A1 žene: Uvjerljive pobjede favorita

Dvanaesto kolo A1 ženske lige nije nam donijelo nikakva iznenađenja. Sve favoritkinje slavile su u svojim susretima, a najveće pobjede su očekivano ubilježile ekipe Novog Zagreba i Gospića.

[rezultat zid=73]

Ragusa je snažno startala u utakmicu protiv Zadra. U prvoj četvrtini domaće igračice upisale su čak 22 koša, dok su gošćama dozvolile samo njih sedam. Pet minuta do kraja druge četvrtine je i dalje na kontu imala veliku prednost od 30:13. Međutim, u trećoj četvrtini Zadranke su odlučile dignuti razinu igre, približile su se na samo šest koševa razlike 43:49. Tricom odgovara Sanda Tošić te smanjuje pritisak sa svoje momčadi.

Pet minuta prije kraja utakmice Ragusa je vodila devet razlike (54:45), činilo se kao završena utakmica, ali dvije minute do kraja Zadranke su se ponovno uspjele približiti. Ovoga puta na pet koševa razlike (52:57). No, opet je Tošić pogodila tricu i tako svoju ekipu odvela na +8.

Zadranke su još imale priliku pogoditi dva slobodna bacanja, međutim Cvjetković je promašila oba. U posljednjim trenucima Tošić nije prokockala slobodna bacanja, pogodila tri od četiri i tako osigurala Ragusi sigurnu pobjedu.

Najbolja igračica susreta je bila Ivona Matić s 26 poena i valorizacijom 42, a njoj uz bok bila je Sanda Tošić sa 16 poena, dok kod Zadranki valja istaknuti Laru Nikpalj s 13 te Žanu Cvjetković s 12 postignutih poena.

Trener Raguse Zdravko Kitin nakon susreta je izjavio: “Uspjeh! Uspjeh je ne samo pobjeda već i činjenica da smo unatoč svim financijskim problemima koje imamo uspjeli uopće odigrati utakmicu. Zadar je ekipa protiv koje se treba boriti cijelu utakmicu i to smo učinili. Izdržali smo pritisak zadnje dvije četvrtine i još jednom dokazali našu kvalitetu.”

[rezultat zid=68]

Kao što se i očekivalo Gospićanke su suvereno prošle kroz Split i odonijele u Liku nova dva boda. Od samog početka susreta bila je vidljiva razlika u kvaliteti, prednost gostujuće ekipe rasla je iz minute u minutu. Nakon prvih deset minuta iznosila je već ogromnih 20 poena da bi do poluvremena otišla na 29.

Do kraja susreta se nastavilo u istom ritmu kao i u prvom poluvremenu te je na kraju konačan rezultat iznosio 87:47 u korist ekipe Stipe Bralića.

U pobjedničkim redovima najbolja je bila Martina Dover s 18 poena, dok su u poraženim redovima Maja Puljić i Iva Laura postigle po 11.

Najbolja košarkašica utakmice Martina Dover je o susretu kazala: “S obzirom na hladne okoline dalmatinske dvorane smo odigrali dobru utakmicu nakon duže pauze. Pobijedile smo što je najvažnije i zato možemo biti zadovoljne. Što se tiče moje utakmice, kao uvijek može biti bolje. Svi se trudimo poboljšat sebe i svoju igru na terenu. U utakmicu smo ušle s pravim pristupom, koncentrirano što je donijelo i rezultat. Na kraju čestitke i našim najmlađim curama na igri.”

[rezultat zid=69]

Već je sami početak utakmice pokazao kako će ekipa Gorana Šućurovića teško izbjeći šesti poraz u sezoni. U šestoj minuti prednost Zagrepčanki je nakon polaganja Matee Vrdoljak već bila dvoznamenkasta (4:15). Prvu dionicu euroligašice su okončale s +14 (10:24). Tu su prednost održavale sve do 14. minute kada je iskusna Martina Gambiraža prošla kroz zagrebačku obranu i svoju ekipu vratila na samo -8 (21:29).

Sredinom treće dionice Zagrepčanke su prvi put pobjegle na +20 (31:51). Dvije minute prije ulaska u posljednju četvrtinu Ivankovićeva je momčad pobjegla na +30 (35:65) i tu je utakmica otišla u revijalne vode. Na parket su poslane igračice s manjom minutažom, a gošće su do kraja ostvarile pobjedu od +45.

Trener Riječanki Goran Šućurović je nakon susreta izjavio: “Prvo poluvrijeme smo se još držali. U jednom trenutku smo čak stigli na samo 10 poena zaostatka. U drugome poluvremenu do izražaja je došla njihova bolja fizička pripremljenost i na kraju krajeva kvaliteta budući da je riječ o jednoj od najboljih hrvatskih ekipa.”

[rezultat zid=72]

U posljednjem susretu dana kao što se i očekivalo svjedočili smo vrlo neizvjesnoj utakmici. Iako je pobjeda mogla otići na obje strane na kraju se spretnija i sretnija pokazala ekipa iz Omiša.

Početak susreta bolje otvara domaća ekipa serijom 7:0, no nakon što je ekipa Agrama povela dvoznamenkastom razlikom bude se gošće i to u konačnici dovodi do rezultata 23:18 nakon prvih 10 minuta igre.

Probuđene Omišanke na krilima izvrsne Antonele Anić u drugoj četvrtini ubacuju u brzinu više i već do poluvremena okreću vodstvo u svoju korist. Na odmor se otišlo rezultatom 36:34 u korist Omiša.

Treća četvrtina je protekla u igri koš za koš što nas je uvelo u posljednjih 10 minuta sa samo pola koša zaostatka domaće ekipe. Na otvaranju posljednjeg perioda gošće rade seriju od 9:3 i odlaze na osjetniju razliku koju su uspješno sačuvale do kraja.

U pobjedničkim redovima najefikasnija je bila već spomenuta Anić s 23 poena, dok je kod poraženih standardno dobra Iva Mežnarić postigla 19 poena.

[rezultat zid=71]

Ni u Šibeniku nije bilo pretjerane drame. U domaće redove se vratila Luca Ivanković i unijela mir u ekipu. No svakako treba pohvaliti mladu ekipu Trešnjevke koja je bez četiri standardne prvotimke pružila dobar otpor favoriziranim Šibenčankama.

Susret je može se reći prelomljen u prve tri minute susreta kad domaće cure rade seriju od 13:0 i stavljaju stvari na svoje mjesto. Do kraja prve četvrtine, a i poluvremena, prednost se nije mijenjala. Nakon dvadeset minuta igre semafor je pokazivao 42:29.

U trećoj četvrtini domaća ekipa ubacuje u brzinu više i odlazi na velikih 58:34. To je treneru Jollyja, Ediju Dželaliji, dalo priliku da ubaci mlade cure u igru. Takav omjer snaga su Trešnjevčanke znale iskoristiti za smanjenje rezultata te su na kraju susreta poražene rezultatom 70:56.

U domaćim redovima najefikasnija je bila Antonija Mišura sa 16 poena, dok je kod gošći novopridošla Ivana Jovanović postigla 18.

Pula – Medveščak 59:78 (20:31; 33:54; 43:71)

Rockwool Pula: Pickering 17, Zubak 13, Đukić 10, Buzov 7, Ramljak 6, Đikić 3, Jakelić 3
Medveščak: Premasunac 21, Begić 19, Perić 10, Tikvić 9, Džankić 5, Šeda 4, Majstorović 4, Todorić 3, Radoš 3

Košarkašice kluba Rockwool Pula poražene su u pulskom Pattinaggiu na otvaranju drugog dijela sezone A-1 lige. Medveščak je i ovom prilikom potvrdio da spada među četiri najbolje hrvatske ekipe. Nakon što je jesenas uvjerljivo svladao Rockwoolice u Zagrebu, po istom je scenariju odradio i pulski ogled. Veći izbor košarkašica, raznolikost u igri, brzina te ubojiti centarski par Nina Premasunac i Ana-Marija Begić bile su prevage koje su brzo usmjerile tijek utakmice.

Konačnih 59:78 rezultat je s kojim Puljanke mogu biti zadovoljne jer je u završnici susreta gostujući trener odlučio malo odmoriti svoje udarne igle i tako omogućio domaćinu da se djelomično vrati iz zaostatka koji je većim dijelom drugog poluvremena iznosio 30-ak koševa.

Kod pobjednica najbolje su bile: Nina Premasunac sa 21 postignutim poenom i Ana-Marija Begić sa 19 , dok je kod poraženih Chelsea Pickering postigla 17.