Izvještaj s prijateljske utakmice Zadar-Brigham Young University

Zadar u premijeri ostvario pobjedu protiv Sveučilišta Brigham Young rezultatom 80:57 i oduševio navijače

Košarkaši Zadra su u prvoj pripremnoj utakmici za novu sezonu u dvorani Krešimir Ćosić pred 1500 gledatelja pobijedili američku NCAA momčad Brigham Young rezultatom 80-57.

Bio je to sudar dvaju klubova čije je dresove nosio ponajbolji hrvatski sportaš i europski košarkaš svih vremena Krešo Ćosić. Početak utakmice donio je i dva malo jača sudara u duelima koja su nakratko posjela na klupu nositelje zadarske igre Marka Ramljaka i Luku Božića. Nakon brze intervencije medicinske službe vraćeni su u igru.

Zadar je utakmicu otvorio tricom Karla Žganeca na asistenciju Luke Božića. Svoje poena momčad trenera Danijela Jusupa uglavnom je postizala iz tranzicije i slobodnih bacanja da bi nakon trice Antonija Sikirića domaćini stigli do devet poena prednosti (15-6), a malo kasnije imali i +10 (19-9). Amerikanci su se do kraja prve četvrtine približili na samo tri poena minusa 21-18, da bi početkom druge i poveli 21-23.

Zanimljivo je da su svi njihovi poeni u ovoj dionici bile trice, čak sedam, pa je neriješen rezultat na poluvremenu dobro zvučao iz zadarske perspektive. Iz ove četvrtine valja istaknuti sjajnu napadačku rolu Krševana Klarice koji je pogodio dvije trice (od kojih jednu pod prekršajem) te jedno polaganje.

Amerikanci su u prvom poluvremenu imali 24 pokušaja za tri poena od kojih je deset bilo uspješno, dok su Zadrani promašili osam od 20 slobodnih bacanja. Ovi su statistički pokazatelji nagovijestili razvoj situacije u nastavku utakmice.

U trećoj četvrtini igralo se u egalu do rezultata 51-50 kada domaćini serijom 12-1 dolaze do dvoznamenkaste prednosti 63-51. Rezultat je to s kojim se ušlo u posljednjih 10 minuta igra i u kojeg je Marko Ramljak ugradio osam poena. Gosti su se i dalje oslanjali na šut za tri poena, no on je drastično pao, a na naplatu je došla i činjenica da nisu naučeni igrati utakmice na bonus, pa su agresivnom igrom vrlo često dovodili Zadrane na liniju slobodnih bacanja. Iako su imali tek šest prekršaja više (14/20) neiskustvom su Zadranima do kraja treće četvrtine omogućili 31 slobodno bacanje, dok su ih oni imali samo 11.

Ako je dvojbe oko pitanja pobjednika i bilo uklonio ju je Lovro Mazalin koji je s dva sjajna prodora odveo Zadar na 21 poen prednosti (74-53) uz odobravanje i skandiranje s tribina. Završilo je uvjerljivom pobjedom Zadra uz značajan doprinos mladih igrača Krševana Klarice i Antonija Sikirića dok je u završnici utakmice priliku dobio i Ivan Njegovan koji je u posljednjoj sekundi stavio točku na i ove utakmice i zabio za 80-57.

Kraj utakmice dočekan je uz skandiranje treneru Zadra Danijelu Jusupu te pozdrave i srdačne susrete igrača obiju momčad s navijačima.

Aktualni prvak Hrvatske u svojoj premijernoj pripremnoj utakmici za novu sezonu zadovoljio je svoje navijače. Nadahnutu utakmicu odigrao je Lovro Mazalin koji je postigao 17 poena, Marko Ramljak ih je zabio 13, Luka Božić 10, a Krševan Klarica i Patrik Jambrović po devet.

Odlična prodaja pretplatničkih ulaznica, koja je u nekoliko dan prešla brojku 600, nakon ovakve prezentacije mogla bi značajno porasti.