Skupina A: Francuska tek u produžetku slomila Finsku

Serijom 12:0 u posljednjoj četvrtini Finci su došli na korak do senzacije u posljednjoj utakmici prvog dana skupine A u francuskom Montpellieru. Izborili su produžetak, ali više od toga nisu mogli.

Francuska – Finska 97:87 (24:22; 21:15; 23:23; 13:21; 16:6)

Dugo je Francuzima trebalo da se odlijepe, a kada su u 33. minuti otišli na +14 (74:60) izgledalo je da je pitanje pobjednika odlučeno. No, Finci ne misle tako i za tri minute rade Koponen, Lee, Nuutinen i Wilson rade seriju 12:0, a Huff pogađa za izjednačenje 2:52 min.do kraja.

Tricom je Nando De Colo doveo domaćine u vodstvo pola minute prije kraja, istom mjerom uzvraća Salin, a Parker promašuje šut za pobjedu.

Produžetak je bio potpuno u znaku Francuza koji su predvođeni Tonyjem Parkerom (23p, 5sk, 3as), De Colom (16p, 7sk, 6as) i Nicolasom Batumom (16p, 5sk) upisali prvu pobjedu.

Kod Finaca su dominirali Jamar Wilson (21p, 4as), Petteri Koponen (15p, 7as) i Sasu Salin (14p).

Poljska – Bosna i Hercegovina 68:64 (16:18; 24:12; 18:23; 10:11)

Oslabljeni neigranjem Teletovića, Đedovića i Nurkića naši su susjedi pružili žestok otpor Poljacima.

Nakon izjednačene prve četvrtine Poljska je do odlaska na veliki odmor napravila deset poena viška (40:30). Predvođena raspoloženim Andrijom Stipanovićem Bosna i Hercegovina se vraća u nastavku, a pobjednik je odlučen u posljednjih pola minute susreta.

21 sekundu prije kraja BiH je na minus tri, ali imaju napad. Šutalo promašuje tricu, a Poljaci ubacuju dva slobodna.

U sljedećem napadu Šutalo pogađa iz daljine (66:64), a šest sekundi prije kraja Gordić faulira Slaughtera koji pogađa oba bacanja (68:64). Do kraja je Kikanović promašio tricu, a Renfroe oba slobodna bacanja.

Adam Waczynski je s 15 poena bio prvi strijelac Poljske, 13 je dodao Mateusz Ponitka uz pet skokova, te po deset Gortat (7sk, 3as) i Slaughter. Andrija Stipanović bio je najbolji strijelac BiH s 20 poena i jedini dvoznamenkasti igrač Ivanovićeve momčadi.

Izrael – Rusija 76:73 (18:21; 11:18; 21:10; 26:24)

Za razliku od Poljaka, Rusi svojih deset poena viška na poluvremenu nisu do kraja uspjeli pretvoriti u pobjedu. Dvije i pol minute prije kraja Izrael je imao plus sedam (67:60), ali ubačajima Fridzona i Hvostova Rusi prilaze na 68:67.

U drami koja je uslijedila nedostajalo je na obje strane preciznosti kod izvođenja slobodnih bacanja, a pobjedu Izraela osigurao je Raviv Limonad sekundu prije kraja.

Omri Casspi prednjačio je u pobjedničkoj momčadi s 21 poenom (9sk, 3as), 16 poena (4sk) ubacio je Lior Eliyahu, te 13 (3as) Gal Mekel.Voroncevič (13sk, 5as) i Hvostov (4sk, 5as) ubacili su po 15 poena za Rusiju.