A1: Jollyju derbi, Brođani, Sinjani i Darđani slavili u gostima

Večeras se utakmicama 10. kola nastavlja A1 liga. Trećeplasirani Jolly je pobijedio do ovoga kola vodećeg Kvarnera rezultatom 80:73. U preostalim odigranim utakmicama Alkar i Đuro Đaković su ostvarili važne pobjede u Križevcima i Zaboku, a Osječki sokol je upisao očekivani domaći poraz od Vrijednosnica, na kraju je bilo 69:80.

[rezultat id=95]

Košarkaški Kvarnera najvjerojatnije će sutra prepustiti Zagrebu lidersku poziciju A1 lige. Večeras su u Šibeniku izgubili od trećeplasiranog Jollyja koji su zasluženo slavili i bez veće minutaže Josipa Naletilića i Denisa Vrsaljka, novopridošlih pojačanja, te su tako nastavili niz nepobjedivosti na Baldekinu.

Prvih deset minuta proteklo je u izjednačenoj utakmici, momčadi su se izmjenjivale u vodstvu i niti jedna ekipa nije uspjela napraviti veću prednost. Riječani su pred kraj četvrtine košem Dine Stipčića poveli s tri razlike, ali je u posljednjim sekundama Luka Petković smanjio na minimalni zaostatak (19:20). Istim ritmom je nastavljeno do 19. minute, i tek tada Ronald Ross i Tomislav Gabrić odvode svoju ekipu na odmor s pristojnih osam poena razlike (33;25).

U nastavku slijedi pet minuta loše igre Kvarnera u obrani što koriste Bankari i povećavaju prednost. U tom periodu igre Šibenčani su ostvarili 15 poena viška (42:27). Skijedi bolja igra gostiju, s osam vezanih poena Bojana Kriveca i pet Jure Škifića Kvarner se vraća u igru i smanjuje na samo tri poena, a u 32 minuti Škifić izjednačava na 50:50. Ipak, domaćin nakon toga radi seriju od 11-0, i do kraja bez potresa privodi utakmicu kraju.

Ponovno je Ross predvodio Šibenčane, večeras je upisao 22 poena i 7 skokova. Dobru partiju su pružili Petković (18 poena, 6 asistencija), te Gabrić i Mate Mrva koji su postigli po 12 koševa. U sastavu Vladimira Anzulovića dvojac Dino Cinac (20), Jure Škifić (18) i Bojan Krivec (10) su bili dvoznamenkasti.

Kvarner već sljedećeg vikenda ima priliku vratiti se na prvo mjesto u poretku, na  svojoj Kozali dočekuju Zagreb.

[rezultat id=97]

Đurinci su ostvarili vrlo vrijednu pobjedu u Zaboku protiv momčadi koja u prvenstvu ima isti omjer pobjeda i poraza i čije se amabicije podudaraju s njihovim. Ovom pobjedom momčad Nevena Plantaka se vratila u igru i sada je jedan od glavnih kandidata za plasman među najbolje košarkaške klubove Hrvatske.

Odlično su u utakmicu krenuli Hrvoje Puljko, pojačanje Đure Đakovića iz zagrebačke Dubrave i Marko Batina, ponajbolji Brođanin u protekloj sezoni. Puljko je ubacio pet, a Batina osam poena za dvoznamenkasto vodstvo od 10 poena. U sljedećem napadu Robert Lež, drugi strijelac lige, postiže svoje prve poene za 17:9 na kraju četvrtine.

I u nastavku Batina nastavlja s dobrom igrom i vraća dvoznamenkastu prednost koju održavaju do kraja poluvremena (35:23). Tricom Mateja Karlovića gosti su imali prednost i od 29:11, a Zabok je s četiri uzastopna koša Petra Marića uspio otići na odmor s koliko-toliko povoljnijom situacijom.

Tek u 37 minuti igre koševima mladog Filipa Bundovića, nakon dugo vremena domaćin smanjuje razliku ispod 10 poena, a tricom Antonia Vlaića na kraju četvrtine smanjuju na samo 8 poena (55:47). U posljednjih 10 minuta Zabočani pokušavaju preokrenuti rezultat, ali najviše što su se približili Brođanima bilo je četiri poena razlike.

Na kraju Đuro Đaković upisuje zasluženu šestu pobjedu u prvenstvu. Batina (šut za 2 10/11) i Puljko su s po 24 poena predvodili Brođane, a u sastavu Zaboka najučinkovitiji je bio Marić sa 17 poena. Gosti iz Slavonskog Broda odlično su zaustavili Leža koji je u 27 minuta postigao, za njega, samo 9 poena.

[rezultat id=98]

Košarkaši Križevaca u drugoj četvrtini utakmice protiv Alkara postigli su svega četiri poena, što je uzrokovalo preokretom utakmice i visokim vodstvom Alkara. Sinjani su na odmor otišči s prednošću od 14 poena.

Uz lošu predstavu ekipe Luka Bujasa koji je nasljedio Marina Zirduma, gosti su na utakmici šutirati za tri poena s visokih 57%, točnije pogodili su 12 trica iz 21 pokušaja. Jednu od njih 12 pogodio je Rudolf Jugo sredinom drugom poluvrijemena kada je nizom 13-0 doveo svojoj momčad prednost od 9 poena (24:33).

U nastavku je Jugo dodao još četiri uzastopna poena, a prvi strijelac Alkara Nikola Gaurina (15 poena) zabio tricu za vodstvo od 16 poena.

U drugom djelu su pokušali Križevčani, ponajviše Patrick Rembert uhvatiti priključak za Alkarom, spustiti zaostatak na jednoznamenkasti broj, no neuspješno. Prednost je iz minute u minutu rasla,u nekoliko navrata je iznosila i velikih 25 poena. Konačna razlika je odraz borbe, volje za igrom i napadačkom razigranošću od strane Alkara, odnosno na drugoj strani u jednu ruku izgubljenosti Križevaca u današnjom susretu.

Rembert je za Križevce zabio 18 poena, no nije imao dostojne potpore od strane suigrača, dok je na drugoj strani uz Gaurinu, Jugo postigao 13 poena, a Modrić i Župić po 12.

[rezultat id=96]

Baš kao što su i najavljivali iz Darde, igrači Vrijednosnice su bez većih problema pobijedili domaći Osječki sokol koji u ovoj utakmici nisu imali šanse. Gosti su bili dominantni na parketu, posebno u igri ispod koša gdje su 15 puta više skočili od domaćina.

Osječani su jedino vodstvo imali na samom početku utakmice, a nakon toga su igrači Senada Muminovića dosta lako i rutinirano kontrolirali utakmicu i rezultat koji je iznosio i preko 20 poena razlike. Realno, s ovim rosterom momčad Zorana Helbicha teško može parirati uigranim ekipama kao što su Vrijednosnicea.

U posljednjoj četvrtini Brokeri su dozvolili Sokolima da dođu do zraka i smanje na pristojnih 11 razlike. Dejan Meznarić  s 18 poena je predvodio Baranjce, a dobruprvu utakmicu odigrao je Alen Trepalovac koji je upisao 8 koševa i 10 skokova.  Kod Slavonaca mladi Aljoša Šarac s 24 poena je bio najučinkovitiji.

Vrijednosnice u slijećem kolu u Dardi igraju vrlo bitnu utakmicu protiv trećeplasiranog Jollyja, s pobjedom bi se sasvim uključili u borbu za četvrtu poziciju koja vodi u Ligu za prvaka. S druge strane, Osječki sokol putuje u goste pojačanoj ekipi Đure Đakovića kojoj je svaki bod potreban za željeni plasman u vrhu lige.