Poznato je da se mnogi poznati sportaši nisu uspjeli nositi, prije svega, sa sobom i sjećanjem na siromašno djetinjstvo u trenucima kada dođu do slave i prestiža, odnosno kada postignu uspjeh u svojoj karijeri. Mnogi ‘gube glavu’ u trenucima kada dobiju veliku svotu novca, a jedna takva priča, ali sa sretnim završetkom, je i ona o Antoineu Walkeru, bivšem NBA prvaku i prvaku Boston Celticsa.
Šesti izbor s slavnog drafta 1996. bio je igrač ispred svog vremena. Može se reći i da je bio jedan od pionira košarke koja se igra posljednjih godina. Momak koji je, igrajući na ‘poziciji 4’, predvodio NBA po broju pokušaja iza linije za tri poena u dvije uzastopne sezone početkom novog tisućljeća. U prvoj od spomenutih sezona imao je najbolju igru po broju postignutih trica iz igre. U tom trenutku ligom su vladali ‘snajperisti’ kao što su Ray Allen, Reggie Miller, Peja Stojaković itd… Na primjer, Walker je napravio 70 trica više od Dirka Nowitzkog, čovjeka koji je sinonim za vrhunskog strijelca, a ne samo za visokog strijelca.
Malo u njegovom igranju
Antoine Walker, čija bi igra danas bila jako korisna u NBA košarci, prije nekoliko mjeseci je rekao da će u današnjoj NBA zaraditi 300 milijuna dolara. Možda i bi, ali bi li uštedio nešto od tog novca ili ne, ostaje veliko pitanje. Pripadnik jedne od najboljih draft generacija ikad, tip koji je izabran prije Kobea Bryanta, Stevea Nasha, Stojakovića… Walkera se može svrstati u grupu onih igrača koji svoje navijače dovode do najčistijeg zanosa, ali i čine nevjerojatno ludima. Vrlo talentiran igrač, ali u isto vrijeme vjerojatno iracionalno samouvjeren.
Ostavio je najbolji dojam i svoje najbolje godine proveo je u Bostonu, kao ‘Zaposlenik Broj 8’ (‘Employee Number 8’), prema poznatoj reklami za Adidas. Bio je ključni igrač Celticsa i netko tko je predao baklju čovjeku koji će kasnije postati ikona ‘zelenih’, Paulu Pierceu. U najboljoj sezoni karijere, onoj koja je vratila nadu navijačima Celtica, Walker je ubacio gotovo 23 poena te u prosjeku imao 9 skokova i 6 asistencija. Kao član Bostona uspio je upisati čak tri nastupa na All-Star utakmici. Odigrao je 13 NBA sezona, a Walker je u svojoj karijeri zaradio točno 108.142.015 dolara od NBA plaća i tko zna koliko još od raznih sponzorskih ugovora. Uspio je sve potrošiti, a evo i kako.
Samome sebi bio je financijski savjetnik…
Poznato je da su Afroamerikanci odavno odrasli u Sjedinjenim Državama u puno težim uvjetima od prosječnih ljudi, uglavnom na opasnijim područjima gdje nema velikog postotka onih koji nakon tinejdžerskih godina uspiju pobjeći od kriminala. Kodeks ponašanja je općepoznat – ako netko iz susjedstva uspije, uspjevaju svi. Tako je u stvarnosti i danas.
Prema vlastitom priznanju, Walker se tijekom svoje karijere kretao s najmanje 8-10 drugih ljudi u tvrtki. Htio je da njegovi prijatelji osjećaju isti luksuz i da iskuse isti način života kao i on. Ni u jednom trenutku se nije odvojio od svoje ekipe. Bilo da se radi o putovanjima – Havajima, Maldivima, Las Vegasu – ili zapanjujuće skupom nakitu, egzotičnim automobilima poput Mercedesa, Bentleyja, Maybacha… Nije ni čudo da čak 60 % NBA igrača bankrotira na kraju karijere. Dečkima koji dolaze iz sličnih sredina jednostavno ne ide baš najbolje s novcem.
Walker je svoje vikende provodio u Las Vegasu, između ostalog u casininima, koji danas postoje na internetu i za koje možete pronaći bonuse na depozite na ovom linku. Sa svojom ekipom je partijao u Vegasu i nije završio bez trošenja manje od pola milijuna dolara. Važno je znati da Antoine doista nije loš dečko, niti jedan suigrač nikada nije rekao ružnu riječ o njemu. Bio je jedan od onih koji su doprinijeli atmosferi u svlačionici. Uspio je unaprijed dobiti ogroman novčani dio ugovora za novake, što je bio vrlo rijedak slučaj, te je od istog novca kupio kuću svojoj majci. Platio je financijskog savjetnika, ali je on odbio poslušati njegov savjet. Kako sam kaže, bio je mlad, bahat i mislio je da zna najbolje, a u tom trenutku sigurno nije mislio da bi sav taj novac mogao nestati.
Walkerov ugovor sa Celtsima donio mu je 71 milijun dolara u šest sezona, što je u to vrijeme bio najunosniji posao u povijesti Boston Celticsa. Stavimo stvari u perspektivu – Antoine je potpisao ugovor 1999., a proračun momčadi za sezonu 1999/00 bio je 34 milijuna dolara. Proračun za sezonu koja se trenutačno događa je 138,9 milijuna ‘zelenih novčanica’, odnosno četiri puta više. Antoine nije doživio najveći momčadski uspjeh sa Celticsima već kao suigrač Dwyanea Wadea i Shaquillea O’Neala na Miami Heatu kada je stigao do svog jedinog šampionskog prstena.
Walker je u ljeto 2003. otišao u Dallas. Već sljedeće sezone nosio je dres Atlante, ali se posljednjeg dana razmjene 2005.godine vratio u Boston. Na njegovu nesreću, dres s brojem osam u međuvremenu je uzeo Al Jefferson, a u prva dva meča Walker je nosio dres s brojem 88. Na putu za Boston s turneje u dvije utakmice, Jefferson je odlučio vratiti broj osam bivšem kapetanu momčadi. Službeno, mladi Al je samo želio da ga Walker uzme pod svoje mentorstvo, želio je mentora. Međutim, postavlja se pitanje zašto je čekao dva meča. Neslužbeno je poznato da je Walker je unovčio šesteroznamenkasti iznos kako bi vratio svoj broj.
Izmislio je poznati ples
Nije toliko poznato da je Walker možda bio otac plesa “wiggle” u NBA ligi. Ova priča dolazi iz ne baš pouzdanog izvora, ali je predobra da ne bi bila istinita. Godina je bila 2006. i Miami Heat su NBA prvaci. Naravno, nekoliko dana kasnije igrači momčadi s Floride nastavili su slaviti svoj uspjeh. Scena je sljedeća: poznati striptiz bar u Miamiju, nekoliko igrača se zabavlja, ali atmosfera nije baš najbolja ili da bolje opišemo – kompletno je mrtva. Udonis Haslem sjedi potpuno sam i na mobitelu je. Gary Peyton, u društvu nekoliko dama, glasno iritira većinu prisutnih. Nekoliko drugih članova tima planiralo je napustiti bar… Ali tada u klub ulazi Antoine Walker, odjeven u nestvarno odijelo boje breskve, s otmjenim naočalama (iako je 11 navečer), s mladom damom ispod ruke s kojom se nije mogao mjeriti ni izgled svih ostalih dama u klubu.
Vidjevši situaciju, Antoine je nekako uspio doći do mikrofona, a onda je show započeo. Šetao je po klubu, išao od osobe do osobe, dobacivao šale i popravljao atmosferu. Stvari su ključale, toliko je novca letjelo na sve strane da su cure koje su radile u klubu plesale i za ljude koji nisu bili dio momčadi. Prošlo je neko vrijeme i Walker odlučuje napraviti sljedeći korak i organizirati natjecanje pitajući se sjeća li se netko njegova šuta za četiri poena protiv Dallasa. Djevojke su ga zbunjeno pogledale. Da pojasnimo, Walker je remizirao faul na 3 poena napravljene u posljednjoj seriji, našao se na podu, a onda je zaplesao poznati wiggle dance. Kako se nitko nije sjećao, Walker se popeo na pozornicu kako bi demonstrirao taj ples. Sada zamislite scenu u kojoj 20-ak zgodnih djevojaka uči ovaj ples. Walker je viknuo “Ne” i rekao im da to moraju napraviti na podu.
Nakon nekoliko minuta uzbuđenja, entuzijazam je nestao. Kako je sve više djevojaka odustajalo, odlučio je podići ulog, ponudivši 10.000 dolara onome tko je najbolje imitirao njegov wiggle ples. Iste sekunde na parketu su se našle sve djevojke iz kluba. Vidjevši što je učinio i kako neće biti šanse da se odluči za jednog pobjednika, Walker je uzeo sav novac koji je imao u džepovima i bacio ga. Bio je to nevjerojatan prizor. Anthony je navodno rekao da je te noći potrošeno preko 100.000 zelenih novčanica, ali je dodao da se ne trebaju brinuti jer to nije ni njegov bonus za doigravanje. Nazočni, koji su i ispričali ovu priču, kažu da je opći dojam bio kao da je na podu bilo najmanje milijun dolara.
Kako je došlo do njegovog financijskog kolapsa?
Walker je doživio financijski kolaps 2007. godine, u velikoj krizi koja je zahvatila cijeli svijet. Velik dio kapitala uložio je u nekretnine, a kriza ga je toliko pogodila da je izgubio gotovo 90 % svojih ulaganja. Ubrzo nakon toga, javno je proglasio bankrot. Suprotno logičnom razmišljanju, to je daleko od njegovog najvećeg problema.
Njegovi problemi sa zakonom počeli su 2009. godine kada je uhićen zbog vožnje pod utjecajem alkohola, no 2010. mu je možda bila najteža u životu. Tada su ga tri različita casina u Vegasu optužila da koristi nevažeće čekove za otplatu dugova od gotovo 800.000 dolara. Iako se u početku izjasnio da nije kriv, godinu dana kasnije priznao je krivnju po jednoj od tri optužbe uz dogovor da neće biti zatvorske kazne. Pušten je na uvjetnu slobodu i morao je platiti dug.
Kada je 2010. godine ponovno podnio zahtjev za stečaj, Walkerov dug iznosio je 12,7 milijuna dolara. Iako je posjedovao nekretninu vrijednu 4,3 milijuna dolara, ona nije iznosila ni dovoljno blizu da otplati dugove. U procesu vraćanja dugova Walker je morao prodati šampionski prsten kojeg je osvojio 2006. godine. Bio je toliko bez novca da je njegov suigrač iz Kentuckyja i također NBA igrač, Nazr Mohammed, platio stečajnog odvjetnika.
Međutim, Walkerova priča ima donekle sretan kraj jer se uspio spasiti uz nekoliko pametnih poslovnih poteza, poput snimanja filma (‘Gone In an Instant’) i pisanja knjige, te je uspio otplatiti svoje dugove i objaviti isto u kolovozu 2013. godine. Nakon svega što je prošao, Walker želi pomoći sadašnjim NBA igračima i pokazati im kako ne bi trebali raditi neke stvari kako ne bi krenuli njegovim stopama i završili kao on. Trenutno radi kao komentator na ESPN SEC Networku, koja pokriva upravo konferenciju sveučilišne košarke u kojoj je Walker svojedobno nastupao.