Hrvatska u Austriji do četvrte pobjede

Hrvatski košarkaši upisali su i četvrtu pobjedu iz četiri utakmice u kvalifikacijama za Eurobasket koji se 2013. godine igra u Sloveniji. Naši su reprezentativci bili bolji od Austrije na njihovom terenu.

Austrija – Hrvatska 75:82 (23:20, 35:54, 58:60)

Bogdanović 19, Ukić 14 (7 asistencija), Marčinković 11, Žorić 10

Nakon našeg početnog vodstva od 2:5, Austrija radi seriju 8-0 koju zaključuje Schreiner polaganjem za domaće vodstvo 10:5. Nije se Luka Žorić najbolje snalazio u tim trenutcima utakmice pa ga izbornik Repeša mijenja Andrićem što je bio pun pogodak jer je Lukša zabio pet poena u nizu i poravnao rezultat na 10:10. Ne predaju se Austrijanci u tim trenutcima, igraju ravnopravno i u vodstvu su do dvije trice Bogdanovića kojima dolazimo do vodstva 14:18 dvije minute do kraja prve četvrtine. Pozvao je tada izbornik Austrije time-out nakon kojeg su njegovi igrači zaigrali puno odlučnije i agresivnije, pomogao im je u tome i Andrić koji je dva puta ispod koša zbog ležernosti dobio blokadu, pa napravio i prekršaj u napadu, a domaći su igrači napravili seriju 7-2 koju je tricom preko Roka Stipčevića u posljednjoj sekundi prve četvrtine zaključio Detrick.

Nastavili su naši loše i u prvih 5 minuta druge četvrtine. Naša igra u tim trenutcima nije bila gledljiva, a jedina svijetla točka bio je najbolji junior svijeta, Dario Šarić. Nakon zakucavanja Kocha Austrija ima vodstvo 30:29. Izbornik Jasmin Repeša s pravom je “poludio” na igru naših reprezentativaca i svašta im je imao za reći na minuti odmora koju je pozvao. Zaigrali su naši bolje u posljednjih 5 minuta druge četvrtine i napravili seriju 15-5 te otišli na odmor s 9 poena viška, 35:44, što je prema prikazanoj igri bilo puno.

Početak treće četvrtine bio je katastrofalan i pitanje je gdje su naši reprezentativci bili mislima, na utakmici sigurno nisu jer su dopustili Austrijancima da naprave seriju 13-4 i potpuno se vrate u utakmicu. Lukša Andrić po običaju radi nepotrebne osobne pogreške, ispod koša promašuje polaganja umjesto da ide na čvrsto zakucavanje, Ukić divlja na terenu i igra 1 na 5. “Poludio” je izbornik Repeša i na Markotu na minuti odmora kojem je dobacio “a ti Markota i dalje šeći terenom”, na što mu je Markota odbrusio nešto natrag, a izbornik ga je ostavio na klupi gdje se i nakon minute odmora žestoko izderao na njega. Nastavio je Andrić s glupostima i u nastavku, zaradio je osobnu u napadu što mu je bila četvrta, nakon toga je dobio i tehničku pa je morao izići iz igre. Treću četvrtinu ipak završavamo s minimalnim vodstvom od 2 poena razlike, bilo je 58:60.

Vodila se izjednačena bitka u posljednjoj četvrtini, 6 minuta i 30 sekundi do kraja bilježimo izjednačeni rezultat, 66:66. Promašili su Austrijanci sljedeći napad čisti zicer kojim bi poveli, Ukić na drugoj strani konačno pogađa za 66:68. Žorić u sljedećem napadu blokira Mahalbašića, a iz kontre Bogdanović pogađa za 66:70. Izgubili su Austrijanci još jednu loptu, Žorić na drugoj strani polaže za 66:72, a semafor je pokazivao 4 minute do kraja utakmice. Obranili smo i sljedeća dva napada domaćih, a Ukić prvo postiže dvicu, zatim asistira Marčinkoviću koji pogađa tricu za vodstvo Hrvatske od 11 koševa razlike, dvije minute do kraja utakmice. Prekinuo je post Austrije Mahalbašić košem uz dodatno bacanje koje je zabio i smanjio na -8. Do kraja utakmice ništa se bitnoga nije promijenilo, naši su mirno priveli susret kraju, završilo je 75:82 u korist Hrvatske.

Velika je ovo opomena našim reprezentativcima kako ne smiju ući u utakmicu, ležerno i podcjenjivački. Hrvatsku su do pobjede vodili Bogdanović s 19 poena i Ukić s 14. Treba spomenuti i Marčinkovića koji je postigao 11 koševa te imao 4 skoka i 2 ukradene lopte i pokazao ostalim zvijezdama kako se bori za Hrvatski dres. Pohvaliti treba i Šarića koji je opet iskoristio minutažu i postigao 8 poena, a imao je i 2 ukradene lopte i 3 skoka.

Kod Austrije Mahalbašić je postigao 21 poen, 6 skokova i 8 iznuđenih prekršaja.