A2 Istok: Požega i Belišće prošli gostovanja

Četiri kola prije kraja prvenstva još su Požega, Belišće i Vukovar u konkurenciji za prvaka Istoka i A1 kvalifikacije. Vukovarci su sinoć igrali utakmicu van konkurencije protiv Vrijednosnica, Požežani su očekivano visoko slavili u Virovitici, a Belišćani su u Vinkovcima tek u posljednjih pet minuta osigurali bodove.

Prvoplasirana Požega dugo se mučila na gostovanju kod oslabljene Virovitice. Tek u posljednjoj četvrtini im je proradio šut koji su uporno, dosta neuspješno, tražili 30 minuta. Na kraju su bili bolji za 26 poena.

Momčad Vladimira Englmana ova pobjeda učvršćuje na prvom mjestu i vjerojatno su im misli usmjerene prema dvadesetom kolu kada im u goste dolazi Belišće. Do tada imaju utakmicu protiv fenjeraša Olimpa. Loša vijest je ozljeda Slavena Solde, njihovog ponajboljeg igrača. Soldo je zadobio ozljedu lumbalnog dijela leđa i iznešen je sa parketa.

Domagoj Norac je predvodio goste s 30 ubačaja, Soldo je dodao 20, Krunoslav Rimac 17, a Ante Čališ 16. Kod poraženog Vatroslav Golub (26), Antonio Pavlović (19) i Marin Ferenčević (18) su bili najuspješniji.

Belišće je u Vinkovce došlo u kompletnom sastavu i upisalo je očekivanu pobjedu, ali puno teže nego što su to očekivali. Oslabljeni domaćin je skoro cijelu utakmicu prijetio Crvenim tigrovima, a da na kraju ne bude neizvjesno zasluge idu iskusnim igračima iz Belišća koji nisu dozvolili iznenađenje.

U prvoj četvrtini gledali smo dobru predstavu u kojoj se igralo koš za koš, a isto se nastavilo sve do pred kraj poluvremena kada gosti rade najveću prednost u tom dijelu igre. Za to zasluge idu Goranu Vidakoviću koji je s dvije uzastopne trice odveo svoju ekipu na +9 (38:47).

Vinkovčani u nastavku preuzimaju inicijativu, igraju bolje i smanjuju zaostatak. Na pola minuta do kraja trećeg dijela su na samo -2, a u slijedećem napadu zatvaraju sve prilaze svom košu. Kad je već bilo izgledno da će domaćin imati priliku da eventualnom tricom pređe u vodstvo, još jednom se ukazao Vidaković i sa zvukom sirene pogodio tricu. To je na kraju i presudilo jer domaći više nisu uspijeli dovesti utakmicu u rezultatsku neizvjesnost..

Raspoloženi Marko Mikulić (30), te iskusni Kristijan Preglej (20), Vidaković (20) i Damir Markota (13) su postigli 83 od 92 poena ekipe. Kod Vinkovčana, koji su cijelu utakmicu igrali s najmanje dva zaštićena igrača na parketu, Stjepan Pezer je bio najučinkovitiji (20), a dobru podršku je imao u Domagoju Ćoriću (17), Ivanu Ostojiću (15) i Tomislavu Širiću (13).

Đakovo je kod kuće lako došlo do bodova protiv Olimpa. Domaćin je vrlo brzo došao do dvoznamenkastog viška, a nakon što su gosti do poluvremena smanjili u nastavku ozbiljnijim pristupom rješavaju pitanje pobjednika. Dvojac Matej Češkić (26) i Antun Hrkač (24) su bili najbolji u pobjedničkom sastavu, poražene je predvodio Ivan Lozančić (22).

Rekord Tim je tijekom cijelog susreta imao prednost nad Borovom upisavši pobjedu s kojom su se izjednačili s Borovčanima u poretku. Sada obje ekipe imaju omjer od 11 pobjeda i 7 poraza. Marko Karlović (21) i Krešimir Herceg (19) su predvodili Oriovčane, u ekipi Damira Volodera to su bili Tomislav Gošak (21) i Dario Pušić (16).

Nakon ravnopravne tri četvrtine Županjci su u posljednjih deset minuta ušli s minimalnom prednošću. Sokolovi (Vedran Došen 21, a Luka Šarić 18) zadnju četvrtinu dobivaju 23:15 i upisuju osmu pobjedu u prvenstvu.