas očekuje nas još nekoliko zanimljivih susreta, kao što su dvoboji Litve i Nigerije te Francuske i Argentine. Španjolska i Brazil veliki su favoriti protiv Australije, odnosno Velike Britanije.

Skupina A

Litva – Nigerija 72:53 (14:8, 34:27, 56:40)

Litva: Songaila 12, Kleiza 11, Kaukenas 10, Jasikevičius 9, Jankunas 7, Jasaitis 7, Kavaliauskas 6, Pocius 4, Valančiunas 4, Maciulis 2
Nigerija: Diogu 12, Al-Farouq Aminu 12, Alade Aminu 10, Skinn 9, Obasohan 6, Archibong 2, Ogucki 1, Oyedeji 1

Litva se uspjela iskupiti za lošu prvu utakmicu protiv Argentine te su vrlo dobrom igrom svladali Nigeriju. Također, uspjeli su se osvetiti Nigeriji za poraz koji su pretrpjeli tijekom kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre.

Utakmicu sjajno otvaraju Litavci i već nakon dvije i pol minute imaju prednost 8:2. Nakon toga malo su zastali te se prva četvrtina odigrava u nešto sporijem ritmu i na kraju prvih 10 minuta semafor pokazuje 14:8 za Litvu. Slična situacija i u drugoj četvrtini, Litva puno bolje otvara te nakon 5 minuta dolazi do velike prednosti 29:11. Ipak Nigerija se ne predaju lako te uspijevaju do poluvremena smanjiti zaostatak na prihvatljivih 7 poena.

Litva susret lomi u trećoj četvrtini, a najzaslužnija za to je njihova obrana jer su dopustili protivnicima samo 13 poena u ovoj četvrtini, a zabili su ih 22. Na ulazu u posljednju četvrtinu Litva je imala 16 poena prednost i to su rutinski sačuvali do kraja susreta.

Litavski trener ravnomjerno je raspodijelio minutažu među svim igračima, a najbolje se snašao Songaila s 12 poena te Kleiza s 11. Nigeriju je predvodio Diogu s 12 poena i 10 skokova.

Francuska – Argentina 71:64 (19:12, 32:29, 55:53)

Francuska: Parker 19, Batum 14, Gelabale 13, De Colo 11, Seraphin 10, Turiaf 2, Diaw 2, Traore 2
Argentina: Ginobili 26, Scola 16, Prigioni 7, Nocioni 6, Delfino 4, Jasen 3, Gutierrez 2

U derbiju drugog kola sastale su se reprezentacije Francuske i Argentine. Prije utakmice lagani favoriti su bili Argentinci koji su ostavili bolji dojam u prvom kolu, ali pobjedu su ipak odnijeli Francuzi i tako dodatno zakomplicirali situaciju u A skupini.

Argentina je u utakmicu ušla dosta nervozno i Francuska prvu četvrtinu dobiva s 19:12. U nastavku su se malo popravili, no nikako nisu uspjeli preokrenuti utakmicu na svoj mlin. U zadnjih pet minuta utakmice se ušlo rezultatom 62:58 za Francusku, ali onda Argentina pravi dosta grešaka i ne pogađa otvorene šuteve i Francuzi su zasluženo dobili utakmicu.

Argentince je pobjede koštao katastrofalan šut za tri poena (4/23), dok su Francuzi pogodili 9 trica iz 25 pokušaja. Tony Parker je s 19 koševa bio najbolji strijelac, no još uvijek se vidi da mu je stanka zbog ozljede naštetila i da nije u punoj formi. Nicolas Batum i Mickael Gelabale su odigrali vrlo dobro, te su sa par vrlo važnih koševa pridonijeli pobjedi. Kod poraženih je Manu Ginobili postigao 26 koševa, Luis Scola 16, ali ostatak momčadi je zakazao, a tu se prvenstveno misli na Carlosa Delfina koji je postigao samo 4 koša.

Tunis – SAD 63:110 (15:21, 33:46, 47:85)

Tunis: Ben Romdhane 22, Hadidane 11, Kechrid 9, Hafsi 6, Rzig 6, El Mabrouk 5, Mejri 4
SAD: Anthony 16, Love 16, Durant 13, Davis 12, Westbrook 11, Harden 10, Williams 9, Iguodala 6, Chandler 6, James 5, Bryant 4, Paul 2

U posljednjem susretu drugoga kola snage su odmjerili najveći autsajder i prvi favorit turnira u susretu bez rezultatskog naboja kojega će Tunižani pamtiti cijeli život a Dream Team već sutra zaboraviti. U samom početku susreta NBA zvijezde ušle su u susret bez pretjeranog voljnog momenta što su motivirani Tunižani iskoristili pa tako i u par trenutaka vodili daleko kvalitetniju ekipu te na poluvrijeme otišli s više nego podnošljivih 13 poena deficita.

U nastavku susreta uraganskim trećim periodom Amerikanci su pokazali ono što je svima bilo jasno i prije samog podbacivanja, te su s 39 poena u četvrtini napravili rezultatsku prednost pritom zabavljajući se. Reprezentativci Amerike dominirali su u svakom segmentu igre što je bilo i više nego očekivano, osim činjenice da su napravili više osobnih pogrešaka, što pokazuje da su još uvijek u procesu prilagodbe na suđenje u Europi.

Najbolji strijelac susreta je M. Ben Romdhane s 22 poena i 11 skokova, dok su članovi Dream Teama odigrali prilično ujednačeno, a titulu najboljeg strijelca ekipe dijele Anthony i Love.

U sljedećem kolu Amerikanci se sastaju s Nigerijom dok će Tunis snage odmjeriti s Argentinom.

Poredak: SAD 2-0 (+74), Argentina 1-1 (+16), Litva 1-1 (-4), Nigerija 1-1 (-15), Francuska 1-1 (-20), Tunis 0-2 (-51)

Skupina B

Rusija – Kina 73:54 (20:12, 40:25, 61:39)

Rusija: Kirilenko 16, Shved 14, Kaun 13, Mozgov 10, Khryapa 7, Monya 6, Fridzon 5, Ponkrashov 2
Kina: J. YI 16, L. Yi 9, S. Wang 7, Zhu 5, Zhou 5, Chen 5, Z. Wang 3, Sun 2, Liu 2

U prvoj utakmici drugog kola Olimpijskog turnira Rusija je očekivano ubilježila pobjedu nad Kinom pokazavši od samog početka evidentnu razliku u kvaliteti i ne ostavljajući ni najmanji prostor za nadu Kinezima. Dominacijom u skokovima i odličnom obranom reprezentacija Kine limitirana je na 25 poena na poluvremenu, a izabranici Davida Blatta ozbiljnim pristupom stvorili su 15 poena razlike u poluvremenu.

U nastavku susreta gledali smo presliku prvog poluvremena u kojem su se Kinezi mučili s postizanjem poena, dok su se igrači Rusije izrotirali i opustili u zadnjem periodu kojeg su izgubili rezultatom 15-12. Velika razlika u asistencijama, skokovima u napadu i postotku šuta za dva poena segmenti su igre koji su pomogli Rusiji da dođe do druge pobjede.

Najistaknutiji igrač Rusije još jednom je bio Andrei Kirilenko koji je postigao 16 poena i tome pridodao 9 skokova i 4 ukradene lopte. Uz njega dobru utakmicu su odigrali Shved sa 14 poena i 6 asistencija, Kaun s 13 poena i 6 skokova te Khryapa koji je odigrao odličan all-round susret sa 7 poena 12 skokova i 6 asistencija.

Kod kineske reprezentacije očekivano najviše je pokazao Yi Jianlian sa 16 poena, 7 skokova i 4 blokade.

Nakon dvije relativno lake pobjede reprezentacija Rusije u trećem će kolu odmjeriti snage s Brazilom dok će Kinezi svoju prvu pobjedu tražiti protiv Australije.

Španjolska – Australija 82:70 (14:19, 37:32, 63:42)

Španjolska: P. Gasol 20, Fernandez 17, M. Gasol 12, Ibaka 8, Llull 8, Reyes 7, Calderon 4, San Emeterio 4, Sada 2
Australija: Ingles 12, Newley 12, Mills 11, Dellavedova 9, Baynes 8, Nielsen 7, Wirthington 5, Andersen 4, Barlow 2

Španjolska reprezentacija upisala je drugu pobjedu na Olimpijskim igrama, nešto teže od očekivanog svladali su ekipu Australije rezultatom 82:70.

Australci nešto bolje otvaraju utakmicu te na kraju prve četvrtine dolaze do 5 poena prednost (19:14). Ta prednost nije dugo trajala, već nakon dvije minute druge četvrtine košem Paua Gasola Španjolska prelazi u prednost koju od tada drže do kraja utakmice. Veće odvajanje Španjolci su uspjeli napraviti tek u trećoj četvrtini, koju su otvorili serijom 10-0 te otišli na 15 poena prednost (47:32).

Od tada je utakmica bila gotova i samo je bilo pitanje razlike s kojom će Španjolci slaviti. Pred kraj utakmice malo su se i opustili te su Australci posljednju četvrtinu dobili rezultatom 28:19, ali to im je samo bilo dovoljno da smanje konačni zaostatak na 12 poena.

Španjolce je predvodio Pau Gasol 20 poena, dok je Rudy Fernandez ubacio 17 poena uz 6 skokova. Po 12 poena postigli su Joe Ingles i Brad Newley za Australiju.

Velika Britanija – Brazil 62:67 (11:4, 27:27, 43:48)

Velika Britanija: Mensah Bonsu 13, Reinking 13, Deng 12, Freeland 9, Clark 9, Lenzly 3,Sullivan 2, Archibald 1
Brazil: Splitter 21, Huertas 13, Varejao 8, Vieira Sousa 8, Barbosa 7, Hilario Nene 4, Machado 2, Taylor 2, Garcia 2

Bila je to večer puna nade za London i 12 tisuća košarkaških zaljubljenika koji su napunili Košarkašku olimpijsku arenu kako bi dali podršku svojoj reprezentaciji koja je na terenu mjerila snage s, objektivno jačim, Brazilom. Protiv Rusije se nisu proslavili, Kirilenko im je utrpao 35 i dao do znanja da su Rusi ipak košarkaška stepenica iznad. U Londonu se nije previše dramatiziralo oko tog poraza jer “Rusi su jaki” pa se s nestrpljenjem čekala utakmica s Brazilom koji prijeti favoritima onako iz sjene.

Furiozno su krenuli domaćini koji prvu četvrtinu završavaju s prednošću od sedam poena. Zanimljiv je podatak da su Brazilci zabili samo četiri poena u toj prvoj četvrtini. Svaka čast obrani Velike Britanije, ali najviše zasluga za taj rezultat ide šuterskoj katastrofi Brazila koji nije mogao pogoditi ništa. Kada su vidjeli da ne ide preko trice, odlučili su spustiti loptu na Splittera koji je kvalitetom daleko iznad svakog centra domaćina i to je vrlo lako iskorištavao.

U nastavku utakmice ista priča. Barbosa i Huertas uporno su pokušavali popraviti lošu šutersku večer, ali nije išlo. Njih dvojica kombinirano su šutirali 1/10 za tricu i to jasno govori da je Velika Britanija imala priliku. I stvarno je. Došli su do 57:56 nekoliko minuta prije kraja pomoću dvije trice, do tad neraspoloženog Denga. Arena je proključala u tom trenutku i nada je opet bila tu. Ali Brazil je nemilosrdno srušio sve britanske snove te serijom 7:0 riješio utakmicu u svoju korist i na kraju, zasluženo, pobijedio.

Ostaje dojam kako su Britanci imali veliku šansu iznenaditi favorizirane Brazilce koji vjerojatno žele što prije zaboraviti ovu utakmicu. Imali su mizerni šut za tricu od 14 % (3/22) i sva sreća da je Splitter bio raspoložen. Upravo je on potopio “britanski brod” i zabio 21 poen te tako osigurao Brazilcima mirniju završnicu natjecanja po skupinama.

Poredak: Rusija 2-0 (+39), Španjolska 2-0 (+28), Brazil 2-0 (+9), Australija 0-2 (-16), Velika Britanija 0-2 (-25), Kina 0-2 (-35)