Košarkašice Plamen Požege slavile u Dubrovniku, o prvaku će odlučiti majstorica!

U četvrtoj utakmici finalne serije Prvenstva Hrvatske košarkašice Plamen Požege nakon velikog preokreta u drugom poluvremenu svladale su na gostovanju u Dubrovniku braniteljice naslova Ragusu (68:70) i tako izjednačile rezultat u seriji na 2-2.

Prva četvrtina dvoboja većim dijelom protekla je u izjednačenoj borbi dviju ekipa gdje su se oba tima konstantno smjenjivala u vodstvu, a Požega je priključak držala do rezultata (17:17), no u posljednjih 40-ak sekundi prve četvrtine Ragusa zahvaljujući poenima Carmen Miloglav, Ive Todorić i Ani Putice radi mini seriju (6:0) i odvaja se na (23:17).

Jednako žustro i odlučno nastavile su aktualne prvakinje u uvodnim minutama druge četvrtine, te su novom velikom serijom (14:3) već nakon 13 minuta igre imale velikih +17 (37:20) pa potom i (39:22), no požeške košarkašice smogle su snage za odgovor i poenima Emilije Podrug, Jelene Ivezić i Lane Hrmić napravile su seriju (9:2) i primakle se na deset poena zaostatka (39:29) na nešto manje od tri minute do kraja druge četvrtine. Sa druge strane uslijedio je odgovor Ane Vrsaljko koja je sa svoja četiri vezana poena vratila prednost domaćih na +14, no poluvrijeme je svojim koševima zaključila Emilija Podrug pa se tako na odmor otišlo sa +12 za Ragusu (43:31),

U nastavku utakmice, prvom polovicom treće četvrtine košarkašice Raguse još su držale susret pod svojom kontrolom, održavajući prednost sa poluvremena u sferi dvoznamenkaste razlike, no baš kao u prethodnoj utakmici u Požegi ponovno je došao period susreta kada je “zakazao” vanjski šut Raguse i to ih je dovelo do velikih problema i nervoze u napadu, a promašene zicere, i otvorene šuteve domaćih igračica na drugoj strani koristile su igračice Požege koje su treći period igre na kraju riješile u svoju korist (12:21) i tako se primakle na samo tri poena zaostatka (52:55).

Sjajna završnica treće dionice dodatno je napunila samopouzdanjem ekipu Vladimira Englmana koja je unatoč problemima sa iscrpljenošću i ozljedama važnih igračica osjetila da ipak može ugroziti Ragusu, te su davajući i posljednje atome snage fanatičnom igrom u posljednjoj dionici gošće nastavile loviti prednost aktualnih prvakinja, a u tome su i uspjele u 35. minuti utakmice kada su mini serijom (4:0) nakon poena Kapinge i Kešeljević dostigle zaostatak i povele (57:61).

Uslijedila je potom rezultatska klackalica. Sa pet svojih poena, prednost na domaću stranu vratile su Todorić i Vrsaljko, da bi za Požegu uzvratila Podrug. Na ulasku u samu završnicu susreta, posljednje dvije minute Jelena Ivezić načinila je prekršaj na Elli Majstorović, a zbog prigovora na sudačku odluku dodijeljena joj je i tehnička pogreška pa je morala napustiti igru. Osim nje tehničku je zaradila i klupa gostujućeg tima, pa su uslijedila četiri uzastopna slobodna bacanja za Ragusu. Prva dva uspješno je realizirala Ana Vrsaljko, da bi potom jednako efikasna bila i mlada Ella Majstorović za novu prednost domaće ekipe koja je u dva navrata u samoj završnici imala +3, najprije (66:63), pa potom i (68:65), ali sve to ipak im nije bilo dovoljno.

Lea Hrmić i Emilija Podrug u dva su iduća napada Požege izborile slobodna bacanja, te realizacijom tri od četiri pokušaja donijele su izjednačenje gošćama (68:68). Nakon toga u napadu Raguse pokušala je, ali nije pronašla put do realizacije Carmen Miloglav, skok hvata Kapinga, a posljednju loptu na utakmici za gostujući tim dobija najiskusnija na terenu 42-godišnja Emilija Podrug koja je u svojoj bogatoj karijeri igrala u mnogim ponajboljim ligama Europe te nije ostala impresionirana sjajnom atmosferom u Gospinom polju, nego je hladne glave rutinirano prodorom i šutem u posljednjoj sekundi utakmice donijela pobjedu svojoj ekipi (68:70).

Požežanke su do pobjede predvodile Emilija Podrug s 18 poena, po 15 poena ubacile su Jelena Ivezić i Kapinga Maweja La Mama koja je uz to imala nevjerojatna 24 skoka, te Marija Kešeljević koja je postigla 12 koševa.

Kod Raguse najefikasnija bila je Ana Vrsaljko sa 24 poena, a sjajnu utakmicu odigrala je i Iva Todorić koja je ostvarila triple-double učinak od 12 poena, 12 skokova, 10 asistencija, i čak pet oduzetih lopti. Istakla se također i Carmen Miloglav koja je susret završila sa 12 poena, 6 skokova, i 3 asistencije.

Odlučujuća peta utakmica igrat će se u subotu 14. svibnja u požeškoj sportskoj dvorani Tomislav Pirc (Grabrik) s početkom u 19 sati.