Juniorke bolje od Latvije na startu FIBA European Challengera

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija nastup na FIBA European Challengeru započela je uvjerljivim slavljem nad domaćinom turnira Latvijom (73:58). Naše su djevojke puno bolje otvorile susret i već do polovice prve četvrtine ostvarile dvoznamenkastu prednost od +10 (17:7), no nakon toga uslijedio je pad u igri naše reprezentacije kojeg je Latvija iskoristila i velikom serijom (13:3) do kraja prve četvrtine stigla do potpunog poravnanja, pa se u drugu četvrtinu ušlo sa rezultatom (20:20)

Nakon slabo odigranog drugog dijela prve četvrtine izabranice Tatjane Jacović ipak su se uspjele konsolidirati i u drugoj četvrtini vratile su se u ritam s početka utakmice te potpuno izdominirale suparnice. Druga četvrtina pripala je Hrvatskoj rezultatom (25:11), pa se tako na odmor otišlo sa prednošću naše reprezentacije od +14 (45:31).

Prvo poluvrijeme u našim redovima obilježila je Dorja Iva Žaja koja je postigla 13 poena uz 6 skokova.

U nastavku susreta gledali smo čvrstu i bespoštednu borbu s obje strane u kojoj su naše reprezentativke prilično rutinski održavale stečenu prednost ne dozvolivši Latviji ozbiljniji priključak i povratak u ovaj dvoboj. Domaća reprezentacija u nekoliko navrata prilazila na jednoznamenkasti zaostatak, no najbliže što su prišle bilo je na -8 (50:42). Svaki pokušaj Latvije za povratkom naše su reprezentativke lakoćom odbijale te na koncu rutinski privele utakmicu kraju i zasluženo uvjerljivo slavile.

Hrvatsku je do pobjede predvodila fenomenalna Dorja Iva Žaja sa 25 postignutih poena i 13 skokova, a pratile su je Marta Ostojić sa 11 poena 5 skokova, 5 asistencija, i Nika Lokica koja je postigla 10 poena uz 9 skokova i 7 asistencija.

Kod domaćina najefikasnije su bile Luize Sila, Paula Cirsa i Elizabete Bulane s po 9 postignutih poena.

“Ušle smo snažno i sa samopouzdanjem u ovu utakmicu”

“Pripremili smo se dobro za ovu utakmicu, ušle smo snažno i sa samopouzdanjem. Znali da smo kvalitetna ekipa i da moramo pokazati dobru igru u prvoj utakmici turnira. Prvo smo poluvrijeme igrali brzu košarku s puno passeva i pokušali smo vući što više kontri. Drugo poluvrijeme smo htjeli zadržati razliku koju smo uspjeli napraviti u prvom poluvremenu pa smo igrali duže napade i pojačali smo obranu. Nadam se i vjerujem da ćemo i u nastavku turnira pokazati kvalitetu koju imamo i da ćemo na kraju ostvariti dobar rezultat”, izjavila je nakon dvoboja s Latvijom Dorja Iva Žaja.

Dorja Iva Žaja (Foto:Fiba.basketball)

HRVATSKA-LATVIJA 73:58 (20:20, 25:11, 14:13, 14:14)