Italija: Stipčević i Stipanović bez značajnijeg učinka, Kasun solidan

U talijanskoj ligi ovog je vikenda odigrano peto kolo prvenstva gdje je priređeno jedno iznenađenje.

Momčad Armanija našeg Roka Stipčevića iznenadno je poražena kod kuće protiv Reggio Emilie rezultatom 66:78. Gosti su odlično otvorili utakmicu i ostvarili dvoznamenkastu prednost i uspješno je održavali sve do treće četvrtine kada se indisponirani šminkeri bude te smanjuju prednost na samo 4 poena zaostatka u 30. minuti (54:58). No gosti ne dopuštaju preokret i na krilima sjajnog Donnela Taylora mirno privode utakmicu kraju i tako su nanijeli domaćima treći poraz. Najbolji u redovima gostiju bio je već spomenuti Taylor s 23 poena dok je kod domaćina najefikasniji bio Antonis Fotsis s 13 koševa. Stipčević nije ostvario značajniji učinak (5 poena za 19 minuta igre).

Momčad Umane iz Venecije na gostovanju je upisala drugu pobjedu protiv posljednjeplasiranog Enel Brindisija. Od početka utakmice očigledna je bila razlika u kvaliteti te su gosti konstantno povećavali vodstvo. Na kraju su uvjerljivo slavili rezultatom 63:82 te tako nanijeli četvrti poraz domaćima. Najbolji je kod gostiju bio Yakhouba Diawara s 26 poena i 11 skokova dok je domaćina jedino vrijedan spomena učinak Antywanea Robinsona (16 poena, 6 skokova).

Sardegna Sassari je i dalje neporažena momčad te je na teškom gostovanju protiv Scavolinija slavila rezultatom 90:100. U napetom dvoboju, gdje se prvo poluvrijeme igralo koš za košem, domaćini su bili u blagoj prednosti sve do treće četvrtine kada gosti rade seriju kojom dolaze do osjetljivijeg vodstva u 30.minuti (62:71). Na kraju se ispostavilo da je ta serija ipak bila ključna te domaćini nisu imali ni snage a ni kvalitete za preokret. Najbolji u redovima pobjednika bio je sjajni Marvis Thornton s 32 poena dok je kod domaćina najviše zabio bivši Cibos Antwain Barbour (21 koš).

Avellino je ugostio momčad Bologne i uspio upisati drugu pobjedu u prvenstvu. Domaćini su od početka preuzeli inicijativu te su na kraju treće četvrtine na kontu imali prednost od 20 razlike, no gosti dobrom igrom u posljednjoj četvrtini smanjuju zaostatak na 10 poena razlike. Za veći preokret snage nije bilo, te je završilo rezultatom 87:77. Najbolji u redovima domaćina bio je Jeremy Richardson s 23 poena, dok je god gostiju najefikasniji bio Angelo Gigli s 19 poena.

Acea Roma je uvjerljivo slavila protiv Juvecaserte. Od početka su domaćini opravdali ulogu favorita te su konstantno povećavali vodstvo tijekom utakmice. Posljednju četvrtinu dobili su rezultatom 33:12 i zasluženo slavili s ukupnih 86:57. Najbolji je kod domaćina bio Luigi Datome s 18 poena dok je kod gostiju jedino vrijedan spomena bio učinak Jeleela Akindelea koji je postigao 10 ubačaja.

Vanoli Cremona našeg Andrije Stipanovića na gostovanju kod Montegranara upisala je drugu pobjedu ove sezone. U napetoj utakmici gdje se igralo koš za košem, nakon 40 minuta nismo znali pobjednika, točnije trica Danielea Cinciarinija u posljednjim trenutcima utakmice spasila je privremeno Montegranaro, pa se otišlo u produžetke. U dodatnih pet minuta domaćini više nisu mogli izdržati, a gosti su koševima Lancea Harrisa riješili sve dvojbe. Najbolji u redovima gostiju bio je upravo Harris s 21 košem, dok je kod domaćina najefikasniji bio Ronald Steele s 14 postignutih poena.

Momčad Varesea upisala je petu pobjedu protiv Cantua te tako zajedno sa Sardegnom Sassari ostala i dalje neporažena. U napetom i izjednačenom susretu igralo se koš za košem većinu utakmice kada Varese u trećoj četvrtini na krilima raspoloženog Ebija Erea radi mini seriju (7-0) za prvo osjetljivije vodstvo domaćina (62:52). Gosti se približavaju u četvrtoj četvrtini na samo četiri poena zaostatka ali na tome je i ostalo te je završilo s 77:73 u korist domaćina. Ebi Ere je najviše zabio kod domaćina, a kod gostiju je najbolji bio Manuchar Markoishvili sa 17 poena.

Montepaschi je upisao petu pobjedu na gostovanju protiv Bielle. Domaćini su uspjeli izdržati samo prvu četvrtinu, a gosti početkom druge rade seriju 10-0 i lome protivnika. Do kraja utakmice pobjednik nije dolazio u pitanje, gosti mirno privode utakmicu kraju za konačnih 56:81. Najbolji u redovima pobjednika bio je Bobby Brown s 20 koševa, dok je kod domaćina najefikasniji bio Julian Mavunga s 14 poena. Naš Mario Kasun odigrao je solidnu utakmicu te za provedenih 15 minuta u igri postigao 7 poena.

Hrvati u Italiji

Rok Stipčević – 19 minuta, 5 poena, 3 skoka, valorizacija -7
Andrija Stipanović – 21 minuta, 5 poena, 5 skokova, 1 asistencija, valorizacija -1