Kadeti Istok: Uvjerljivi Brođani i Sokolovi

Proteklog vikenda započela je Liga za prvaka u kadetskoj konkurenciji (igrači rođeni 1998. godine i mlađi). Na istoku, očekivano, uvjerljive pobjede ostvarili su Slavonski Brod i Osječki sokol, učinivši tako još jedan korak bliže prema plasmanu na poluzavršnicu prvenstva Hrvatske.

Slavonski Brod – Sedam  83:59 (18:17; 44:31; 64:41)

Slavonski Brod: Nuspahić, Marijić, Suman, Tokić 21, Čiča, Ruhek 4, Bertolović 8, Tomičević, Barbir, Šebalj 19 (11sk, 5as, 3bl), Jukić 17 (7sk), Kozina 14 (8as).
Sedam: Prša, Banović, Martinović, Išasegi 4, Platužić, Barberić 18, Vladović 26, Hardi, Dragić 2, Mandurić 9, Miličević.

U Slavonskom Brodu, domaćin je momčadskom igrom i raznovrsnim rješenjima u napadu uvjerljivo svladao ekipu Sedam iz Đakova rezultatom 83:59. Određenu neizvjesnost ponudila je jedino prva četvrtina, u kojoj su gosti preko svog najboljeg igrača Kristijana Vladovića (1999.) uspješno parirali domaćinu te u nekoliko navrata i prelazili u vodstvo. Ipak, Jurica Tokić s devet koševa u tom periodu pobrinuo se da Brođani na prvi predah odu s prednošću 18:17.

Slijedi nova trica Vladovića za novo vodstvo Đakovčana (20:19), nakon kojeg su se kadeti Slavonskog Broda potpuno opustili i lepršavom igrom u napadu ostvarili visoko vodstvo (35:24). U seriju 17:4, sedam koševa ugradio je Bernard Kozina, a pratili su ga suigrači Tino Šebalj i Leo Bertolović. Preko Matea Jukića Brođani dodatno povećavaju svoju prednost, koja je na poluvremenu iznosila plus 13 (44:31). Potop gostiju već u ranoj fazi susreta sprečavao je Vladović, koji je u prvom poluvremenu postigao 17 od ukupno 31-og koša svoje momčadi.

Početkom nastavka, Jukić je odigrao sjajnu obranu na Vladoviću, a Slavonski Brod je otklonio sve dvojbe oko pobjednika ovog susreta te je serijom 10:0 došao do velikih plus 23 (54:31). Zanimljivo, u tom periodu igre, koševe za Brođane postizalo je šest igrača, što je pokazatelj momčadske snage ove generacije. Dvjema uzastopnim tricama Šebalja, prednost je sredinom posljednje dionica narasla i na najvećih 74:41 pa je trener Krunoslav Rimac dao priliku igračima, koji manje igraju te su Đakovčani uspjeli smanjiti na konačnih 83:59.

Prvi među jednakima u redovima Brođana bio je Jurica Tokić s 21 postignutim košem. Posebno vrijedi istaknuti sjajan all-round učinak Tina Šebalja (1999.), koji je u pobjedu ugradio 19 koševa, od čega četiri trice, te pritom ostvario i 11 skokova, pet asista i tri blokade. Mateo Jukić postigao je 17 koševa uz sedam skokova, dok je Bernard Kozina uz 14 koševa podijelio i osam asista. U momčadi Sedam, sjajni Kristijan Vladović postigao je 26 koševa, dok se kapetan Luka Barberić istaknuo s 18 ubačaja.

Osječki sokol – Vukovar  89:69 (13:16; 33:30; 59:47)

Osječki sokol: Bašić 27, Uljarević 27, Fančović 14, Leto 12, Ivić 3, Radoš 6, Baskovec, Brežinski, Lacković, Ćosić, Bijelić.
Vukovar: Brocić 17, Kajba 15, P. Bjelanović 14, Bobinac 13, Matijević 5, M. Berišić 4, Knežević 1, Čalušić, F. Bjelanović, K. Berišić.

U drugoj utakmici, Osječki sokol je ostvario svoju 11. pobjedu u ovogodišnjem prvenstvu Hrvatske te još ne zna za poraz. U osječkoj dvorani Jug II gostovala je momčad Vukovara, prošlogodišnji osvajač 3. mjesta PH u mlađekadetskoj konkurenciji. Godinu dana mlađa generacija (svi 1999. godište) pružila je solidan otpor favoriziranim Osječanima.

Prvi dio susreta protekao je izjednačenom tonu s malim brojem postignutih koševa. Vukovarci su uspjeli limitirati napadački učinak Sokolova i završiti prvu četvrtinu u plusu (16:13). U nastavku, nešto bolja igra Osječana dovela ih je u vodstvo, s kojim je momčad Davora Dogana otišla na poluvrijeme (33:30). Nastavak je ponudio rješenje ovog dvoboja budući da je Osječki sokol treću dionicu susreta dobio rezultatom 26:17 i u završnicu susreta ušao s dvoznamenkastom prednošću (59:47).

Već standardno sjajnom Karlu Uljareviću priključio se Marin Bašić te je na krilima upravo te dvojice igrača Osječki sokol na kraju slavio s uvjerljivih 20 koševa razlike (89:69). Spomenuti dvojac u pobjedu je ugradio ukupno 54 koša, svaki po 27, dok je Matko Fančović dodao 14 koševa. Momčad Vukovara predvodili su standardno odlični Srđan Brocić sa 17 i Dominik Kajba s 15 koševa. Pored njih, istaknuli su se i Patrik Bjelanović s 14 i Tomislav Bobinac 13 koševa.

U sljedećem kolu, na rasporedu je derbi susret između, trenutno, dvije najbolje kadetske ekipe na istoku. Tako će u dvorani Vijuš Slavonski Brod dočekati momčad Osječkog sokola, dok će Vukovar ugostiti ekipu Sedam iz Đakova.