OI (M): Fridzon pogodio za slavlje Rusije, “ludi” Amerikanci

Na Olimpijskim igrama u Londonu na redu je treće kolo muškog košarkaškog turnira. Prvu utakmicu odigrale su reprezentacije Francuske i Litve, a Francuska je na pogon Tonyja Parkera uspjela upisati svoju drugu pobjedu. Od ostalih utakmica bit će zanimljivo u susretima Australije i Kine te Brazila i Rusije.

Skupina A

Francuska – Litva 82:74 (25:21, 39:43, 59:52)

Francuska: Parker 27, Batum 21, Diaw 10, Galebale 8, De Colo 8, Turiaf6, Seraphin 2
Litva: Kleiza 17, Pocius 15, Jasaitis 11, Kalnietis 6, Kavaliauskas 5, Valanciunas 4, Songaila 4, Seibutis 4, Maciulis, Kaukenas 2, Jasikevicius 2

Treći krug muškog olimpijskog turnira u košarci otvorili su pobjedom košarkaši Francuske nad Litvom 82:74. Obje su momčadi imale svoje prilike, a Francuzi su do slavlja došli zbog bolje igre u drugom poluvremenu.

U utakmicu su bolje ušli Francuzi koji su odmah u prvom napadu poveli, te su cijelu prvu četvrtinu proveli u vodstvu. Litva se nešto kasnije budi te u drugoj četvrtini uspijeva uspostaviti svoju igru. Zatvorili su prvo poluvrijeme serijom 8-2 i na veliki odmor se otišlo s prednošću Litve od 4 poena (43:39).

Čini se da je odmor bio predugačak za Litvu jer su se ponovno “uspavali” i u cijeloj trećoj četvrtini postigli samo 9 poena, dok je Francuska s 20 svojih poena ponovno preuzela prednost u utakmici. Početkom posljednje četvrtine Nando De Colo postiže pet uzastopnih poena te Francuska odlazi na 16 poena prednosti te je Litva ostala bez šanse za pobjedu. Nisu više uspjeli ozbiljnije priprijetiti Francuskoj te su samo smanjili zaostatak na kraju na 8 poena.

Sjajno je odigrao Tony Parker s 27 poena, dok je 21 poen ubacio Nicolas Batum. Treba pohvaliti i raznovrsnu utakmicu Borisa Diawa koji je postigao 10 poena, podijelio 8 asistencija i uhvatio 6 skokova. Litvu je sa 17 poena i 7 skokova predvodio Linas Kleiza.

Argentina – Tunis 92:69 (14:28, 40:40, 71:56)

Argentina: Ginobili 24, Delfino 21, Scola 20, Campazzo 12, Mata 5, Nocioni 3, L. Gutierrez 3, Jasen 2, J. Gutierrez 2
Tunis: Mejri 19, El Mabrouk 16, Ben Romdhane 12, Laghnej 9, Knioua 6, Rzig 4, Slimane 3

Do nove pobjede stigla je Argentina, iako je na početku susreta izgledalo kao da bi moglo doći do velikog iznenađenja. Ipak, kada su se Argentinci uozbiljili bez problema su “napunili” koš Tunisa i slavili s 92:69.

Tunis sjajno otvara utakmicu i već nakon dvije minute ima vodstvo od 7:0, a nije dugo trebalo ni da njihova prednost bude dvoznamenkasta te su prvu četvrtinu zahvaljujući trici El Mabrouka zaključili s vodstvom 28:14. Tada prestaju sve nade da će Tunis doći do velikog iznenađenja jer Argentina kreće puno agresivnije u drugu četvrtinu koju otvaraju serijom 15-0 te do poluvremena poravnavaju rezultat na 40:40.

Ginobili, Delfino i Campazzo tricama otvaraju drugo poluvrijeme te Argentina prelazi u prednost koju do kraja utakmice samo povećavaju. Najveći pomak u igri Argentine dogodio se u obrani te Tunižani više nisu mogli uhvatiti Argentince. Na kraju treće četvrtine prednost Argentine iznosila je 15 poena prednosti, a do kraja su tu prednost povećali i do konačnih 23 poena.

Ginobili (24), Delfino (21) i Scola (20) postigli su 20 ili više poena kod pobjednika, a treba spomenuti i Facunda Campazza koji je postigao 12 poena, uhvatio 9 skokova te podijelio 7 asistencija. Najbolji kod poraženih bio je Salah Mejri s 19 poena i 14 skokova.

SAD – Nigerija 156:73 (49:25, 78:45, 119:62)

SAD: Anthony 37, Westbrook 21, Bryant 16, Love 15, Durant 14, Williams 13, Igoudala 9, Davis 9, Paul 7, Harden 7, James 6, Chandler 2
Nigerija: Diogu 27, Oguchi 11, Ugboaja 8, Obasohan 8, Aminu 7, Skinn 3, Aminu A. 2

Svi gledatelji koji su jučer bili u Basketball Areni i prisustvovali utakmici između SAD-a i Nigerije vidjeli su predstavu kakvu se dosad nije vidjelo. Amerikanci su upisali pobjedu od čak 83 koša razlike (156:73) i u potpunosti ponizili reprezentaciju Nigerije.

Već po prvoj četvrtini dalo se naslutiti da bi ova večer mogla biti nešto posebno. Amerikanci su u prvih deset minuta zabili čak 49 koševa (49:25), a do odmora su postigli 78 koševa (78:45). U drugom dijelu nisu popustili nimalo, dapače bili su još nemilosrdniji. Trice su išle kao na pokretnoj traci i Nigerija je drugo poluvrijeme izgubila sa 78:28.

Amerikanci su zabili ukupno 29 trica iz 46 pokušaja, dok su za dva poena gađali nevjerojatnih 81% (30/37). Najefikasniji u momčadi Dream Teama je bio Carmelo Anthony s 37 koševa (10 trica), a od ostalih vrijedi izdvojiti Russella Westbrooka s 21 košem i Derona Williamsa koji je zabio 13 koševa i imao 11 asistencija (SAD je imao ukupno 41 asistenciju). Kod poraženih istaknuo se Ike Diougu s 27 poena.

Nakon tri lagane utakmice SAD čeka nešto teži protivnik Litva, no pitanje je samo s koliko će razlike ih Amerikanci poraziti. Nigerija sljedeću utakmicu igra protiv Argentine i tu opet mogu očekivati poraz s dvoznamenkastom razlikom.

Poredak: SAD 3-0 (+157), Argentina 2-1 (+39), Francuska 2-1 (-12), Litva 1-2 (-12), Nigerija 1-2 (-98), Tunis 0-3 (-74)

Skupina B

Australija – Kina 81:61 (21:22, 49:33, 61:52)

Australija: Mills 20, Andersen 17, Ingles 13, Baynes 8, Worthington 7, Dellavedova 7, Newley 5, Crawford 2, Marić 2
Kina: Wang 21, J. Yi 13, Chen 10, Liu 9, Sun 3, Zhang 2, L. Yi 2, Wang 1

U dvoboju koji je vjerojatno odlučio putnika u četvrtfinale, Australija je svladala Kinu rezultatom 81:61, te ako svladaju i Veliku Britaniju osigurat će si nastup na četvrtzavršnici.

Obje ekipe spremno su ušle u utakmicu, a nešto bolje otvaranje imali su Kinezi koji su košem Wanga (njegovim dvanaestim) poveli 18:10. Australija je uspjela do kraća prve četvrtine dostići Kineze te su okončali prvi period igre s “pola” koša zaostatka. Sredinom druge četvrtine Australija radi seriju 17-3 te dolazi do prednost 44:30 koju više nisu ispuštali do kraja utakmice.

Kina je dala sve od sebe u trećoj četvrtini da smanje zaostatak, ali uspjeli su samo doći na 9 poena zaostatka. U posljednjoj četvrtini Kina svoj prvi koš postiže tek nakon 5 minuta igra, kada su Australci već bili na 18 poena prednosti i utakmica je bila završena. Do kraja utakmice Australija je još malo povećala prednost do konačnih 20 poena prednosti (81:61).

Pobjedničku momčad predvodio je Patty Mills s 20 poena, dok je 17 poena i 7 skokova djelo Davida Andersena. Kineze je predvodio Shipeng Wang koji je zahvaljujući sjajnoj prvoj četvrtini postigao ukupno 21 poen, dok je njihova prva zvijezda, Jianlian Yi postigao 13 poena i uhvatio 12 skokova.

Brazil – Rusija 74:75 (20:15, 32:40, 53:59)

Brazil: Barbosa 16, Taylor 12, Splitter 8, Vieira 8, Hilario 8, Huertas 8, Garcia 5, Giovannoni 4, Varejao 4, Machado 1
Rusija: Kirilenko 19, Mozgov 18, Shved 17, Khryapa 7, Fridzon 6, Kaun 3, Monya 3, Ponkrashov 2

Sjajnu utakmicu odigrali su Brazilci i Rusi u Londonu koja je riješena u posljednjim sekundama. Prvo je Shved pogodio tricu 26 sekundi prije kraja za izjednačenje rezultata na 72:72. Zatim je Huertas pogodio teško polaganje za prednost Brazila od 74:72 šest sekundi prije kraja, ali je ruska klupa odmah reagirala minutom odmora. Sljedeća akcija išla je na Fridzona, koji je iz kuta pogodio tricu uz kontakt za prednost Rusije 75:74, što je bio i konačan rezultat. Posljednji napad pripao je Brazilu i Barbosi, ali njegov šut sa zvukom sirene nije bio ni blizu obruča te je Rusija ostvarila svoju treću pobjedu u trećem nastupu u Londonu.

Što se tiče ostatka utakmice, bilo je veoma izjednačeno te je i sasvim zasluženo da su ekipe bile u egalu u posljednjim sekundama. Prva četvrtina pripala je Brazilu, ali Rusi su u drugom periodu igre vrlo brzo prešli u prednost i na odlasku na veliki odmor imali 8 poena prednosti. Drugo poluvrijeme nije donijela ništa novoga, Rusija je bila u vodstvu, ali nisu nikako uspijeli prelomiti susret. Uspjeli su otići na 11 poena prednost, ali Barbosa s 5 uzastopnih poena na kraju treće četvrtine ponovno vraća utakmicu u neizvjesne vode.

Nakon pet minuta igre u posljednjoj četvrtini rezultat je bio izjednačen, 63:63, te je Brazil čak i prešao u vodstvo koje je uspio držati do posljednje minute. Zatim je Shved pogodio jedan šut s poludistance, a nakon toga ubacio je i tricu te je uslijedila već opisana uzbudljiva završnica.

Iako je bio samozatajan u završnici, Kirilenko je uspio skupiti 19 poena, Mozgov je pridodao 18 poena, a Shved 17 uz 6 asistencija. Brazilce je predvodio Barbosa sa 16 poena a dobar je bio i Taylor s 12 poena.

Velika Britanija – Španjolska 78:79 (15:24, 29:37, 48:60)

Velika Britanija: Deng 26, Freeland 25, Clark 8, Lawrence 5, Reinking 5, Mensah-Bonsu 3, Sullivan 3, Archibald 2, Johnson 1
Španjolska: Calderon 19, P.Gasol 17, M.Gasol 12, Fernandez 9, Ibaka 5, Llull 5, Reyes 4, Claver 3, San Emeterio 3, Sada 2

U pretposljednjoj utakmici dana sastale su se reprezentacije Velike Britanije i Španjolske. Španjolci su upisali treću pobjedu u isto toliko utakmica, ali na dosta teži način nego što su to svi očekivali.

Utakmica je krenula normalnom pričom i nakon prve četvrtine je bilo plus devet za furiju. Prednost su održavali na 7 ili 8 koševa, a na početku zadnje četvrtine imali su najviših +13 (61:48). Tada je slijedilo malo opuštanje u redovima Španjolaca i domaćini su to znali iskoristiti, te im je to dalo krila. Velika Britanija se minutu i pol prije kraja približila na samo koš zaostatka (71:69), ponajviše zahvaljujući Luolu Dengu koji je polovicu od svojih 26 koševa dao u zadnjih deset minuta utakmice. Španjolska nije dozvolila totalni preokret, a za to je zaslužan Jose Calderon koji je zabio zadnjih osam koševa Španjolske na utakmici.

Calderon je s 19 koševa bio najefikasniji kod pobjednika.

Poredak: Rusija 3-0 (+40), Španjolska 3-0 (+29), Brazil 2-1 (+8), Australija 1-2 (+4), Velika Britanija 0-3 (-26), Kina 0-3 (-55)