Hrvatska upisala uvjerljivu pobjedu nad Njemačkom

Hrvatska seniorska košarkaška reprezentacija uspjela je i drugi put u tri dana slaviti protiv reprezentacije Njemačke. Izabranici Velimira Perasovića bili su bolji kroz cijeli susret i u konačnici zasluženo slavili rezultatom 80:63.

Utakmica u Bremenu počela je gotovo identično kao i ona u Zagrebu 42 sata ranije. Nijemci preko Dirka Nowitzkija postižu prve koševe na utakmici, a par minuta kasnije košem drugog Nijemca koji svoj kruh zarađuje preko bare, Dennisa Schrödera, dolaze do svoje najveće prednosti na susretu – 11:4.

Schröder je danas bio uvjerljivo najbolji pojedinac u momčadi Njemačke, no to nije bilo niti približno dovoljno jer Hrvatska tricama Bojana Bogdanovića, Damjana Rudeža i Roka Ukića te slobodnim bacanjima Darija Šarića u potpunosti hvata priključak i na prvi krati predah odlazi samo s jednim košem zaostatka.

Lošija igra Hrvatske s početka utakmice već se do kraja prve četvrtine počela transformirati u nešto bolje, ali igru kakvu su pokazali u drugoj četvrtini je ono čemu se nadamo da ćemo vidjeti od naših reprezentativaca na Eurobasketu u rujnu.

Dvo i pol minutna simultanka Krunoslava Simona u kojoj je zabio 8 koševa na otvaranju druge četvrtine osigurala je Hrvatskoj četiri koša prednosti na što su se odlično nadovezali Rudež i Luka Žorić pa je Hrvatska na poluvrijeme otišla s vrlo lijepih +12.

Za razliku od zagrebačke utakmice, Hrvatska u drugom poluvremenu nije pala. Čak naprotiv, prednost naših reprezentativaca nikada nije bila manje od 10 poena, a u par navrata iznosila je i 16 koševa razlike. Rezultatska neizvjesnost nije dugo trajala. Jedna minuta igre u posljednjoj dionici bila je dovoljno Hrvatskoj da stvori svoju najveću prednost danas, +19 (60:41), nakon čega se igra malo smirila, a obrane jedne i druge momčadi pale su u drugi plan.

Do kraja utakmice Perasović je pružio priliku i Tomislavu Zubčiću te je tako samo Željko Šakić ostao bez minutaže u ova dva pripremna susreta s Njemačkom. Miro Bilan je svoje prve minute dobio već u prvoj četvrtini i odigrao je solidnu ulogu, dok Ante Tomić i dalje ne izgleda kao centar oko kojeg bi europski velikani trebali ratovati milijunskim ugovorima. Ipak ohrabrujuća je činjenica da do početka Eurobasketa ima još 19 dana i puno pripremnih utakmica pa postoji nada da ćemo napokon vidjeti pravog Tomića u dresu reprezentacije.

Ohrabrujuće je i to što je bilo više nego očito da su naši momci u pripremi ove, druge, utakmice puno bolje odradili neke stvari koje su se odrazile na sam susret. Danas nismo vidjeli puno oklijevanja pri šutiranju trica pa je postotak šuta za tri u odnosu na prethodnu utakmicu porastao za 10%, a i puno su bolje kontrolirali skok, posebice obrambeni dopustivši Nijemcima samo 5 napadačkih skokova, za razliku od 13 koliko su imali u Zagrebu.

“Možemo biti zadovoljni s dobrim dijelom utakmice. Još uvijek nije to, bez obzira na rezultat, nešto što bi nas trebalo baciti u euforiju. Zahvaljujući zoni u drugoj četvrtini zaustavili smo velike obrambene propuste koje smo imali u prvoj četvrtini i to nas je vratilo u utakmicu i dalo nam prednost koju smo poslije održavali. Činjenica je da ne možemo očekivati da nam te alternativne obrane donose rezultat i moramo raditi više na individualnoj obrani”, izjavio je izbornik Velimir Perasović nakon utakmice u Bremenu.

Na kraju je najučinkovitiji Hrvat bio Žorić sa 16 koševa, 5 skokova i 3 asistencije, dok je u Njemačkoj reprezentaciji briljirao već spomenuti Schröder s 19 koševa i 7 asistencija.

Valja spomenuti kako je utakmicu zbog ozljede nakon pet minuta igre napustio Oliver Lafayette. Još uvijek nije poznato o čemu se točno radi i koliko je ozljeda ozbiljna, ali je sličnih problema, ako ne i istih, imao već na utakmici u Zagrebu.

Njemačka – Hrvatska 63:80 (16:15; 27:39; 41:58)

Njemačka: A. Vargas 0, M. Lo 0, N. Giffey 7, A. King 4, H. Schaffartzik 6, K. Tadda 0, T. Pleiss 4, D. Nowitzki 7, D. Schröder 19, P. Zipser 8, A. Gavel 4, M. Zirbes 4, J. Voigtmann 0.

Hrvatska: A. Tomić 4, D. Rudež 11, R. Stipčević 8, B. Bogdanović 3, D. Šarić 2, M. Tomas 10, R. Ukić 3, K. Simon 11, O. Lafayette 0, T. Zubčić 3, M. Bilan 5, L. Žorić 16, M. Hezonja 4.