Kadeti Istok: Derbi Osječanima, 37 koševa Karla Uljarevića

Kadeti Slavonije i Baranje odigrali su proteklog vikenda drugo kolo Lige za prvaka. U velikom derbiju Osječki sokol je kao gost svladao momčad Slavonskog Broda te je tako praktički osigurao nastup na poluzavršnici prvenstva Hrvatske. U drugom dvoboju skupine, Vukovar je uvjerljivo nadigrao ekipu Sedam i zadržao realne izglede za osvajanje drugog mjesta, koje također vodi na poluzavršnicu.

Vukovar – Sedam  81:60 (16:22; 36:28; 61:40)

Vukovar: P. Bjelanović 18, Čalušić, F. Bjelanović, Knežević, Bobinac 14, Ratković, Brocić 17, Matijević 7, M. Berišić 7, K. Berišić 6, Kajba 12.
Sedam: Prša 2, Banović, Martinović 8, Išasegi, Platužić, Barberić 22, Vladović 14, Hardi 8, Dragić, Mandurić 6, Miličević.

U susret bolje ulaze Đakovčani i preko svog najboljeg igrača Kristijana Vladovića na kraju prve dionice imaju prednost na svojoj strani (22:16). U tom periodu igre Vladović je postigao osam koševa, dok ga je s istim učinkom pratila prva violina Vukovara Srđan Brocić. U drugoj četvrtini Brociću se priključio Patrik Bjelanović, a Vukovar je ubacio u brzinu više te s ukupnih 20:6 u ovoj dionici na poluvrijeme otišao sa zasluženim vodstvom 36:28.

Na krilima Brocića i Tomislava Bobinca Vukovarci se u nastavku odvajaju na dvadeset koševa razlike i rješavaju pitanje pobjednika ovog dvoboja. Do kraja susreta vrijedi izdvojiti učinak igrača Sedam Luke Barberića, koji se u završnici istaknuo s 12 postignutih koševa. Ipak, nedovoljno da bi se ugrozila pobjeda Vukovara, koja je na kraju iznosila visokih 81:60.

U redovima pobjednika najefikasniji bili su Patrik Bjelanović s 18 i Srđan Brocić sa 17 koševa, dok je Tomislav Bobinac dodao 14 ubačaja. U momčadi Sedam Luka Barberić je postigao 22, a Kristijan Vladović 14 koševa.

Slavonski Brod – Osječki sokol  66:79 (16:19; 31:47; 50:65)

Slavonski Brod: Nuspahić, Marijić, Suman, Tokić 15, Čiča, Ruhek 9, Bertolović 2, Tomičević, Barbir, Šebalj 22 (10sk, 4bl), Jukić 16 (5sk, 3as), Kozina 2 (5sk).
Osječki sokol: Ivić 2, Baskovec, Raič, Fančović 13, Uljarević 37 (5as), Lacković, Ćosić 13, Bijelić 4, Brezničar, Bašić 6, Leto 4.

Derbi susret između dvije objektivno najkvalitetnije kadetske momčadi istoka značio je i prekid jednog velikog niza, deset uzastopnih pobjeda Slavonskog Broda ili 11 utakmica bez poraza Osječkog sokola. Na kraju, prevagnula je individualna kvaliteta jednog čovjeka i trenutno najboljeg igrača na istoku u ovom uzrastu, koji je Osječanima osigurao nastup na poluzavršnici PH, dok će Brođani to tek morati izboriti u posljednja dva kola.

Koševima Jurice Tokića Slavonski Brod otvara utakmicu s vodstvom 4:0. Pokazat će se, bila je to jedina prednost domaćina, budući da su Sokolovi odmah potom serijom 10:0 preuzeli vodstvo i prvu četvrtinu završili s 19:16 u svoju korist. Vrlo visoki postotak šuta Osječana igrači Slavonskog Broda jednostavno nisu mogli pratiti pa je njihov zaostatak na poluvremenu iznosio visokih minus 16 (31:47).

U 27. minuti susreta, igrači Davora Dogana imali su najvećih 62:41, no potom je uslijedila zonska obrana Brođana, što je domaćin iskoristio kako bi do kraja utakmice ublažio poraz. Završilo je 79:66 za Osječki sokol, koji je ovom pobjedom zadržao status najbolje kadetske momčadi na istoku.

Taj epitet iz utakmice u utakmicu Osječanima donosi Karlo Uljarević (1998.), koji je u pobjedu nad Brođanima ugradio 37 koševa (5 trica) uz pet dodavanja. Uz njega, Matko Fančović i Stjepan Ćosić postigli su svaki po 13 koševa.

U redovima Slavonskog Broda, novi double-double učinak Tina Šebalja (1999.), koji je učinku od 22 koša i 10 skokova dodao i četiri blokade. Osim njega, vrlo dobri u momčadi Krunoslava Rimca bili su Mateo Jukić sa 16 i Jurica Tokić s 15 koševa.

Posljednja dva kola dat će nam odgovor, tko će uz Osječki sokol putovati na poluzavršnicu PH: Slavonski Brod ili Vukovar. Vukovar će u sljedećem kolu dočekati Sokolove, dok će Brođani na gostovanju u Đakovu snage odmjeriti s momčadi Sedam.